Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Podpora Európskej únie uhoľným regiónom veľmi nepomohla klimatickej transformácii

11. 11. 2022 Miliardy eur, ktoré Európska únia poskytla v rokoch 2014 až 2020 uhoľným regiónom vo viacerých krajinách vrátane Česka na tvorbu pracovných miest či transformáciu energetiky, neboli veľkým prínosom pre klimatickú transformáciu. Uvádza sa to vo dnes zverejnenej správe Európskeho dvora audítorov. Ten v tejto súvislosti tiež varoval pred podobne obmedzeným dopadom v prípade nového Fondu pre spravodlivú transformáciu.
Európsky dvor audítorov analyzoval účinnosť 12,5 miliardy eur, ktoré Európska únia poskytla v rokoch 2014 až 2020 siedmim uhoľným regiónom v Nemecku, Poľsku, Rumunsku, Španielsku a ČR. Pri tomto skúmaní nepozoroval napríklad významný vplyv na kapacitu výroby energie z obnoviteľných zdrojov v skúmaných regiónoch, tiež investície do úspor energie financovanej z EÚ podľa neho mali len malý účinok, alebo nebolo možné ich vyčísliť.
Zníženie ťažby uhlia viedlo k poklesu počtu zamestnancov v tomto odvetví. V niektorých regiónoch, napríklad v Lužici (Nemecko) a v Sliezsku (Poľsko), sa to dosiahlo prirodzenou fluktuáciou a odchodmi do dôchodku. V iných regiónoch, napríklad v Moravskosliezskom kraji, museli ťažobné spoločnosti pracovníkov prepúšťať. Tí potom mali okrem iného mať z EÚ zaplatenú rekvalifikáciu, audítori ale pre nedostatok údajov neboli schopní zistiť, či im to pomohlo nájsť nové zamestnanie, uviedol dnes EDA v tlačovej správe.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Európski spotrebitelia nemajú vždy férové podmienky

3. 2. 2009 Ťažko sa im menia dodávatelia energií, poisťovne, internetové a telekomunikačné služby.
Preto sa Európska komisia zameria najmä na preskúmanie maloobchodného predaja elektrickej energie a zjednodušenie možnosti zmeniť energetického operátora. Komisárka zodpovedná za ochranu spotrebiteľa zistila, že náklady na energie sa zvýšili až 60-im percentám domácností.       Z priemerného rozpočtu domácností putuje 5,7 % na zaplatenie energií. Najväčšie položky tvoria účty za elektrinu. Európska spotrebiteľská organizácia BEUC konštatovala, že nástrojom, ktorý umožní spotrebiteľom mať dostatok informácií o svojej energetickej spotrebe je doručenie jasného a zrozumiteľného účtu. Nedostatok informácií a tým aj neochota meniť dodávateľa sa netýka len sektora elektrickej energie a zemného plynu, ale tiež služieb v poisťovníctve motorových vozidiel, poskytovaní pripojenia na internet a využívania mobilných telekomunikačných služieb. 
(Zdroj: EURACTIV)

Európa potrebuje nové energetické kapacity

2. 2. 2009 To je hlavný odkaz konferencie o energetickej bezpečnosti. Zúčastnili sa na nej zástupcovia lídrov európskej energetiky - výrobcov energie, operátorov sietí i regulačných úradov.
Diskusia o energetickej bezpečnosti bola väčšinou zameraná na témy týkajúce sa diverzifikácie zdrojov a prepravných koridorov ropy a zemného plynu.  Európa by mala mať spoločnú energetickú politiku, energetickú bezpečnosť a emisné ciele.  Zloženie energetického mixu by však malo ostať na rozhodnutiach štátov. Koordinácia medzi členskými krajinami by mala zvšiť efektívnosť modernizovania aj starších kapacít. Mali by sa tiež zjednodušiť a harmonizovať procedúry pre stavbu nových vedení. České predsedníctvo navrhlo jednotnú tarifu pre medzinárodnú energetickú transmisiu. Cezhraničné prenosy elektrickej energie nie sú podľa súčasných pravidiel kryté kupujúcou stranou.  Platia ich spotrebitelia krajiny, cez ktorú prebieha transmisia. Toto pravidlo účastníci konferencie považujú za neférové. Česká republika by chcela veci riešiť v rámci diskusií o treťom liberalizačnom balíku, ktorý by mal byť uzavretý do konca českého predsedníctva, teda do júla 2009.
(Zdroj: EURACTIV)

Slovensko má zmeniť pravidlá pre hospodársku súťaž

2. 2. 2009 Slovensko musí zmeniť pravidlá pre hospodársku súťaž v niektorých sektoroch. Vyplýva to z nariadenia Európskej komisie.
Týka sa to energetiky, sektoru poštových služieb a elektronických komunikácií.  Niektoré súčasné slovenské zákony nie sú po úpravách v súlade s legislatívou Európskej únie.
(Zdroj: PRAVDA)

Ochrana autorských práv na internete

30. 1. 2009 Európska komisia sa bude zaoberať ochranou autorského práva na internete. V rámci Smernice o elektronickom obchodovaní, chce Komisia definovať pravidlá pre filtrovanie dátového toku.
Ide o mechanizmus, ktorý sa počas vyjednávaní o telekomunikačnom balíku nepodarilo presadiť. Opäť sa môže otvoriť otázka, či majú poskytovalia internetových služieb monitorovať dátový tok alebo nie. Cieľom zásahov je predovšetkým chrániť tvorivý priemysel, ktorý sa musel od základov reštrukturalizovať po tom, čo sa stal internet bežnou súčasťou života mnohých Európanov. Poskytovatelia internetového pripojenia a správcovia sietí návrh nových pravidiel odmietajú. IT priemysel podporujú aj spotrebiteľské organizácie, ktoré žiadajú slobodné zdieľanie a sťahovanie dátového obsahu.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner