Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
O podnikaní a vede - VII. večer

Expert je človek, ktorým vám pomôže vyhnúť sa drobným omylom a dovedie vás ku grandióznemu nezmyslu.

Vedomosti zakladajúce sa na vonkajších dôkazoch sú nespoľahlivé.

Kto ukradne nápad od jedného človeka je plagiátor, kto od viacerých, je výskumník.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Všetko sa dá vyhrať a všetko sa dá stratiť.

Hriešnika možno priviesť k viere, ale hlupák zostane hlupákom navždy.

Ak podnikáte, želajte si vždy iba zdravie, lásku, peniaze a čas si to všetko užiť.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Život je žart...

Hlas v telefóne: „Vy ste si objednali budenie na 6,30?“ Rozospatý hlas odpovedá: „Eeeeech... áno...“ „Tak potom rýchlo šup-šup von z postieľky, je pol desiatej!“

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

(Myšlienky bez cla)
Murphyho desatoro

Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa cyklus začne sám od seba opakovať.

Všetko na svete funguje len preto, aby sa to v najnevhodnejšom okamihu mohlo pokaziť. Že sa to pokazilo, poznáte až potom, keď na to doplatíte.

Výnimka nikdy nedokazuje pravidlo - iba testuje, či pravidlo ešte platí?

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Nový rekord v Nemecku. Výrobné ceny vzrástli kvôli drahej energii najviac v histórii

21. 5. 2022 Výrobné ceny v Nemecku v apríli medziročne vzrástli o rekordných 33,5 percenta. Vo svojej správe to dnes uviedol nemecký štatistický úrad. Za ďalším silným rastom výrobnej inflácie, ktorá sa neskôr spravidla premieta aj do cien pre spotrebiteľov, sú drahšie energie. K ich rastu výrazne prispieva aj vojna na Ukrajine. Podľa štatistického úradu ide o najväčší cenový nárast od roku 1949, kedy sa tieto údaje začali sledovať. V marci ceny medziročne vzrástli o 30,9 percenta a vo februári o 25,9 percenta. Proti tohtoročnému marcu sa ceny medzimesačne zvýšili o 2,8 percenta.
Kvôli pokračujúcej vojne na Ukrajine zaznamenali znovu najvyšší nárast ceny energie, ktoré boli o 87,3 percenta vyššie ako pred rokom. Elektrárne museli platiť za zemný plyn o 307 percent viac ako vlani v apríli. Priemyselným zákazníkom zemný plyn zdražil o 260 percent a komerčným predajcom o 170 percent. Ceny výrobcov bez započítania energií vzrástli o 16,3 percenta.
Ceny medziproduktov, ako sú napríklad kovy a drevo, medziročne vzrástli o 26 percent. Spotrebný tovar ako potraviny bol na úrovni výrobcov o 13,2 percenta drahší ako pred rokom. Zvlášť vysoký nárast cien bol u hnojív a zlúčenín dusíka, ktoré sa viac ako zdvojnásobili. To podľa agentúry Reuters ilustruje dopady konfliktu na poľnohospodárstvo a na globálne dodávky potravín.
Najnižší nárast cien, a to o 6,7 percenta, vykázali prevažne drahé investičné statky, ako sú stroje (plus 7,6 percenta) alebo autá (plus 4,9 percenta).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Zamestnanosť vo svete rastie. Platy však stagnujú

11. 7. 2018 Hoci počet zamestnaných ľudí na celom svete rastie a dosahuje najlepšie čísla od finančnej krízy z roku 2008, to isté sa nedá povedať o nominálnej mzde, ktorá namiesto rastu skôr stagnuje. Vyplýva to z údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Podľa ekonómov ide o nebezpečný jav. „Hrozí takzvaná japonifikácia celého sveta, keď bude normou vysoká zamestnanosť, no slabý rast platov,“ tvrdí analytik TRIM Kapitál Ronald Ižip.
Podľa OECD je zotavenie po finančnej kríze už takmer kompletné. Miera zamestnanosti dosiahla na konci roku okolo 62 percent, pričom sa očakáva jej ďalší rast. Najviac za posledných 10 rokov podskočila v Nemecku, Maďarsku a Poľsku. Zlepšenia sa vyskytli aj v znevýhodnených skupinách, akými sú starší pracovníci, matky s malými deťmi, mládež a prisťahovalci.
(Zdroj: hnonline.sk)

