Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako bojovať s klebetou

V boji s klebetou sa nedá zvíťaziť, nanajvýš prežiť.

Po tom, ako sa vám zdá, že všetky klebety o vás už boli vymyslené, sa objaví nová séria.

Väčšina ľudí si zaslúži povesť, ktorú majú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Človek očami klasikov

Riadny tovar ľahko nájde kupca, aj keď bude na nenápadnom mieste.

Človek sa má zaoberať takým odborom, ktorý má rád.

Zákon vidí nahnevaného, ale nahnevaný človek nevidí zákon.

(Myšlienky bez cla)
Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Kolíska práva

Vytráca sa všetka spravodlivosť, ak každému nie je dovolené mať to, čo je jeho.

Rozoznať pravdu a lož je veľmi ťažké umenie.

Nie je vládca nad zákonmi, ale zákony nad vládcom.

(Myšlienky bez cla)
Život s Murphyho zákonmi

Kto chce v živote prežiť, musí byť trochu cvok.

Ak sa vám zdá, že sa mýlite, tak sa určite mýlite.

Život je jeden veľký vtip, ibaže málo kto mu rozumie.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Nový rekord v Nemecku. Výrobné ceny vzrástli kvôli drahej energii najviac v histórii

21. 5. 2022 Výrobné ceny v Nemecku v apríli medziročne vzrástli o rekordných 33,5 percenta. Vo svojej správe to dnes uviedol nemecký štatistický úrad. Za ďalším silným rastom výrobnej inflácie, ktorá sa neskôr spravidla premieta aj do cien pre spotrebiteľov, sú drahšie energie. K ich rastu výrazne prispieva aj vojna na Ukrajine. Podľa štatistického úradu ide o najväčší cenový nárast od roku 1949, kedy sa tieto údaje začali sledovať. V marci ceny medziročne vzrástli o 30,9 percenta a vo februári o 25,9 percenta. Proti tohtoročnému marcu sa ceny medzimesačne zvýšili o 2,8 percenta.
Kvôli pokračujúcej vojne na Ukrajine zaznamenali znovu najvyšší nárast ceny energie, ktoré boli o 87,3 percenta vyššie ako pred rokom. Elektrárne museli platiť za zemný plyn o 307 percent viac ako vlani v apríli. Priemyselným zákazníkom zemný plyn zdražil o 260 percent a komerčným predajcom o 170 percent. Ceny výrobcov bez započítania energií vzrástli o 16,3 percenta.
Ceny medziproduktov, ako sú napríklad kovy a drevo, medziročne vzrástli o 26 percent. Spotrebný tovar ako potraviny bol na úrovni výrobcov o 13,2 percenta drahší ako pred rokom. Zvlášť vysoký nárast cien bol u hnojív a zlúčenín dusíka, ktoré sa viac ako zdvojnásobili. To podľa agentúry Reuters ilustruje dopady konfliktu na poľnohospodárstvo a na globálne dodávky potravín.
Najnižší nárast cien, a to o 6,7 percenta, vykázali prevažne drahé investičné statky, ako sú stroje (plus 7,6 percenta) alebo autá (plus 4,9 percenta).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Regionálna politika EÚ

3. 9. 2009
Dezignovaný komisár vo výbore pre regionálny rozvoj EP zdôraznil, že regionálna politika EÚ v boji proti ekonomickej kríze môže zohrať dôležitú úlohu. Pre zabezpečenie lepšej budúcnosti členských krajín, potrebuje však viac informácií o jednotlivých regiónoch a menšiu byrokraciu. Členovia výboru pre regionálny rozvoj sa zaujímali o budúcnosť regionálnej politiky EÚ, klimatické zmeny a dôsledky ekonomickej krízy na lokálnej úrovni. Veľkým úspechom EÚ je kohézna politika, ktorej smerodajnou hodnotou je vzájomná solidarita. Podľa komisára kríza pravdepodobne vrcholí, preto treba myslieť na budúcnosť. Predstavu o tom, čo teritoriálna kohézia vlastne je, by mala poskytnúť Zelená kniha, ktorá bude čoskoro publikovaná Európskou komisiou. Debata sa niesla aj v duchu témy, či má Komisia poznatky o regiónoch ktoré boli krízou najviac zasiahnuté. Komisár pripustil, že poznatky o tom, ktoré regióny sú najviac postihnuté sú limitované a preto je podľa neho potrené zdokonalenie metodológie poznania regionálneho rozvoja v jednotlivých štátoch. Dodal, že najvzdialenejšie regióny na lepšie vysporiadanie sa s krízou potrebujú využiť ich špecifické danosti zahrnujúc prírodné zdroje a turizmus. Horúcou témou v rozprave bola aj téma priveľkej byrokracie. Komisár preto zdôraznil, že je treba usilovať o zníženie ďalšej administratívnej záťaže pre koordinančné a riadiace orgány ako aj pre prijímateľov pomoci z fondov EÚ aby sa prostriedky z rozpočtu EÚ využívali efektívne. Do popredia vystupuje znižovanie byrokracie verzus zákonnosť noriem.
(Zdroj: EURACTIV)

