Nemecko trápi rekordný nedostatok pracovníkov v IT
13. 6. 2023
V Nemecku bolo vlani v priemere iba 27 136 nezamestnaných s kvalifikáciou pre prácu v sektore informačných technológií. Nemecko v minulom roku čelilo rekordnému nedostatku pracovníkov v sektore informačných technológií. Informovala o tom agentúra DPA, ktorá sa odvoláva na štúdiu Inštitútu nemeckého hospodárstva. Podľa nej vlani bolo v sektore informačných technológií po celom Nemecku v priemere 67 924 voľných pracovných miest.
To je najviac od roku 2010, keď inštitút začal tento údaj sledovať. Dopyt po IT pracovníkoch sa zvyšuje v dôsledku rozširovania digitálnej infraštruktúry vo všetkých hospodárskych odvetviach. Počet voľných pracovných miest v sektore informačných technológií v Nemecku od roku 2015 prevyšuje počet nezamestnaných s potrebnou kvalifikáciou. Podľa štúdie panuje najmä veľký nedostatok IT odborníkov s vysokoškolským vzdelaním, ktorý v strednodobom horizonte nedokáže vyriešiť prílev domácich absolventov vysokých škôl. Počty študentov matematiky, informatiky, techniky a prírodných vied v prvých semestroch nemeckých vysokých škôl v posledných rokoch klesajú, takže možno v budúcnosti očakávať klesajúce počty absolventov, varuje štúdia. Za jednu z ciest k riešeniu nedostatku zamestnancov štúdia označuje nábor kvalifikovaných pracovných síl zo zahraničia. Ďalšou možnosťou je poskytnúť príležitosť pracovníkom s nižšou kvalifikáciou a z iných odborov.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Nemecký zväz čaká s plynom bezproblémovú zimu
18. 11. 2022
Zásobovanie Nemecka plynom bude bezproblémové, ak nenastanú extrémne nízke teploty, čo je však podľa dlhodobých predpovedí nepravdepodobné. Dnes to vo svojom výhľade pre začínajúcu zimu uviedol nemecký zväz prevádzkovateľov zásobníkov plynu a vodíka INES. Aktuálne scenáre podľa INES tiež ukazujú, že Nemecko dokáže opätovne rozsiahlo naplniť svoje plynové zásobníky aj pred ďalšou zimou na prelome rokov 2023 a 2024. Nemecko tento týždeň oznámilo, že zásobníky naplnilo na 100 percent.
"To, že zásobníky plynu sú úplne naplnené, znamená, že nastávajúcu zimu dobre prečkáme," povedal dnes šéf INES Sebastian Bleschke. Poukázal síce na to, že nedostatok plynu v zime nemožno vylúčiť, ale vzhľadom na priaznivé dlhodobé predpovede počasia považuje zväz takýto vývoj za krajne nepravdepodobný.
Zväz INES vypracoval tri scenáre pre súčasnú aj nadchádzajúcu zimu. Jeden scenár vychádza z chladnej zimy v roku 2010, druhý z teplej v roku 2020 a tretí pracuje s údajmi z roku 2016 ako bežnými teplotami. Len pri predpovedi s veľmi chladnou zimou by Nemecko mohlo zaznamenať nedostatok plynu a už ku koncu januára by hrozilo vyprázdnenie zásobníkov. Aj tento pesimistický variant však očakáva opätovné rýchle plnenie zásobníkov pre zimu na prelome rokov 2023 a 2024. Obe priaznivejšie prognózy počítajú s tým, že nemecké zásobníky budú v júli, respektíve v auguste opäť plné.
Plnenie zásobníkov plynu pre ďalšiu sezónu bude podľa INES závisieť predovšetkým od dovozu skvapalneného zemného plynu. Nemecko tento týždeň vo Wilhelmshavene sprevádzkovalo svoje prvé prístavisko pre plávajúci terminál na LNG, ktorý by mal priplávať v decembri. Nemecko tiež plánuje rýchle sprevádzkovanie troch ďalších takýchto terminálov a na jeseň budúceho roka chce uviesť do prevádzky ešte piaty krát.
V
Európske akcie dnes posilnil
14. 11. 2022
Hlavný index frankfurtskej akciovej burzy DAX dnes spevnil 0,56 percenta na 14.224,86 bodu. Za celý týždeň má k dobru 5,7 percenta.
Európske akcie dnes ďalej posilnili, majú za sebou takmer najlepší týždeň za osem mesiacov. Pomohli im očakávania, že americká centrálna banka Fed spomalí tempo zvyšovania úrokových sadzieb a uvoľňovania koronavírusových opatrení v Číne.
