Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a život

Zákruta na ceste ešte neznamená koniec cesty. Ibaže by ste to nezvládli.

Pravdepodobnosť, že urobíte neuveriteľne hlúpu a trápnu chybu, je priamo úmerná dôležitosti ľudí, ktorí na vás pozerajú.

Bez ohľadu na to, čo sa kazí, vždy to na prvý pohľad bude vyzerať v poriadku.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a problémy

Nikdy nie ste v takom zlom postavení, aby ste sa nemohli ocitnúť v ešte horšom.

Žiaden problém nie je taký malý, aby vám nemohol prerásť cez hlavu.

Problémy prichádzajú zaradom za sebou a pri zvlášť priaznivých okolnostiach aj v dvojstupe.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Nevytesané pravdy - I. večer

Každé vyriešenie známeho problému v sebe skrýva nové problémy.

Dobre vyšliapané chodníky nikam nevedú a na nevyšliapaných si už nejeden vykrútil krk.

Čas potrebný na uvedenie vecí do pôvodného stavu je nepriamo úmerný času, potrebnému na jej poškodenie.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho zákony a komentáre

Prach si a v prach sa obrátiť, ale predtým si svoje odskáčeš.

Vernosť si za prachy nekúpiš. Ale poslušnosť áno.

Ak vám niekto sľúbi nápravu, to ešte neznamená, že sa veci obrátia k lepšiemu.

(Murphyho zrnká II)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

Veci nikdy nie sú také príjemné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a tak jednoduché, ako si predstavujeme.

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

(Murphyho zákony v bájkach)

Nemecký index je na desaťdňovom maxime

28. 9. 2021 Nemecké akcie dnes po začiatku obchodovania vystúpili na desaťdňové maximum. Výsledok nemeckých parlamentných volieb vylúčil možnosť, že sa sformuje čisto ľavicová koalícia. Všeobecne európske trhy ťažia z rastu ceny ropy, ktorý tlačí nahor aj akcie ropných spoločností. Euro na výsledok volieb v najväčšej európskej ekonomike príliš nereagovalo.
Hlavný index frankfurtskej burzy DAX dnes okolo 9:45 posilňoval o 0,9 percenta na 15.666,52 bodu. Paneurópsky index STOXX 600 v rovnakom čase stúpal o zhruba pol percenta na 465,44 bodu. Euro k doláru odpisovalo 0,2 percenta na 1,1703 amerických dolárov.
Nemecké parlamentné voľby vyhrali sociálni demokrati vedení kancelárskym kandidátom Olafom Scholzom, ktorí získali 25,7 percenta hlasov. Konzervatívna únia CDU / CSU Scholzovho soka Armina Lascheta skončila druhá s 24,1 percenta hlasov, čo je jej najhorší výsledok v povojnových dejinách Nemecka.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Zdvojnásobenie krízového balíčka

20. 3. 2009 Európski lídri odsúhlasili navýšenie objemu financií v Medzinárodnom menovom fonde (MMF). Schválili aj zdvojnásobenie financií v krízovom fonde pre členské krajiny EÚ, ktoré nie sú v eurozóne.
Navýšením financií sa má  MMF umožniť, aby rýchlo a flexibilne pomohol krajinám, ktoré čelia problémom. Spoločným postojom EÚ pre nadchádzajúcu aprílovú londýnsku schôdzku krajín G20, kde sa bude debatovať o novej finančnej architektúre, je tiež zlepšenie dozornej funkcie MMF s cieľom posilniť jeho úlohu pri predchádzaní krízam.     
Zlepšiť sa má aj spolupráca medzi MMF a Finančným fórom stability (FSF), aby sa tak mohli ľahšie zisťovať systematické riziká a problémy vo finančnom sektore a zaistila sa náprava zo strany členských krajín. Rýchlo sa má uskutočniť aj reforma MMF dohodnutá v minulom roku.
(Zdroj: HNONLINE)

