Nemecko bude za ruský plyn platiť v eurách
1. 4. 2022
Nemecko bude aj naďalej platiť Rusku za plyn v eurách. Povedal to vo štvrtok nemecký kancelár Olaf Scholz. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Ako Scholz uviedol na tlačovej konferencii s rakúskym kolegom Karlom Nehammerom, ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi povedal, že Nemecko preverilo zmluvy s Ruskom v oblasti dodávok plynu a bude pokračovať v platbách v eurách a občas v dolároch.
Zároveň zopakoval, že dúfa, že Nemecku sa podarí odstrihnúť sa od ruských dodávok ropy a uhlia do konca roka, v prípade plynu však tento proces bude trvať dlhšie.
Nemecký kancelár tak potvrdil pozíciu Berlína, ktorý odmietol požiadavku Ruska začať platiť od apríla za dodávky ruského plynu v rubľoch. Putin vo štvrtok informoval, že podpísal dekrét, ktorý stanovuje, že od prvého apríla musia zahraniční odberatelia ruského plynu platiť za dodávky v ruskej mene.
"Ak budú chcieť nakúpiť ruský plyn, budú si musieť otvoriť v ruských bankách účty v rubľoch. Z týchto účtov sa od zajtra budú realizovať platby za dodávky plynu," uviedol Putin.
"Ak sa platby nezrealizujú, budeme to považovať za neuhradenie záväzkov, čo so sebou ponesie následky. Nám nikto nedodáva zadarmo a my tiež nemienime robiť charitu. To znamená, že súčasné kontrakty sa ukončia," dodal.
Podľa Nemecka, ako aj Francúzska je však požiadavka na platby v rubľoch neakceptovateľným porušením kontraktov a fakticky "sa rovná vydieraniu".
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Priemyselná aktivita v eurozóne v apríli posilnila
2. 5. 2011
Aktivita priemyselného sektora eurozóny v apríli posilnila a podniky zároveň pokračovali v zvyšovaní cien.
Index nákupných manažérov (PMI) sektora vzrástol na 58 bodov z marcových 57,5 bodu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Markit, ktorého výsledky zverejnili.
EK: české nátierkové maslo nevyhovuje
29. 4. 2011
Nátierkové maslo zrejme nerozšíri zoznam českých výrobkov, ktoré figurujú na zozname zaručených tradičných špecialít. Európska komisia sa totiž podľa europoslanca Jana Březinu postavila proti českej žiadosti.
Názor Európskej komisie sa dal do značnej miery očakávať. Brusel totiž v minulosti, hoci na základe inej normy, Českú republiku kvôli pomazánkovému maslu zažaloval u európskej justície. Vadilo mu, že v názve výrobku je uvedený výraz maslo, lenže to je v EÚ jasne definované, ale obľúbená česká pochutina tejto definícii nevyhovuje.
Európska komisia prijala čierny zoznam leteckých spoločností
20. 4. 2011
Európska komisia prijala sedemnástu aktualizáciu tzv. čiernej listiny leteckých spoločností, na ktoré sa vzťahuje zákaz lietať do krajín Európskej únie z bezpečnostných dôvodov.
Na čierny zoznam sa dostali všetci dopravcovia, ktorí získali povolenie v Mozambiku na ich lety do krajín EÚ. Zákaz je vydaný aj na prevádzku dvoch konkrétnych lietadiel spoločnosti Air Madagascar.
Viac žien do vedenia firiem
18. 4. 2011
Európska komisia zvažuje, či nezaviesť povinné kvóty určujúce, koľko žien by malo byť vo vedení podnikov v Európskej únii.
Zatiaľ je ich v radách firiem v priemere v EÚ iba 12 %, čo je podľa komisie veľmi málo.Kvóty na zastúpenie žien v manažmente firiem má už Nórsko a Španielsko. Eurokomisár Michel Barnier potvrdil, že tento rok na jar predstaví vlastný návrh, ako zvýšiť zastúpenie žien vo vedení podnikov v EÚ.