Paneurópsky index STOXX Europe 600 si pripísal 0,1 percenta na 11-týždňové maximum 432,26 bodu. Za celý týždeň pridal index STOXX Europe 600 asi 3,7 percenta. Zisky viedli finančné podniky a ťažobné a maloobchodné firmy.
Hlavný index frankfurtskej akciovej burzy DAX dnes spevnil 0,56 percenta na 14.224,86 bodu. Za celý týždeň má k dobru 5,7 percenta.
"Trh len čaká na signály, že včerajšia počiatočná interpretácia čísel CPI v USA (údaje o americkej inflácii) je správna," uviedol analytik Andrea Cicione zo spoločnosti TS Lombard.
Americké ministerstvo práce vo štvrtok oznámilo, že medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v USA sa v októbri spomalilo na 7,7 percenta zo septembrových 8,2 percenta.
Medziročná miera inflácie tým klesla už štvrtý mesiac po sebe. Údaje podporili očakávania, že Fed na najbližšom zasadnutí, ktoré sa uskutoční v decembri, zvýši úroky len o pol percentuálneho bodu.
Správa o uvoľnení koronavírusových opatrení v Číne povzbudila akcie predajcov luxusného tovaru silne závislých od tohto trhu. Spoločnosť Hermes International pridala 2,4 a koncern LVMH 2,8 percenta.
V
Euro sa dostalo na trojmesačné maximum voči doláru
14. 11. 2022
Euro sa posilňuje od štvrtkového popoludnia. Hlavným dôvodom je oslabovanie dolára, ktoré spustila správa o poklese inflácie v USA.
Spoločná európska mena na konci týždňa nadviazala na svoje zisky zo štvrtka 10. 11. a dostala sa na najvyššiu úroveň od polovice augusta. V piatok neskoro popoludní sa predávala po 1,0319 USD, pričom ešte ráno sa obchodovala pod 1,02 USD.
Európska centrálna banka ECB stanovila v piatok popoludní referenčný kurz eura na 1,0308 (vo štvrtok: 0,9954) USD/EUR.
Euro sa posilňuje od štvrtkového popoludnia. Hlavným dôvodom je oslabovanie dolára, ktoré spustila správa o poklese inflácie v USA.
Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v USA sa v októbri znížilo na 7,7 percenta z 8,2 percenta v septembri, pričom ekonómovia počítali s medziročnou infláciou na úrovni 7,9 percenta. To podporilo očakávania, že americká centrálna banka Fed by mohla v decembri spomaliť agresívne sprísňovanie menovej politiky, ktorým sa snaží dostať pod kontrolu infláciu.
V
Podpora Európskej únie uhoľným regiónom veľmi nepomohla klimatickej transformácii
11. 11. 2022
Miliardy eur, ktoré Európska únia poskytla v rokoch 2014 až 2020 uhoľným regiónom vo viacerých krajinách vrátane Česka na tvorbu pracovných miest či transformáciu energetiky, neboli veľkým prínosom pre klimatickú transformáciu. Uvádza sa to vo dnes zverejnenej správe Európskeho dvora audítorov. Ten v tejto súvislosti tiež varoval pred podobne obmedzeným dopadom v prípade nového Fondu pre spravodlivú transformáciu.
Európsky dvor audítorov analyzoval účinnosť 12,5 miliardy eur, ktoré Európska únia poskytla v rokoch 2014 až 2020 siedmim uhoľným regiónom v Nemecku, Poľsku, Rumunsku, Španielsku a ČR. Pri tomto skúmaní nepozoroval napríklad významný vplyv na kapacitu výroby energie z obnoviteľných zdrojov v skúmaných regiónoch, tiež investície do úspor energie financovanej z EÚ podľa neho mali len malý účinok, alebo nebolo možné ich vyčísliť.
Zníženie ťažby uhlia viedlo k poklesu počtu zamestnancov v tomto odvetví. V niektorých regiónoch, napríklad v Lužici (Nemecko) a v Sliezsku (Poľsko), sa to dosiahlo prirodzenou fluktuáciou a odchodmi do dôchodku. V iných regiónoch, napríklad v Moravskosliezskom kraji, museli ťažobné spoločnosti pracovníkov prepúšťať. Tí potom mali okrem iného mať z EÚ zaplatenú rekvalifikáciu, audítori ale pre nedostatok údajov neboli schopní zistiť, či im to pomohlo nájsť nové zamestnanie, uviedol dnes EDA v tlačovej správe.
V