Centrálne banky v EÚ budú ďalej znižovať úrokové sadzby

20. 3. 2009 Centrálne banky v strednej a východnej Európe v tomto roku znížia úrokové sadzby na minimá blížiace sa rekordu. Banky sa týmto znížením snažia bojovať s najhlbšou recesiou od pádu komunizmu aj napriek poklesu ich mien.
Centrálni bankári z regiónu sa dnes stretnú v Budapešti, aby diskutovali o spoločných problémoch. Centrálne banky v Maďarsku, Poľsku a ČR budú rokovať o nastavení úrokových sadzieb na budúci týždeň a v Rumunsku koncom marca.
Menám regiónu sa počas posledného polroka nedarilo. Z 26 mien rozvíjajúcich sa ekonomík najviac stratil polský zlotý, ktorý oslabil voči euru o 28 %. Treťou najviac oslabujúcou menou bol maďarský forint, ktorý klesol o 20 %. Rumunský lei klesol o 16 percent a česká koruna o 10 %.
V tomto roku región čaká recesia kvôli prudkému prepadu dopytu na exportných trhoch a podľa MMF aj pokles ekonimiky o 0,4 %. Veľké bankové spoločnosti naprieč ekonomikou sa pokúšajú šetriť a škrtajú pracovné miesta.
(Zdroj: SME)

Spor o pracovný čas v EÚ pokračuje

19. 3. 2009 Európsky parlament kritizoval nečinnosť európskej exekutívy po tom, čo poslanci a Európska rada zlyhávajú pri riešení dlhodobého sporu pre smernicu o pracovnom čase. Pracovný čas je spornou otázkou na úrovni EÚ dlhodobo.

Smernica o pracovnom čase z roku 1993 zaväzuje, že pracovný čas nemôže presahovať 48 hodín týždenne (pri štvormesačnom priemere). Smernica zároveň  umožňuje široké možnosti pre výnimky.
Iniciatívy na zmenu textu vznikli po niekoľkých sťažnostiach. V júni 2008 členské štáty dospeli ku kompromisu, že týždenné maximum je 48 hodín, no sociálni partneri môžu nájsť iné flexibilné spôsoby. Na základe nich je za určitých okolností umožnené pracovať až 60, resp. 65 hodín týždenne.
V decembri 2008 však Európsky parlament  zvolil zrušenie národných výnimiek, čo viedlo k zmierovaciemu konaniu s členskými štátmi, ktoré trvali na ich zachovaní.
Zmierovacie konanie v utorok 17. marca trvalo až do neskorých nočných hodín, napriek tomu poslanci nedospeli k dohode.  Poslanci však súhlasili, že budú akceptovať diferenciáciu medzi "aktívnou pohotovosťou" (čas, kedy zamestnanec musí byť dostupný na pracovisku, aby mohol pracovať vždy, keď to bude vyžadovať zamestnávateľ) a "pasívnou pohotovosťou" (čas, kedy je zamestnanec dostupný, no zamestnávateľ od neho nevyžaduje, aby pracoval).
Priestor na vytvorenie nového návrhu má Európska komisia znovu. Ďalšie stretnutie zmierovacieho výboru bude 1. apríla. O prijatí či neprijatí návrhu sa musí rozhodnúť do začiatku mája.
(Zdroj: EURACTIV)

Rokovania o radare opäť stiahnuté z programu ČNR

19. 3. 2009 Český premiér po rokovaní vlády oznámil stiahnutie zmluvy o protiraketovom americkom radare z programu rokovania snemovne. Opätovne sa rozhodne na zaradenie zmluvy na program rokovania až po rokovaniach s novom americkou administratívou.

Nie je tajomstvom, že nový americký prezident je voči tomuto systému veľmi obozretný. V spoločnosti vládnu na umiestnenie radaru veľmi rozdielne názory.
Od roku 2007, keď Česko dostalo od USA oficálnu žiadosť o umiestnenie radaru na svojom území, počet jeho odporcov neklesol pod 50 %.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner