Nemecká technologická hviezda zhasla
26. 6. 2020
Nemecká finančná spoločnosť Wirecard vyhlásila insolvenciu a požiada o začatie konkurzného konania. Na dnešnom zasadnutí o tom podľa tlačových agentúr rozhodlo predstavenstvo, ktoré svoj krok zdôvodnilo hrozbou prílišného zadĺženia.
Minulý týždeň vyšlo najavo, že firme chýba asi 1,9 miliardy eur. Firma už priznala, že účty, na ktorých majú peniaze byť, zrejme vôbec neexistujú. Spoločnosť zvažuje, či podá žiadosť o insolvenčné konanie tiež pre svoje dcérske spoločnosti, uviedla agentúra Reuters. Wirecard dlhuje 3,5 miliardy eur, uviedol zdroj blízky rokovaniam s veriteľmi. Z toho 1,75 miliardy eur predstavujú pôžičky od 15 bánk vrátane Commerzbank, ABN Amro, LBBW a ING. A ďalšie peniaze dlhuje investorom, ktorí nakúpili dlhopisy spoločnosti. "Peniaze sú preč," uviedol zdroj z jednej z bánk. "Možno získame počas pár rokov späť niekoľko eur, ale teraz úver odpíšeme," doplnil.
(Zdroj: hnonline.sk)
Z eurofondov sa doteraz vyčerpalo 16 %
6. 4. 2011
Z aktuálneho programového obdobia 2007 - 2013 vyčerpalo Slovensko z fondov Európskej únie ku koncu marca 2011 viac ako 16 %.
V druhom programovom období môže SR čerpať celkovo takmer 11,5 miliardy eur, a to zo Štrukturálnych fondov,Kohézneho fondu a Európskeho fondu pre rybné hospodárstvo.
Výhľadový plán EK na zníženie emisií
30. 3. 2011
Európska komisia chce do roku 2050 vyhnať všetky tradičným spôsobom poháňané autá z miest. Toto a ďalších viac ako 30 opatrení predstavila EK v rámci plánovacieho dokumentu Doprava 2050 v Bruseli.
Zatiaľ to síce nie je legislatívny návrh, ale ak by členské štáty nezáväzný plán nakoniec realizovali, emisie z dopravy by mali do polovice storočia klesnúť o 60 %. Brusel totiž počíta s tým, že za 39 rokov sa bude väčšina cestujúcich na vzdialenosť väčšiu ako 300 kilometrov presúvať po koľajniciach.
EÚ posilní kontrolu na potraviny a krmivá dovážané z Japonska
28. 3. 2011
EÚ sa 24. marca rozhodla, že posilní kontrolu potravín a krmív dovážaných z Japonska, aby sa tým vyhla rádioaktívnemu zásahu.
Podľa tohto stanovenia je nutné spolu s potravinami a krmivom, ktoré sú dovážané z 12 oblastí Japonska do EÚ, predložiť aj preukaz príslušných oddelení japonskej vlády. Od dovozcov sa ďalej vyžaduje, aby upovedomili príslušné vnútroštátne orgány o každej dodávke potravín alebo krmív z Japonska dva dni pred jej dovezením.
Hotovosť vložená do nového eurovalu poslúži len ako záruka
24. 3. 2011
Hotovosť, ktorá má byť vložená do nového Európskeho stabilizačného mechanizmu ESM, ktorý má v roku 2013 nahradiť euroval, poslúži iba ako forma záruky a nie na priamu injekciu do problémovej ekonomiky.
Aj keď si Slovensko aj ďalšie krajiny budú musieť na vklad požičať, takto zvýšený deficit a dlh Európska komisia zohľadní pri posudzovaní schopnosti štátu plniť podmienky Paktu stability a rastu, uviedol Úrad vlády SR.