Pomoc môže Nemecku uškodiť
24. 8. 2020
V Nemecku sa môže opakovať scenár, ktorý nastal po predošlej finančnej kríze. Rizikom je podľa niektorých ekonómov vznik množstva zombie firiem, ktoré sú umelo udržiavané na infúziách vďaka vládnemu programu na pomoc zmiernenia škôd spôsobených pandémiou koronavírusu.
Nemecká vláda v marci zaviedla výnimku, ktorá spoločnosti dočasne zbavuje povinnosti podať na seba insolvenčný návrh v prípade, že nezvládajú svoje podnikanie a sú v platobnej neschopnosti. Výnimka mala skončiť v septembri, lenže sociálnodemokratická ministerka spravodlivosti Christine Lambrechtová ju chce predĺžiť do marca 2021.
(Zdroj: hnonline.sk)
Od 1. februára 2014 bude v EÚ stačiť jeden účet, začne fungovať SEPA
11. 2. 2013
Od 1. februára 2014 budú spotrebitelia a firmy v 32 európskych krajinách posielať zahraničné platby a inkasá v eurách za rovnakých podmienok ako v rámci domácich platieb.
Stane sa tak vďaka spusteniu systému SEPA
Cieľom SEPA je harmonizovať všetky postupy a štandardy tak, aby spotrebitelia nerozlišovali medzi domácou a zahraničnou platbou. Dosiahne sa tak zjednodušenie a efektívna realizácia platobných transakcií.
Dôjde aj ku zrýchleniu platieb, nakoľko systém garantuje, že pripísanie platby na účet príjemcu prebehne najneskôr počas nasledujúceho pracovného dňa po zaslaní platby.
Slovenské bankové prostredie je už z pohľadu bankových kariet na príchod SEPA pripravené.
DPH trápi aj úniu, chce jednotné daňové priznanie
7. 2. 2013
Európska komisia chce v tomto roku predložiť návrh daňového priznania k DPH, ktoré by malo byť dostupné vo všetkých jazykových mutáciách.
Európska komisia pritom plánuje s pomocou členských štátov vytvoriť aj webový portál venovaný DPH. Prispeje tak k zníženiu administratívnej záťaže a zlepšeniu podnikateľského prostredia v EÚ.
Slovensko bude vytvorenie štandardizovaného daňového priznania k DPH podporovať.
Európsky automobilový trh pokračuje v poklese
4. 2. 2013
Vo Francúzsku klesol predaj áut na najnižšiu úroveň od roku 1997.
Taliansku a Španielsku nepomohli ani dotácie na kúpu auta.
Európsky automobilový trh pokračuje v poklese a jeho skoré zotavenie sa neočakáva. Vo Francúzsku počet registrácií nových áut medziročne klesol o 15 % na najnižšiu januárovú úroveň od roku 1997.
V Taliansku predaj áut padol o 17,6 % a v Španielsku o 9,6 %, a to aj napriek obnoveným dotáciám na kúpu auta.
Pravdepodobnosť rozpadu eurozóny klesla na minimum
29. 1. 2013
Pravdepodobnosť rozpadu eurozóny od polovice minulého roka klesla na minimum.
Názor, že menovú úniu počas nasledujúcich 12 mesiacov opustí jeden alebo viacerí z jej členov, vyjadrilo v januári iba 17,2 % respondentov, kým v decembri to bolo 25 %. Pravdepodobnosť kolapsu menovej únie bola najvyššia v júli 2012, kedy túto možnosť pripúšťalo 73 %.