S aplikáciou niektorých európskych smerníc Slovensko mešká

2. 9. 2009 Niektoré smernice Európskej komisie neboli do právneho poriadku SR aplikované v stanovenej lehote. Slovensko zo starého deficitu musí splniť ešte deväť úloh. V správe o transpozičnom depozite a harmonograme jeho odstránenia, ktorý dnes schválila vláda, na to upozorňuje ministerka spravodlivosti SR.
V niektorých prípadoch sa dokonca legislatívny proces ani nezačal. Týka sa to napríklad smernice o podpore kogenerácie založenej na dopyte po využiteľnom teple na vnútornom trhu s energiou, či o poplatkoch za používanie určitej dopravnej infraštruktúry ťažkými nákladnými vozidlami. O niektorých právnych predpisoch, umožňujúcich transformáciu smerníc, ako je zákon o vodách či odpadoch, parlament bude opätovne rokovať, keďže ich prezident SR vetoval. V auguste vláda schválila aj zákon o medzinárodnej pomoci pri vymáhaní niektorých finančných pohľadávok, ktorý sa dostáva na schôdzu NR SR. Na základe zákona by sa aplikovalo kodifikované znenie smernice o vzájomnej pomoci pri vymáhaní pohľadávok týkajúcich sa určitých poplatkov, odvodov, daní a ďalších opatrení. Okrem starého deficitu má Slovensko aj niektoré nové nesplnené úlohy. Preto EK začala začalo voči nemu viaceré konania. Prvým štádiom konania je formálne oznámenia, prostredníctvom ktorého EK požiada dotknutý členský štát, aby sa vo veci porušenia zmluvných povinností do dvoch mesiacov vyjadril. V prípade nedostatočnej alebo žiadnej reakcie komisia môže vydať odôvodnené stanovisko. Zdôvodní v ňom porušenia práva ES a vyzve členský štát, aby toto porušenie odstránil. Ak krajina EÚ takejto výzve nevyhovie, môže komisia vec predložiť Európskemu súdnemu dvoru a štát môže už dostať sankcie.
(Zdroj: SME)

Stowatové žiarovky budú v Európskej únii postupne miznúť z trhu

1. 9. 2009 Krajinou, ktorá počas svojho predsedníctva EÚ v roku 2007 navrhla stiahnutie žiaroviek z trhu, bolo Nemecko. Stiahnutie týchto žiaroviek z trhu prikázala Európska komisia v marci tohto roku. Nariadenie sa týka tiež matných a halogénových žiaroviek s príkonom nad 80 wattov, ak nebudú mať aspoň energetickú triedu C.
Európska únia postupne chce prejsť na úsporné zdroje svetla. Od 1. októbra nebudú nevyhovujúce žiarovky v EÚ uvádzané na trh a obchody ich budú iba dopredávať. Klasické žiarovky by mali z EÚ zmiznúť v roku 2012. Únia predpokladá, že ročne sa tak ušetrí 40 terawatthodín energie, čo by podľa agentúry Reuters stačilo na zásobovanie malého štátu. Európska komisia však čelí tlaku, aby svoju politiku šetrenia energie ešte prehodnotila. Jej odporcom je napríklad aj český prezident. Exekutíva svoju iniciatívu však bráni tvrdením, že nahradením tradičných žiaroviek efektívnejšími sa účty za elektrinu európskych domácnosti znížia o 25 až 50 eur ročne. Ročné emisie CO2 EÚ by sa vďaka tomu kroku mali znížiť o 15 miliónov ton. Komisia trvá na tom, že alternatívy sú efektívne a spotrebitelia majú na výber množstvo alternatívnych náhrad. Skutočnou energeticky úspornou alternatívou v budúcnosti budú podľa nej LED lampy, ktoré sú zatiaľ len v rannom štádiu komercionalizácie.
(Zdroj: EURACTIV, PRAVDA)

Digitalizácia kníh a Brusel

29. 8. 2009 Otázka digitalizácie kníh sa v Bruseli stáva čoraz kontroverznejšou témou. Komisárka Viviane Redingová za vzor označuje Google Books, zatiaľ čo komisár Charlie McCreevy na september zvoláva híring, ktorého témou budú porušovania autorského práva zo strany Google.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner