Nezamestnanosť v Česku je najnižšia v únii
11. 1. 2017
České firmy zápasia s najnižšou nezamestnanosťou za uplynulých osem rokov, chýbajú im kvalifikovaní ľudia aj robotníci. Rast miezd je neodvratný, tento rok sa v porovnaní s vlaňajškom ešte zrýchli. Ekonomika sa s tým vyrovná, ale firmy spoliehajúce sa na lacnú prácu sa môžu dostať do problémov.
Nájsť nových zamestnancov je pre firmy v Česku čoraz ťažšie. Ekonomike sa darí, takže nezamestnanosť je najnižšia od hospodárskej krízy. Podľa posledných údajov Úradu práce nemalo vlani prácu v priemere 5,5 percent ľudí, čo je najmenej v celej Európskej únii (EÚ). Tento rok bude pre firmy v Česku tvrdou skúškou. Pokračujúci nedostatok pracovníkov znamená, že firmy budú musieť zamestnancom ďalej zvyšovať mzdy. Vlani už zamestnancom pridali podľa odhadov vyše 4 percentá, v tomto roku Česká národná banka (ČNB) očakáva nárast miezd až o 5 percent. Najväčší nedostatok zamestnancov trápi priemyselné podniky. Chýbajú im robotníci, ale aj kvalifikovaní pracovníci. Vyššie mzdy žiadajú noví aj existujúci zamestnanci. Túto situáciu riešia stovky veľkých aj menších firiem naprieč všetkými regiónmi Česka.
zdroj: hnonline.sk
Top destináciou Slovákov je Londýn
9. 1. 2017
Najobľúbenejšou destináciou Slovákov je Londýn. Zo štatistík totiž vyplýva, že linky leteckých spoločností sú dlhodobo najvyťaženejšie práve do britskej metropoly.
Rovnako sú na tom i letiská v Poprade a Košiciach. Z oboch letísk lieta do Londýna spoločnosť Wizz Air a pravidelné linky sa dlhodobo tešia veľkej obľube. Silným leteckým spojením bola v minulom roku aj linka spájajúca Slovensko a Česko. Rast vybavených cestujúcich zaznamenala aj spoločnosť České aerolínie, ktorá tento rok vybavila na trase Praha, Bratislava, Košice a späť o 18 percent viac cestujúcich ako vlani.
UniCredit chystá škrty
15. 12. 2016
Radikálne úspory chystá najväčšia talianska banková skupina UniCredit. Finančná inštitúcia, ktorá pôsobí aj v Česku a na Slovensku, plánuje prepustiť 14-tisíc ľudí, teda zhruba desatinu všetkých zamestnancov. Zároveň chce zavrieť štvrtinu pobočiek v západnej Európe.
Záchranný plán, ktorý ráta aj s odpisom toxických úverov za takmer 18 miliárd eur, je nutný, aby UniCredit získala od investorov ďalšie peniaze na posilnenie kapitálu. Banka verí, že úpis nových akcií jej prinesie aspoň 13 miliárd eur. Cenné papiere UniCreditu na ohlásený plán reagovali najprv päťpercentným poklesom, neskôr však rástli o viac než 14 percent. Zdá sa, že investori považujú plán za realistický. Jean-Pierre Mustier, ktorý riadi banku od júla, sa chce vyhnúť situácii, v ktorej sa momentálne utápa konkurencia. Najstaršia banka sveta Monte dei Paschi di Siena, ktorá v lete dopadla v záťažových testoch Európskej centrálnej banky najhoršie, musí do konca roka od súkromných investorov získať päť miliárd eur na posilnenie kapitálu. Pokiaľ sa to nepodarí, bude ju zachraňovať štát. A to nebude jednoduché.
zdroj: hnonline.sk
Eurobanka bude dlhšie pumpovať lacné peniaze na trh
13. 12. 2016
Európska ekonomika javí známky oživenia i keď pomalého, inflácia sa už tiež odrazila od nuly a nezamestnanosť klesla pod 10 percent. Napriek tomu ostala Európska centrálna banka (ECB) opatrná a nechala na svojom decembrovom zasadaní úrokové sadzby na nule.
Eurobanka sa nedotkla ani kritizovanej zápornej depozitnej sadzby, ktorá ostala na úrovni -0,4 percenta. Centrálna banka tiež oznámila, že jej program výkupu dlhov štátov, teda tlačenie lacných peňazí do ekonomiky, bude pokračovať ešte rok. Do marca budúceho roka v terajšom objeme 80 miliárd eur mesačne a od apríla nákupy utlmí na 60 miliárd mesačne. Navyše centrálni bankári vo Frankfurte si nechali otvorené dvere na opätovné zvýšenie tlačenia peňazí v prípade, „ak sa ekonomike nebude opäť dariť“. Euro v reakcii na rozhodnutie posilnilo a výnosy z dlhopisov mierne spadli. Trhy aj analytici očakávali, že eurobanka so sadzbami hýbať nebude, a tiež správne odhadovali, že vykupovanie štátnych či firemných dlhopisov sa môže predĺžiť. Odhady však boli len o pol roka, takže v tomto smere išla ECB ešte ďalej. Bankári sa zrejme obávajú najmä politickej nestability v Európe v budúcom roku. Voľby budú v niekoľkých dôležitých krajinách eurozóny ako v Nemecku, Holandsku, ale aj vo Francúzsku.
Talianske banky budú pravdepodobne vyriešené na spôsob Váhostavu
13. 12. 2016
Celý týždeň čítam, ako má výsledok talianskeho referenda (teda odstúpenie premiéra Renziho) poškodiť domáci bankový sektor. Argument je nasledovný – politická nestabilita a riziko prebratia moci v krajine euroskeptickými silami oslabili možnosť súkromnej kapitálovej injekcie do bankového sektora, predovšetkým do najproblémovejšej banky Monte Dei Paschi di Siena, ktorej koncom roka vyprší deadline od európskych regulátorov na posilnenie kapitálovej pozície.
Poreferendová politická nestabilita by mala skomplikovať pomoc z verejných zdrojov, a to z toho dôvodu, že tá je podľa nových európskych pravidiel podmienená spoluúčasťou veriteľov, ktorými sú v Taliansku vo veľkej miere domácnosti (kvôli zrejme nie práve najférovejšiemu predaju dlhopisov domácnostiam ako ekvivalentu vkladov). A keď majú bežní ľudia prísť o peniaze, tak to je samozrejme politicky citlivé. Pokiaľ do konca roka nebude situácia okolo Monte Dei Paschi vyriešená, tak bude podľa nových pravidiel bankovej únie zatvorená a veritelia (vrátane vkladov nad 100 tis.) prídu o peniaze. A to môže so sebou stiahnuť aj ďalšie banky, keďže by si následne domácnosti mohli začať húfne vyberať peniaze aj z nich.
zdroj: hnonline.sk