Najdrahšie bývanie v Európe

9. 7. 2018 Keď sa hovorí o najdrahších európskych mestách na bývanie, väčšinu ľudí napadnú typické metropoly ako Londýn, Ženeva či Paríž. Rôzne rebríčky však berú do úvahy rôzne ukazovatele a keď vezmeme do úvahy príjem domácností v pomere k priemernej cene nehnuteľností, do čela rebríčka sa dostanú úplne iné mestá. Najdrahšie na svete tak vychádza venezuelský Caracas.
​Výsledky európskych miest nie sú o nič menej prekvapivé. V prvej desiatke je napríklad chorvátsky Split či metropola Albánska Tirana. Bratislava sa umiestnila v tretej desiatke 105 hodnotených miest. Pre výpočet cien brali autori rebríčka do úvahy priemerný čistý disponibilný príjem rodiny, ktorý odvádzali od priemernej čistej mzdy v danom regióne a priemernú cenu štvorcového metra bývania s tým, že priemerovali ceny v centre mesta a na periférii. Pre analýzu brali do úvahy bývanie s rozlohou 90 metrov štvorcových. Čoraz častejšie však ľudia uprednostňujú prenájom nehnuteľnosti pred kúpou. V pomere výška nájmu a priemerný príjem s tým, že rezident chce bývať v centre mesta, vychádza najdrahšie nemecký Mníchov nasledovaný Rímom a Parížom. V tomto prípade sa Bratislava umiestnila 57. Ak rezident uprednostní prenájom na periférii mesta, najviac si za bývanie v pomere k platu zaplatí v ruskom Krasondare a v ukrajinských mestách Kyjev a Charkov. Bratislava je v tejto situácii 59. najdrahšia.
(Zdroj: hnonline.sk)

Europarlament nepodporil spornú smernicu o autorských právach

6. 7. 2018 Európski poslanci dnes nepodporili kontroverzný návrh pravidiel týkajúcich sa autorských práv na internete. Pripravovaná smernica okrem iného dáva vydavateľom právo na spravodlivý podiel z využitia ich autorských diel internetovými gigantmi.
Zo 627 prítomných poslancov z celkových 751 návrh zamietlo 318 poslancov, za bolo 278 a 31 sa zdržalo. Text už prešiel právnym výborom parlamentu, ale poslanci si dnes vyhradili právo rokovať o ňom aj na pléne a prísť s pozmeňujúcimi a doplňujúcimi návrhmi. To kritici návrhu vidia ako šancu sporné ustanovenia smernice pozmeniť. Smernica budí veľké emócie. Poslanci čelili silnému tlaku rôznych lobistických skupín, ich schránky zaplavili tisíce e-mailov od zástancov aj odporcov normy. Kritici návrhu tvrdia, že povedie k cenzúre internetu. Jeho zástancovia si naopak myslia, že výsledkom nových pravidiel bude lepšia ochrana autorských práv v internetovom prostredí.
(Zdroj: hnonline.sk)

Europarlament bude hlasovať o nových pravidlách pre vodičov kamiónov

4. 7. 2018 Európski poslanci dnes budú hlasovať o tom, či majú byť vodiči kamiónov vyňatí zo všeobecných unijných pravidiel pre vysielanie pracovníkov, teda o tom, či sa na nich má alebo nemá vzťahovať princíp rovnakého platu za rovnakú prácu na rovnakom mieste.
Téma odmeňovania vodičov Európsku úniu rozdeľuje. Západné štáty sa bránia lacnej pracovnej sile z krajín strednej a východnej Európy, tie naopak kritizujú údajný západnej protekcionizmus. Dopravný výbor Európskeho parlamentu v júni odhlasoval kompromis. Stanovil okrem iného výnimku pre medzinárodnú cestnú dopravu, ktorá mala byť z pravidiel pre vysielanie pracovníkov do zahraničia vyňatá. Túto dohodu však europoslanci odmietli na júnovej plenárnej schôdzi. Potom prišli s množstvom pozmeňovacích návrhov. Dnes budú hlasovať o stanovisku parlamentu pred ďalším rokovaniam s členskými štátmi a Európskou komisiou. Vyjadria sa aj k ďalším súvisiacim témam, akou je napríklad doba odpočinku vodičov.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner