Plyn v Európskej únii je až šesťnásobne drahší než na amerických trhoch
12. 5. 2023
Cena plynu v Európe klesla, stále je šesťkrát drahšia ako na amerických trhoch. Energia je tou "krvou", ktorá zabezpečuje chod a produkciu, a Európa ju má drahšiu ako zvyšok sveta, čím si komplikuje svoju konkurencieschopnosť.
Dekarbonizácia a elektrifikácia priemyslu vytvorí tlak na rast cien, pričom môže ohroziť konkurencieschopnosť Európskej únie vo svete. Plynu máme v Európe dostatok, no jeho cena je napriek poklesu šesťnásobne vyššia než na trhoch v USA. Tieto informácie odzneli na konferencii "Free Market Road Show 2023: Energetická kríza - čo nás čaká v najbližších rokoch?", ktorú organizoval Inštitút ekonomických a spoločenských analýz v spolupráci s rakúskym Austrian Economics Center.
S
(Zdroj: moneymag.czaktuality.sk)
Spojené štáty chcú uvaliť na EÚ nové clá
10. 4. 2019
Spojené štáty navrhujú uvaliť na produkty z Európskej únie nové clá za viac než 11 miliárd USD. Dôvodom sú dotácie Bruselu pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Na zozname by mali byť okrem komerčných lietadiel a komponentov napríklad aj európske vína či mliečne produkty.
Úrad amerického obchodného splnomocnenca (USTR) oznámil, že európske dotácie spôsobili Spojeným štátom škody za 11,2 miliardy USD (9,96 miliardy eur). V tejto výške preto chce Washington uplatniť aj sankčné clá. Európska únia a Spojené štáty bojujú zhruba 14 rokov na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) za, ako uvádzajú, nelegálne dotácie druhej strany pre svojho výrobcu lietadiel. Po podaní žalôb z jednej aj druhej strany WTO zistila, že ako EÚ, tak USA poskytujú svojim výrobcom, Airbusu a Boeingu, miliardové dotácie s cieľom ukrojiť si väčšiu časť z trhu s veľkými komerčnými lietadlami. Najnovší krok USTR napätie medzi obchodnými partnermi podľa analytikov ešte zvýši. USTR však v oznámení, ktoré zverejnil v pondelok (8. 4.) tvrdí, že Európska únia aj napriek predchádzajúcim verdiktom WTO ponechala väčšinu kritizovaných dotácií v platnosti a pridala k nim ešte ďalšiu pomoc.
Brexit prinútil Slovákov presťahovať poisťovňu
8. 4. 2019
V Británii hľadali ľahšiu administratívu, vystúpenie z EÚ však slovenskej poisťovni Premium pridalo problémy. „Stále nám podsúvali, že brexit byť nemusí, alebo bude neskôr, no nemohli sme sa tým riadiť,“ vraví predseda predstavenstva Mojmír Vedej. Dodáva, že museli počítať s najhorším scenárom. Po novom sídle sa poisťovňa s gibraltárskym domicilom a štyrmi slovenskými majiteľmi začala obzerať začiatkom minulého roka. Oficiálne povolenie na presídlenie na Maltu im povolili len 25. marca, teda iba pár dní pred termínom, keď malo Spojené kráľovstvo opustiť Úniu. Ak by sa termín neposunul alebo by ho nestihli, mali by problém, keďže poisťujú v strednej Európe.
V menšej administratívnej bude v širšom centre Bratislavy zaberá poisťovňa jedno poschodie, čo je na inštitúciu tohto typu predsa len málo. Vedej zdôrazňuje, že sú startup. No pod prísnou reguláciou. „Náš biznis model je nastavený inovatívnejším spôsobom a niektoré manažérske funkcie si outsourcujeme,“ spresňuje. Napríklad služby poistného matematika, komunikáciu s hlavným regulátorom, compliance a reporting pre nich zabezpečuje externá firma – Quest, ktorú neskôr kúpila Artex Group. Podobné služby poskytuje viacerým medzinárodným poisťovniam. „Máme čas venovať sa core biznisu,“ vraví Vedej.
Rast eurozóny sa spomalil
5. 4. 2019
Komisár Európskej únie (EÚ) pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici je aj napriek spomaleniu rastu eurozóny proti šíreniu poplachu. Pred stretnutím ministrov financií eurozóny v Bukurešti povedal, že aktuálny vývoj mimoriadne tvrdo zasiahol dve krajiny regiónu - Nemecko a Taliansko. V prípade Nemecka to však bude mať len obmedzené trvanie. Talianska situácia je podľa neho "delikátna" a je potrebné ju pozorne monitorovať.
Aktuálne údaje ukazujú, že talianska ekonomika stagnuje, alebo sa dokonca nachádza v recesii. "Musíme veľmi pozorne sledovať tieto čísla," uviedol Moscovici, ktorý sa v piatok stretne s talianskym ministrom financií Giovannim Triom. Európska komisia (EK) predloží nové rastové prognózy 7. mája. Vo svojej predpovedi zverejnenej vo februári počítala v tomto roku so zvýšením talianskeho HDP o 0,2 percenta.
Dvojaká kvalita potravín je v poriadku, rozhodli politici EÚ
3. 4. 2019
Po včerajšom súhlase príslušného výboru europarlamentu je takmer na konci snaha presadiť, aby sa skončil predaj rovnako označených potravín či výrobkov s neodôvodneným rôznym zložením v rôznych krajinách EÚ. Členské štáty s kompromisnou podobou nových pravidiel ochrany spotrebiteľa v Únii, ktoré napríklad posilňujú aj ich práva pri nakupovaní na internete či výrazne zvyšujú prípadné pokuty, predbežne veľkou väčšinou súhlasili už na konci marca.
Teraz členské krajiny musia vec formálne potvrdiť a text, ktorý by sa tak už nemal meniť, ešte čaká záverečné schválenie v pléne europarlamentu. To by sa malo odohrať na poslednej schôdzi existujúceho zloženia EP 16. apríla v Štrasburgu. Členské krajiny budú mať dva roky na to, aby novinku, ktorá má aj sťažiť život agresívnym podomovým predajcom, zaviedli do svojej legislatívy.