Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a hlúposť

Nie je nutné nechať sa urážať hlupákmi a klaňať sa mocným. Stačí naučiť sa prežiť o chlebe a vode.

Najväčší hlupáci sú tí, ktorí splašene behajú dookola a pokúšajú sa urobiť správne veci bez toho, aby si zistili, ktoré veci sú správne.

Hlúposť nie je hriech; postihnutý nemôže nebyť hlúpym.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Hlúposti sa medze nekladú

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

Najľahšie sa daruje to, čo ti nepatrí. Ide o pradávnu obyčaj, ktorá dnes prežíva renesanciu, a ktorú niektorí dokonca zlepšili tak, že predávajú, čo im nepatrí.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

(Murphyho zákony v bájkach)
Človek očami klasikov

Riadny tovar ľahko nájde kupca, aj keď bude na nenápadnom mieste.

Človek sa má zaoberať takým odborom, ktorý má rád.

Nehoda ukáže, či máš skutočného priateľa a či iba meno priateľa.

(Myšlienky bez cla)
Newtonove zákony

Ak na teleso nepôsobí žiadna sila, teleso v pokoji zostane v pokoji a teleso v pohybe zostane v pohybe.

Neživé veci sa pohybujú len natoľko, aby sa vám priplietli do cesty.

Keď sa pokúsite pohnúť jednou vecou, zistíte, že je viazaná na celý vesmír.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Kde končí pozemská púť

Pán Winterstein stretne pohrebný sprievod. Zastane a naraz vidí, že za pohrebným vozom kráča Kohn. Nenápadne sa k nemu pridá a šeptom sa pýta: - Čože Kohn? Manželka? – Nie, svokra, - informuje Kohn. Winterstein pokýva uznanlio hlavou: - Svokra? No – tiež dobré!

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

Do staroby som sa staral, aby som dobre žil, v starobe o to, aby som dobre umrel.

(Zrnká úsmevu)

Nový rekord v Nemecku. Výrobné ceny vzrástli kvôli drahej energii najviac v histórii

21. 5. 2022 Výrobné ceny v Nemecku v apríli medziročne vzrástli o rekordných 33,5 percenta. Vo svojej správe to dnes uviedol nemecký štatistický úrad. Za ďalším silným rastom výrobnej inflácie, ktorá sa neskôr spravidla premieta aj do cien pre spotrebiteľov, sú drahšie energie. K ich rastu výrazne prispieva aj vojna na Ukrajine. Podľa štatistického úradu ide o najväčší cenový nárast od roku 1949, kedy sa tieto údaje začali sledovať. V marci ceny medziročne vzrástli o 30,9 percenta a vo februári o 25,9 percenta. Proti tohtoročnému marcu sa ceny medzimesačne zvýšili o 2,8 percenta.
Kvôli pokračujúcej vojne na Ukrajine zaznamenali znovu najvyšší nárast ceny energie, ktoré boli o 87,3 percenta vyššie ako pred rokom. Elektrárne museli platiť za zemný plyn o 307 percent viac ako vlani v apríli. Priemyselným zákazníkom zemný plyn zdražil o 260 percent a komerčným predajcom o 170 percent. Ceny výrobcov bez započítania energií vzrástli o 16,3 percenta.
Ceny medziproduktov, ako sú napríklad kovy a drevo, medziročne vzrástli o 26 percent. Spotrebný tovar ako potraviny bol na úrovni výrobcov o 13,2 percenta drahší ako pred rokom. Zvlášť vysoký nárast cien bol u hnojív a zlúčenín dusíka, ktoré sa viac ako zdvojnásobili. To podľa agentúry Reuters ilustruje dopady konfliktu na poľnohospodárstvo a na globálne dodávky potravín.
Najnižší nárast cien, a to o 6,7 percenta, vykázali prevažne drahé investičné statky, ako sú stroje (plus 7,6 percenta) alebo autá (plus 4,9 percenta).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Klamlivé slogany o kozmetike majú zmiznúť

19. 4. 2013 Po potravinách a cigaretách chce Brusel stopnúť zavádzajúce reklamy na šampóny alebo krémy.
EK bude schvaľovať nariadenie, ktoré zakáže kozmetickým firmám používať reklamné sľuby, ktoré vedecky nedokážu. Brusel chystá nové predpisy, ktoré budú reklamu a slogany na kozmetike regulovať. Mali by zabezpečiť, aby tvrdenia požívané na obaloch, v marketingu či na ochranných známkach, nepripisovali výrobkom vlastnosti alebo funkcie, ktoré nemajú. Očakáva sa, že novú reguláciu kozmetiky by mohli schváliť v máji alebo v júni. Platiť by mohlo od 11. júla.

Európske banky budú od januára silnejšie

16. 4. 2013 Banky v EÚ budú od 1. januára 2014 silnejšie.
Zmeny v snahe obmedziť riskantné špekulácie zavedú limity na bonusy bankárov, zvýšia kapitálové požiadavky pre banky, ktoré by sa tak mali ľahšie vyrovnať s krízami, a posilnia bankový dohľad. Jedným z cieľov dosiaľ najrozsiahlejšej reformy bankového sektora v EÚ je uľahčiť poskytovanie úverov malým a stredným podnikom a stimulovať tak rast ekonomiky. Nová právna úprava bude od bánk vyžadovať zverejňovanie dosiahnutých ziskov alebo strát, zaplatených daní a získaných dotácií podľa jednotlivých krajín, ako aj ich obrat a počet zamestnancov. Tieto údaje banky poskytnú EK už v roku 2014, od roku 2015 budú zverejňované.

Naše eurofondy sú ohrozené

10. 4. 2013 Slovensku hrozí, že nestihne vyčerpať 250 až 600 miliónov eur z eurofondov.
Ide o peniaze, ktoré malo Slovensko od EÚ vyčlenené v rámci programovacieho obdobia na roky 2007 až 2013. Aby sa scenár nestal aj realitou, vláda vytvorí pracovnú skupinu expertov. Expertná skupina má v priebehu mája pripraviť správu o tom, ako môže Slovensko a Európska komisia pracovať, aby zabezpečili väčšiu mieru pružnosti a zrealizovali efektívne míňanie sumy 250 až 600 miliónov eur.

V Európe stratili milióny ľudí prácu, hrozia sociálne nepokoje

10. 4. 2013 Od začiatku krízy v Európe pribudlo vyše desať miliónov nezamestnaných.
Zhoršujúca sa situácia na trhu práce zvyšuje nebezpečenstvo sociálnych nepokojov. V Európe je viac ako 26 miliónov nezamestnaných. Problémy s hľadaním práce majú najmä mladí ľudia a ľudia s nízkou kvalifikáciou. Za posledných šesť mesiacov prišlo v Európskej únii o prácu viac milión ľudí.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner