Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O márnom hľadaní - III. večer

Hnuteľné veci sa časom rozmnožia tak, že bez zvyšku zaplnia všetky skladovacie priestory.

Čím dômyselnejší stroj, tým je menej použiteľný.

Očakávaná užitočnosť vecí je nepriamoúmerná jej skutočnej užitočnosti.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek a múdrosť

Keď človek získa múdrosť a rozvahu, je už príliš starý na to, aby ich využil.

História ľudstva je skladišťom hlúposti, kde sa sem - tam v kúte nachádzajú úbohé zvyšky zdravého rozumu.

Tam, kde múdry potrebuje odvahu, hlúpemu stačí šťastie.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphy a šťastie

Opakovanie hlúposti nie je matkou múdrosti.

Hlúposť sa nedá eliminovať peniazmi, vzdelaním alebo zákonom.

Iba dve veci sú nekonečne veľké: vesmír a ľudská hlúposť. Avšak zatiaľ sa podarilo experimentálne dokázať len to druhé.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

(Murphyho zákony v bájkach)
Deti naše poklady

Móric sa vráti zo školy a chváli sa matke, že bude hrať divadlo. A akú úlohu ti pridelili? - pýta sa matka. – Budem manželom, hovorí hrdo Móric. Matke sa to však vôbec nepáči a prikazuje Móricovi: - Zajtra povedz učiteľke, aby ti dala úlohu, kde budeš aj hovoriť!

Ak je mladosť chybou, tak sa jej veľmi skoro zbavíme. (Goethe)

Učiteľka sa pýta v škole malého Móricka: - Móricko, vraj sa vám narodili dvojčatá. Je to pravda? Áno prosím, A už vieš, ako sa budú volať? Ocko povedal, že Himl a Hergot

(Zrnká úsmevu)

Obnoviteľné zdroje vyprodukovali vlani takmer tretinu celosvetovej elektrickej energie

17. 5. 2024 K lídrom z pohľadu podielu veternej energie na celkovo vyrobenej elektrine patria najmä krajiny Európskej únie. Obnoviteľné zdroje energie (OZE) vyprodukovali vlani celosvetovo takmer tretinu elektrickej energie alebo 30,3 percenta. Veterné elektrárne zvýšili svoju výrobu o desať percent. V podiele veternej energie na celkovej výrobe elektriny sú lídrom európske krajiny, avšak s výnimkou Slovenska.
Informovala o tom Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) na základe štúdie londýnskeho think-tanku Ember. Veterné elektrárne podľa SAPI zvýšili vlani výrobu v porovnaní s jadrovými elektrárňami desaťnásobne, a to o 206 terawatthodín. Ako dodal člen výkonného výboru SAPI Ján Lacko, súvisí to najmä s tým, že veterné elektrárne sa dajú v prípade štandardných povoľovacích procesov postaviť relatívne rýchlo. "Štát síce ohlásil plán na výstavbu nového jadrového zdroja, ale ten nebude reálne vyrábať elektrinu skôr ako v roku 2040. Už v roku 2030 pritom bude Slovensko riešiť nedostatok vlastnej elektriny," upozornil.
K lídrom z pohľadu podielu veternej energie na celkovo vyrobenej elektrine patria najmä krajiny EÚ. V Dánsku vyrobia veterné elektrárne 58 percent z celkovo vyrobenej elektrickej energie. Nasleduje za ním Írsko s 38 percent a Portugalsko s 29 percent.
"Na Slovensku je to, bohužiaľ, stále blízko nule. Aj vzhľadom na aktuálny návrh na zvyšovanie poplatku tzv. G-komponentu je otázne, či vytvoríme podmienky na to, aby sme ako krajina v dohľadnej budúcnosti začali dobiehať ostatné, aj susedné krajiny," priblížil Lacko. Slovensko s podporou obnoviteľných zdrojov podľa neho zaostáva pre dlhodobo nevyriešené legislatívne bariéry. Dôsledkom toho povoľovacie procesy trvajú dlhé roky. "Naďalej platí, že sa tento rok u nás nepostaví ani jedna veterná elektráreň, kvôli čomu sme už roky z pohľadu výrobnej kapacity elektriny z vetra na chvoste Európy," uzavrel.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Nemci chcú maximalizovať domácu produkciu plynu

27. 6. 2022 Nemecko by malo preskúmať všetky možnosti zvýšenia domácej produkcie zemného plynu vrátane frakovania. Povedal to v súvislosti s rastúcim napätím na nemeckom trhu s plynom šéf energetickej spoločnosti E.ON Leonhard Birnbaum. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
"V súčasnej situácii by už nemalo byť žiadne tabu preveriť všetky možnosti, ktoré nám umožnia našu situáciu zlepšiť," povedal Birnbaum v rozhovore pre podcast nemeckého ekonomického týždenníka WirtschaftsWoche.
Pre pokles dodávok plynu z Ruska aktivovalo Nemecko koncom marca prvý stupeň zo svojho trojstupňového krízového plánu. Následne vo štvrtok 23. júna aktivovalo druhý stupeň po tom, ako ruský Gazprom v minulom týždni výrazne znížil dodávky plynu cez plynovod Severný prúd 1.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ukrajina sa môže spoľahnúť na ďalšiu masívnu podporu od EÚ

27. 6. 2022 Ukrajina, ktorá vyše štyroch mesiacov vzdoruje ruskej invázii, sa môže spoľahnúť na ďalšiu masívnu podporu zo strany Európskej únie. Dnes to na tlačovej konferencii pred začiatkom trojdňového summitu veľkých svetových ekonomík G7 vyhlásil predseda Európskej rady Charles Michel. Skupinu G7 tvoria Británia, Francúzsko, Spojené štáty, Kanada, Nemecko, Japonsko a Taliansko, na stretnutiach sa tradične zúčastňujú aj zástupcovia Európskej únie.
"Od prvého dňa sme sa postavili na stranu Ukrajiny," povedal Michel, ktorý pripomenul, že Európska únia ur voči Rusku prijala šesť balíkov masívnych sankcií. "EÚ bude pokračovať vo finančnej, hospodárskej, humanitárnej a politickej podpore Ukrajiny," uistil Michel. "Tiež som vyčlenili dve miliardy eur na vojenské vybavenie, ale Ukrajina potrebuje viac. A my sme pripravení jej viac poskytnúť. Viac vojenskej podpory, viac finančnej pomoci, viac politickej podpory. Sme tiež pripravení podporiť obnovu Ukrajiny, vyhlásil Michel.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Európska centrálna banka možno bude musieť viackrát zvýšiť sadzby

20. 6. 2022 Európska centrálna banka signalizovala, že v júli zvýši úrokové sadzby o 25 bázických bodov, a potom opäť v septembri, pričom ak sa inflačné vyhliadky nezlepšia, začne menovú politiku sprísňovať agresívnejšie.
Európska centrálna banka možno bude musieť niekoľkokrát zvýšiť úrokové sadzby o 50 bázických bodov, uviedol člen Rady guvernérov a šéf holandskej centrálnej banky Klaas Knot.
Centrálna banka bude musieť sprísňovať menovú politiku agresívnejšie, ak bude jadrová inflácia pokračovať v raste, uviedol Knot v rozhovore pre holandskú rozhlasovú stanicu BNR.
Knot očakáva, že cenrálna banka v najbližších mesiacoch zvýši úrokové sadzby celkovo o 200 bázických bodov.
"Potom sa budeme musieť pozrieť, či to stačí na zníženie inflácie v stredno až dlhodobom horizonte späť na 2 percentá." Ak toto sprísnenie menovej politiky nebude dostatočné, banka bude podľa Knota musieť pokračovať vo zvyšovaní sadzieb.
Centrálna banka bude musieť sprísňovať menovú politiku agresívnejšie, ak bude jadrová inflácia pokračovať v raste, uviedol Knot v rozhovore pre holandskú rozhlasovú stanicu BNR.
Knot očakáva, že cenrálna banka v najbližších mesiacoch zvýši úrokové sadzby celkovo o 200 bázických bodov.
"Potom sa budeme musieť pozrieť, či to stačí na zníženie inflácie v stredno až dlhodobom horizonte späť na 2 percentá." Ak toto sprísnenie menovej politiky nebude dostatočné, banka bude podľa Knota musieť pokračovať vo zvyšovaní sadzieb.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Inflácia v EÚ znova láme rekordy. Vyrástla na 8,8 percenta

17. 6. 2022 Miera inflácie v krajinách Európskej únie v máji opäť prekonala rekord a vystúpila na 8,8 percenta. Doteraz najvyššiu hodnotu z apríla prevýšila o sedem desatín percentuálneho bodu, oznámil dnes európsky štatistický úrad Eurostat. Česká republika mala podľa jeho údajov po trojici pobaltských štátov najvyššiu infláciu z celej únie dvadsaťsedmičky, a to 15,2 percenta.
V rámci 19 krajín eurozóny inflácia oproti aprílu vzrástla rovnako o sedem desatín bodu a dostala sa na 8,1 percenta. Rast cien aj naďalej spôsobujú predovšetkým drahšie energie a nedostatok niektorých komodít.
Tohtoročný rast cien výrazne prevyšuje inflačné údaje z vlaňajšieho mája, keď na ekonomiku dopadali doznievajúce koronavírusové obmedzenia. V celej EÚ vtedy ceny vzrástli o 2,3 percenta, v krajinách používajúcich euro o dve percentá.
Najväčší podiel na medziročnej inflácii mali v máji v eurozóne energie (+3,87 percentuálneho bodu), potraviny, alkohol a tabak (+1,59 bodu) a služby (+1,46 bodu).
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner