Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony života

Kto čaká, ten sa dočká (ale to je bez záruky).

Obísť problém sa nedá bez toho, aby ste nezakopli. Zakopnete vždy v okamihu, keď to najmenej očakávate.

Človek ešte nevynašiel nič, čo by sa skôr či neskôr nepokazilo.

(Murphyho zákonník)
Murphyho postrehy

Život má aj svoje dobré stránky – len sa k nim dá ťažko prelistovať.

Náboženstvo tvrdí, že dobré dievčatá sa dostanú do neba. Život ukazuje, že zlé dievčatá sa dostanú všade.

V práci sa človek nemá naháňať. Veď nie je na love!

(Murphyho zrnká II)
Na čo má človek rozum

Aj logické uvažovanie môže byť niekedy životu nebezpečné.

Ľudí delíme na chudobných a bohatých, múdrych a hlúpych. Mať okolo seba samých chudobných je často deprimujúce. Ale mať okolo seba len samých hlupákov, to už radšej ísť do pekla. Je to síce miesto, kde neustále horí oheň, vo vzduchu je cítiť síru a ostanú sa tam všetci tí, ktorí zhrešili – cudzoložníci, modloslužobníci, pokrytci, nadutci a nehanebnice. Ale všimnite si, že o žiadnych hlupákoch v pekle sa nikto nezmieňuje...

Zastaví žobrák boháča na ulici pýta si almužnu. Prečo radšej nejdete pracovať! Veď máte obe ruky aj nohy zdravé! Hádam si ich mám nechať kvôli pár drobným odrezať?

(Zrnká úsmevu)
Veci sa kazia

Hlavný rozdiel medzi človekom a strojom je v tom, že dobre namazaný stroj nerobí taký hluk.

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

Nezamestnaný otec piatich detí dá posledné peniaze jasnovidke, aby mu vyveštila, aká budúcnosť ho čaká. Jasnovidka začne: Ste otcom troch detí... Nie troch, piatich – opravuje ju zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)

Nemecko podporuje embargo na ruskú ropu

2. 5. 2022 Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková potvrdila, že Berlín podporuje embargo na ruskú ropu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA. Nemecko je teraz pripravené zaobísť sa bez ruskej ropy aj niekoľko rokov, uviedla Baerbocková v rozhovore pre nemeckú televíziu ARD.
Dôvodom sú nové kontrakty na dodávky ropy. Ešte pred niekoľkými týždňami by Nemecko podľa nej okamžité zastavenie importu ruskej ropy nezvládlo.
Podiel ruskej ropy na nemeckej spotrebe ropy padol v priebehu niekoľkých týždňov na 12 percent z približne 35 percent pred ruskou inváziou na Ukrajinu, ukázala správa spolkovej vlády.
S nemeckým súhlasom s embargom rastie tlak na zvyšné členské štáty Európskej únie, ktoré ešte brzdia zastavenie dodávok ropy z Ruska.
V pondelok sa v Bruseli stretnú ministri energetiky EÚ, aby diskutovali o tejto otázke. Okrem toho budú hovoriť o zastavení dodávok ruského plynu do Poľska a Bulharska a platbách za ruský plyn.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Švédsko chce inšpirovať krajiny EÚ k zdravému stravovaniu

22. 6. 2009 Dôvodom nie sú len obavy zo zhoršovania zdravotného stavu, ale aj obavy z tvorby emisií CO2. Medzi environmentálne rizikové potraviny patrí nielen mäso ale napríklad aj ryža.


 


Mäso - jahňacina, hovädzina, bravčovina a hydina - patrí k potravinej skupine, ktorá má najväčšie dôsledky pre životné prostredie.  Keďže jeho konzumácia za posledných 10 rokov narástla, k čomu prispelo aj zvyšovanie životnej úrovne a preberanie západných stravovacích návykov v krajinách ako Čína a India, Švédsko konzumentom odporúča, aby sa správali ekologicky.
Mäso by sa malo jesť menej často a v menších porciách, alebo vymeniť jedno alebo dve mäsité jedná za týždeň vegetariánskym pokrmom.
Voľba zdravých pokrmov môže až  na niekoľko výnimiek, tiež kráčať ruka v ruke s voľbami, ktoré sú dobré pre životné prostredie. Švédska správa  odporúča jesť najmä sezónne ovocie, ktoré sa vyprodukuje v regióne spotrebiteľa.  Pre zdravie a klímu je vhodná  tiež konzumácia zeleniny.
Ku skupine environmentálne rizikových potravín patria tiež fľaškové nápoje, sóda, olivový olej a ryža. Ryža do skupiny environmentálne rizikových potravín patrí tiež pre tvorbu metánu počas jej pestovania.
Švédske úrady sú prvé v EÚ, ktoré vydali odporúčania takéhoto druhu. Krajina chce svoje odporúčania  šíriť aj do ostatných členských krajín a očakáva spätnú väzbu, reakcie a diskusiu.
V správe Švédska sa konštatuje, že spotrebitelia pri nakupovaní potravín robia  dôležité environmentálne rozhodnutia,  preto potrebujú zdravý základ pre svoje rozhodnutia. Produkcia pokrmov sa pod emisie švédskych spotrebiteľov  podpisuje rovnou štvrtinou. K ďalším škodlivým dôsledkom pre životné prostredie prispieva, ak sa napríklad používajú pesticídy.
(Zdroj: EURACTIV)

Spoločensky zodpovedné podnikanie (CSR)

19. 6. 2009 Princípy spoločensky zodpovedného podnikania by nemali uplatňovať len veľké korporácie ale aj stredné a malé firmy. Kríza nebude trvať večne a zodpovedne podnikať treba aj počas hospodárskeho poklesu.
Mnohé MSP tieto princípy dodržiavajú dlhé roky. Existujú dokonca také, ktoré si to ani neuvedomujú, pretože nevedia čo CSR predstavuje, iné zase nevedie, do akých oblastí môžu tieto princípy aplikovať.
Dlhodobý prínos spoločensky zodpovedného podnikania môže mať rôzne podoby:
- zvýšenie profitu, zniženie výdavkov
- konkurenčné výhody
- podpora inovácií
- lojalita zákazníkov,
- posilnenie dôveryhodnosti značky
- rozvoj krízového manažmentu
- vyššia produktivita a väčšia lojalita zamestnancov.
Možno predpokladať, že vplyvom finančnej krízy dôjde v krátkom čase k posilneniu programov posilňujúcich podnikovú zodpovednosť, transparentnosť produktov, kontrolu investícií a zodpovedné správanie na trhu.
Len veľmi málo firiem na Slovensku o svojich aktivitách informuje. Je potrebné, aby hovorili aj o negatívnych veciach - napríklad koľko ľudí bolo nespokojných so službami. Firmy sa nemôžu tváriť, že sú len dobré. 
Pre publikovanie pozitívnych informácií o firmách je najčastejšou prekážkou  strach zo skrytej reklamy, ktorý spôsobujú najmä nezrovnalosti vo výklade legislatívy.  Odborníci však tvrdia,  že naša legislatíva nebráni publikovaniu informácií o spoločensky zodpovednom podnikaní, pretože nejde o reklamu.  Poukazujú na to, že úlohou médií je aj kultivovať, a tú si nesplnia pokiaľ budú prinášať len negatívne spravodajstvo.
(Zdroj: EURACTIV)

Dohoda o predĺžení rodičovskej dovolenky

19. 6. 2009 Dĺžka rodičovskej dovolenky nebude ovplyvnená druhom pracovnej zmluvy. Novú rámcovú dohodu o predĺžení rodičovskej dovolenky z troch na štyri mesiace podpísali sociálni partneri ETUC, BUSINESSEUROPE, CEEP a UEAPME za prítomnosti komisára pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a rovnaké príležitosti – Vladimíra Špidlu.

Dovolenka sa každému rodičovi predĺži z troch na štyri mesiace, pričom jeden z mesiacov nebude možné preniesť na druhého rodiča. Dohoda sa vzťahuje na všetkých zamestnancov bez rozdielu pohlavia či druhu pracovnej zmluvy (pracovný pomer na dobu určitú, na kratší pracovný čas a pod.).
Rodičovskú dovolenku podľa nových pravidiel sú oprávnení čerpať aj rodičia, ktorí si dieťa adoptovali.
Úlohou Komisie je teraz preskúmať ustanovenia dohody. Komisia do leta Rade navrhne, aby sa uvedená dohoda vykonávala prostredníctvom smernice podľa ustanovení zmluvy týkajúcich sa sociálneho dialógu.  Smernicu musí rada prijať kvalifikovanou väčšinou.
(Zdroj: EURACTIV)

Členské štáty EÚ sa zaviazali obmedziť nárast vládnych pôžičiek

19. 6. 2009 Lídri členských krajín Európskej únie sú pripravení v prípade, ak dôjde k oživeniu ekonomiky, uprednostniť kroky namierené k fiškálnej konsolidácii pred ďalším pumpovaním verejných financií do národných ekonomík postihnutých recesiou.
Poukazujú na to predbežné závery nadchádzajúceho summitu EÚ.  Členské štáty sa zaviazali udržať na uzde svoje rastúce deficity a obmedziť nárast vládnych pôžičiek.  Tento krok je dôležitý  pre obnovenie dôvery vo fiškálnu politiku eurozóny. Rozpočtové pravidlá EÚ stanovujú hornú hranicu štátneho deficitu na 3 %  hrubého domáceho produktu (HDP) a dlh krajiny na maximálne 60 %  HDP.
Treba urýchlene implementovať štrukturálne reformy na podporu rastu.
(Zdroj: PRAVDA, EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner