Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Všetko má svoj koniec

Život je najrozšírenejšia a najchytľavejšia pohlavná choroba, ktorá sa v sto percentách prípadov končí smrťou.

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Priateľ vám najlepšie pomôže s tým, čo vôbec nepotrebujete.

Čo nebije priamo do očí, zostane nepovšimnuté.

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

(Murphyho zákony v bájkach)
Kde končí pozemská púť

Človek počas svojej pozemskej púte narobí svojim blízkym často starosti. A zo zotrvačnosti v tejto zábave pokračuje aj po smrti.

Pán Winterstein stretne pohrebný sprievod. Zastane a naraz vidí, že za pohrebným vozom kráča Kohn. Nenápadne sa k nemu pridá a šeptom sa pýta: - Čože Kohn? Manželka? – Nie, svokra, - informuje Kohn. Winterstein pokýva uznanlio hlavou: - Svokra? No – tiež dobré!

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

(Zrnká úsmevu)
Otázky na rádio Jerevan

Kto bol prvým podnikateľom? Boh, pretože tiež začínal z ničoho a napriek tomu, že je vševedúci, nevedel, do čoho ide a čo sa z toho vyvrbí. Námietka z daňového úradu: To nie je pravda, pretože: 1. Podnikanie je opakovaná činnosť s cieľom vytvoriť zisk. Nebolo dokázané, že by sa stvorenie opakovalo. Nie je dokázané, že by ku stvoreniu sveta došlo s cieľom vytvorenia zisku. 2. Dodnes sa nenašlo príslušné daňové priznanie. Najstaršie daňové priznanie podal akýsi Judáš Iškariotsky, kde priznal príjem 30 strieborných. Daň nezaplatil, lebo náklady prevýšili výnosy. Námietka voči námietke (Únia tiež podnikateľov): Ako vždy, daňový úrad nevie, o čom je reč. Akt stvorenia sa predsa pravidelne opakuje.

Platí aj pre podnikateľa: Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom“? Nie, tu platí: kto do teba kameňom, ty doňho nástražným systémom.

Čo je najúčinnejším nástrojom na likvidáciu konkurencie? Mätež jazykov pri stavbe Babylonskej veže.

(Myšlienky bez cla)

Obnoviteľné zdroje vyprodukovali vlani takmer tretinu celosvetovej elektrickej energie

17. 5. 2024 K lídrom z pohľadu podielu veternej energie na celkovo vyrobenej elektrine patria najmä krajiny Európskej únie. Obnoviteľné zdroje energie (OZE) vyprodukovali vlani celosvetovo takmer tretinu elektrickej energie alebo 30,3 percenta. Veterné elektrárne zvýšili svoju výrobu o desať percent. V podiele veternej energie na celkovej výrobe elektriny sú lídrom európske krajiny, avšak s výnimkou Slovenska.
Informovala o tom Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) na základe štúdie londýnskeho think-tanku Ember. Veterné elektrárne podľa SAPI zvýšili vlani výrobu v porovnaní s jadrovými elektrárňami desaťnásobne, a to o 206 terawatthodín. Ako dodal člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko, súvisí to najmä s tým, že veterné elektrárne sa dajú v prípade štandardných povoľovacích procesov postaviť relatívne rýchlo. "Štát síce ohlásil plán na výstavbu nového jadrového zdroja, ale ten nebude reálne vyrábať elektrinu skôr ako v roku 2040. Už v roku 2030 pritom bude Slovensko riešiť nedostatok vlastnej elektriny," upozornil.
K lídrom z pohľadu podielu veternej energie na celkovo vyrobenej elektrine patria najmä krajiny EÚ. V Dánsku vyrobia veterné elektrárne 58 percent z celkovo vyrobenej elektrickej energie. Nasleduje za ním Írsko s 38 percent a Portugalsko s 29 percent.
"Na Slovensku je to, bohužiaľ, stále blízko nule. Aj vzhľadom na aktuálny návrh na zvyšovanie poplatku tzv. G-komponentu je otázne, či vytvoríme podmienky na to, aby sme ako krajina v dohľadnej budúcnosti začali dobiehať ostatné, aj susedné krajiny," priblížil Lacko. Slovensko s podporou obnoviteľných zdrojov podľa neho zaostáva pre dlhodobo nevyriešené legislatívne bariéry. Dôsledkom toho povoľovacie procesy trvajú dlhé roky. "Naďalej platí, že sa tento rok u nás nepostaví ani jedna veterná elektráreň, kvôli čomu sme už roky z pohľadu výrobnej kapacity elektriny z vetra na chvoste Európy," uzavrel.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Koronavírus stiahol európske akcie najnižšie za takmer sedem mesiacov

9. 3. 2020 Európske akcie sa dnes kvôli obavám z negatívnych hospodárskych dôsledkov nového typu koronavírusu prepadli na takmer sedemmesačné minimum. Paneurópsky akciový index STOXX 600 klesol o 3,67 percenta na 366,8 bodu. Uzavrel tak na najnižšej úrovni od polovice vlaňajšieho augusta, napísala agentúra Reuters.
​Na poklese akciového trhu sa veľkou mierou podieľali ropné a plynárenské spoločnosti. Tie sa dostali pod tlak kvôli prepadu cien ropy, za ktorým stál krach rozhovorov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov o rozsiahlejšom znížení ťažby. Novým typom koronavírusu, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, sa už po celom svete nakazilo vyše 100-tisíc ľudí. Počet prípadov v posledných dňoch rastie predovšetkým v Iráne a Južnej Kórei, aspon jeden potvrdený prípad nákazy už ale ohlásila aj väčšina európskych krajín.
(Zdroj: hnonline.sk)

ECB požiadala banky v eurozóne, aby sa pripravili na koronavírus

6. 3. 2020 Európska centrálna banka požiadala banky v eurozóne, aby prehodnotili svoje plány na zabezpečenie kontinuity podnikania. A pripravili sa na minimalizáciu potenciálnych nepriaznivých vplyvov koronavírusu. Uvádza sa v liste, ktorý sa podarilo získať niektorým médiám.
ECB v liste z utorka vyzvala banky, aby zaviedli adekvátne opatrenia na kontrolu infekcie na pracovisku. A zabezpečili, aby boli v prípade potreby pripravené na prácu zamestnancov na diaľku. Vírus COVID-19 už zabil vyše 3000 ľudí, nakazilo sa ním 95-tisíc ľudí, väčšina v Číne, odkiaľ sa už rozšíril do viac ako 80 krajín sveta.
(Zdroj: hnonline.sk)

Inflácia v eurozóne vo februári spomalila na 1,2 percenta

4. 3. 2020 Medziročná miera inflácie v eurozóne vo februári klesla na 1,2 percenta, a bola tak dve desatiny percentuálneho bodu pod januárovou úrovňou. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý dnes zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.
Po miernom raste z minulých mesiacov tak inflácia napriek snahe Európskej centrálnej banky (ECB) opäť klesla. Dáta za celú Európsku úniu dnešná predbežná správa neobsahuje. ECB sa usiluje o to, aby sa v rámci podpory rastu ekonomiky priblížila inflácie dvom percentám. Na tejto úrovni bol rast cien v eurozóne naposledy predvlani. Centrálna banka preto pokračuje v nákupoch dlhopisov a v znižovaní depozitnej úrokovej sadzby, ktorá na jeseň klesla na mínus 0,5 percenta. Tak nízko predtým nikdy nebola.
(Zdroj: hnonline.sk)

Jednu miliardu eur. Toľko stráca mesačne dopadu koronavírusu

2. 3. 2020 Európsky cestovný ruch stráca mesačne približne jednu miliardu eur pre výrazný úbytok čínskych turistov v dôsledku epidémie koronavírusu. Uviedol to v pondelok eurokomisár pre jednotný trh Thierry Breton.
„Čínski turisti neprichádzajú do Európy od januára. Znamená to stratu dvoch miliónov (hotelových) nocí. To je jedna miliarda eur mesačne od januára,“ povedal Breton pre televíziu BFM. Európske odvetvie cestovného ruchu v uplynulých dvoch desaťročiach veľmi profitovalo z hospodárskeho rastu Číny. ​Situáciu v Európe ešte komplikujú nové ohniská nákazy. Najhoršia situácia je aktuálne na severe Talianska. Úrady v jedenástich mestách a dedinách v regiónoch Benátsko a Lombardsko vyhlásili karanténu a zaznamenaný bol už aj pokles cestovného ruchu. Vlády v Európe, ale aj na Blízkom východe a v Amerike zakázali veľké zhromaždenia a zaviedli prísnejších cestovné reštrikcie v reakcii na šírenie koronavírusu vo svete.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner