Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Všetko má svoj koniec

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

Ak človeku všetko hrá do karát, ide po zlej ceste.

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Bezproblémové riadenie - IV. večer

Každý vie rozhodnúť, ak disponuje dostatočným množstvom údajov.

Dobrý vedúci rozhodne aj z malého množstva údajov.

Každý v organizácii stúpa dovtedy po rebríčku hierarchie, kým sa nevyškriabe na post, na ktorý sa nehodí.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Ako bojovať s klebetou

Ta istá klebeta jedného pochová, iného vynesie do výšin

Ak ste sa stali predmetom klebety, nemôžete jednoducho vystúpiť z hry.

Sedem osmín každej klebety je logickými argumentami nevyvrátiteľných.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Nič nie je väčšie a silnejšie ako strach.

Umenie nie je upútať na seba pozornosť, ale vyhnúť sa následkom.

Veci nikdy nie sú také príjemné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a tak jednoduché, ako si predstavujeme.

(Murphyho zákony v bájkach)
Newtonove zákony

Vec, ktorá je v pohybe, sa určite pohybuje zlým smerom.

Hocijaké teleso v pohybe má sklon ostať v pohybe, pokiaľ nezaintervenuje iná pevná hmota.

Vec, ktorá je v pokoji, je určite na zlom mieste.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Nový rekord v Nemecku. Výrobné ceny vzrástli kvôli drahej energii najviac v histórii

21. 5. 2022 Výrobné ceny v Nemecku v apríli medziročne vzrástli o rekordných 33,5 percenta. Vo svojej správe to dnes uviedol nemecký štatistický úrad. Za ďalším silným rastom výrobnej inflácie, ktorá sa neskôr spravidla premieta aj do cien pre spotrebiteľov, sú drahšie energie. K ich rastu výrazne prispieva aj vojna na Ukrajine. Podľa štatistického úradu ide o najväčší cenový nárast od roku 1949, kedy sa tieto údaje začali sledovať. V marci ceny medziročne vzrástli o 30,9 percenta a vo februári o 25,9 percenta. Proti tohtoročnému marcu sa ceny medzimesačne zvýšili o 2,8 percenta.
Kvôli pokračujúcej vojne na Ukrajine zaznamenali znovu najvyšší nárast ceny energie, ktoré boli o 87,3 percenta vyššie ako pred rokom. Elektrárne museli platiť za zemný plyn o 307 percent viac ako vlani v apríli. Priemyselným zákazníkom zemný plyn zdražil o 260 percent a komerčným predajcom o 170 percent. Ceny výrobcov bez započítania energií vzrástli o 16,3 percenta.
Ceny medziproduktov, ako sú napríklad kovy a drevo, medziročne vzrástli o 26 percent. Spotrebný tovar ako potraviny bol na úrovni výrobcov o 13,2 percenta drahší ako pred rokom. Zvlášť vysoký nárast cien bol u hnojív a zlúčenín dusíka, ktoré sa viac ako zdvojnásobili. To podľa agentúry Reuters ilustruje dopady konfliktu na poľnohospodárstvo a na globálne dodávky potravín.
Najnižší nárast cien, a to o 6,7 percenta, vykázali prevažne drahé investičné statky, ako sú stroje (plus 7,6 percenta) alebo autá (plus 4,9 percenta).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Euro aj EÚ chce nové islandská premíérka

4. 2. 2009 Island globálna finančná kríza zasiahla mimoriadne tvrdo. Nová islandská premiérka presadzuje, aby sa Island stal súčasťou Európskej únie a prijal jednotnú európsku menu euro.
Nový minister financií však s ňou názor nezdieľa a uvažuje o vytvorení menovej únie                     s Nórskom. Prechodná vláda bude spravovať krajinu do predčasných parlamentných volieb, ktoré by sa mali konať 9. mája.
(Zdroj: HNONLINE)

Českí poslanci prerušili debatu o Lisabonskej zmluve do 17. februára

4. 2. 2009 Vládna ODS však chce v Poslaneckej snemovni najskôr presadiť schválenie českých vojenských misií v zahraničí na rok 2009 a ratifikovať dve česko-americké radarové dohody.
Odklad debaty ODS oficiálne zdôvodňuje potrebou pripraviť zmenu zákona o rokovacom poriadku dolnej komory a tzv. "stykového" zákona, ktorý by zaručil, že po schválení Lisabonskej zmluvy bude vláda v prípade presúvania ďalších kompetencií na EÚ žiadať český parlament o súhlas.
(Zdroj: TASR)

Európski spotrebitelia nemajú vždy férové podmienky

3. 2. 2009 Ťažko sa im menia dodávatelia energií, poisťovne, internetové a telekomunikačné služby.
Preto sa Európska komisia zameria najmä na preskúmanie maloobchodného predaja elektrickej energie a zjednodušenie možnosti zmeniť energetického operátora. Komisárka zodpovedná za ochranu spotrebiteľa zistila, že náklady na energie sa zvýšili až 60-im percentám domácností.       Z priemerného rozpočtu domácností putuje 5,7 % na zaplatenie energií. Najväčšie položky tvoria účty za elektrinu. Európska spotrebiteľská organizácia BEUC konštatovala, že nástrojom, ktorý umožní spotrebiteľom mať dostatok informácií o svojej energetickej spotrebe je doručenie jasného a zrozumiteľného účtu. Nedostatok informácií a tým aj neochota meniť dodávateľa sa netýka len sektora elektrickej energie a zemného plynu, ale tiež služieb v poisťovníctve motorových vozidiel, poskytovaní pripojenia na internet a využívania mobilných telekomunikačných služieb. 
(Zdroj: EURACTIV)

Európa potrebuje nové energetické kapacity

2. 2. 2009 To je hlavný odkaz konferencie o energetickej bezpečnosti. Zúčastnili sa na nej zástupcovia lídrov európskej energetiky - výrobcov energie, operátorov sietí i regulačných úradov.
Diskusia o energetickej bezpečnosti bola väčšinou zameraná na témy týkajúce sa diverzifikácie zdrojov a prepravných koridorov ropy a zemného plynu.  Európa by mala mať spoločnú energetickú politiku, energetickú bezpečnosť a emisné ciele.  Zloženie energetického mixu by však malo ostať na rozhodnutiach štátov. Koordinácia medzi členskými krajinami by mala zvšiť efektívnosť modernizovania aj starších kapacít. Mali by sa tiež zjednodušiť a harmonizovať procedúry pre stavbu nových vedení. České predsedníctvo navrhlo jednotnú tarifu pre medzinárodnú energetickú transmisiu. Cezhraničné prenosy elektrickej energie nie sú podľa súčasných pravidiel kryté kupujúcou stranou.  Platia ich spotrebitelia krajiny, cez ktorú prebieha transmisia. Toto pravidlo účastníci konferencie považujú za neférové. Česká republika by chcela veci riešiť v rámci diskusií o treťom liberalizačnom balíku, ktorý by mal byť uzavretý do konca českého predsedníctva, teda do júla 2009.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner