Nemecká ekonomika vzrástla o 0,4 percenta
25. 11. 2022
Nemecká ekonomika rástla v uplynulo kvartáli rýchlejšie, než sa predpokladalo. Hrubý domáci produkt sa počas troch mesiacoch od júla do konca septembra 2022 po úprave o cenové, sezónne a kalendárne vplyvy medzikvartálne zvýšil o 0,4 percenta po náraste o 0,1 percenta v 2. štvrťroku, uviedol spolkový štatistický úrad Destatis a revidoval svoj prvý odhad, ktorý počítal s expanziou o 0,3 percenta.
V medziročnom porovnaní najväčšia európska ekonomika v 3. kvartáli po úprave o cenové vplyvy vzrástla o 1,2 percenta a po úprave o cenové a kalendárne vplyvy o 1,3 percenta. Motorom expanzie v uplynulom kvartáli boli podľa Destatisu predovšetkým výdavky na súkromnú spotrebu. Aj napriek pokračujúcej vysokej inflácii a energetickej kríze spotrebitelia využili zrušenie takmer všetkých protipadnemických reštrikcií, aby napríklad viac cestovali či nakupovali.
Výdavky na súkromnú spotrebu v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom celkovo stúpli o jedno percento. Verejné výdavky stagnovali. Stavebné výdavky klesli o 1,4 percenta a výdavky do vybavenia, ako sú stroje či vozidlá, stúpli o 2,7 percenta.
Zahraničný obchod sa aj napriek napätej medzinárodnej situácii oživil vďaka vysokým objednávkam a zlepšenému fungovaniu globálnych dodávateľských reťazcov. Export medzikvartálne vzrástol o dve percentá a import až o 2,4 percenta.
HDP bol v porovnaní so 4. kvartálom 2019, ktorý bol posledným štvrťrokom pred začiatkom koronakrízy, vyšší o 0,3 percenta sa prvýkrát sa dostal nad predkrízovú úroveň.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Najväčšou hrozbou pre Ukrajinu je momentálne korupcia
16. 6. 2015
Počas víkendovej konferencie Wroclaw Global Forum vyhlásil americký veľvyslanec Geoffrey Pyatt, že Korupcia na najvyššej úrovni je pre Ukrajinu väčšou hrozbou než ruské tanky. Taktiež poznamenal, že len samotní Ukrajinci sa môžu porátať s touto hrozbou.
Podľa veľvyslanca Rusko využíva odsúvanie ukrajinských reforiem v energetickom odvetví, aby zabránilo Kyjevu vo voľbe v energetickej oblasti. Zároveň boli vyzdvihnuté reformné rozhodnutia, ktoré prijal ukrajinský parlament v hospodárskej a bezpečnostnej oblasti. Ukrajina topí v politickom a ekonomickom chaose. Nenaplnili sa ani sľuby novej vlády o boji s "endemickou korupciou". (Podľa májového článku amerického denníka New York Times)
Grécko padá ešte nižšie
11. 6. 2015
Pokračujúci odlev vkladov z gréckych bánk zvyšuje pravdepodobnosť, že Grécko zavedie kontrolu kapitálu a začne vydávať paralelnú menu popri spoločnej európskej mene. Neistota okolo vzťahu krajiny s veriteľmi a okolo politickej stability zaťažuje ekonomiku. Agentúra S&P ďalej uviedla, že nedoplatky na daniach sa v máji v krajine zvýšili, pričom sa zdá, že vláda sa snaží udržať si peniaze tým, že odkladá platby.
Grécko minulý týždeň informovalo, že zoskupí štyri júnové splátky svojich záväzkov voči Medzinárodnému menovému fondu do jednej platby. Vznikne tak podľa informácií zverejnených fondom záväzok v objeme 1,6 mld. eur so splatnosťou stanovenou na 30. júna.
Zdroj: Hospodárske noviny Online
Zásoby ropy klesajú, ceny oslabili,
11. 6. 2015
Ak v stredu prognózu potvrdia údaje federálnej vlády, bude to znamenať šiesty týždeň poklesu zásob v rade. Ceny ropy Brent posilnili o 2,19 amerických dolárov (USD) na 64,88 USD za barel. Ľahká americká ropa zdražela o dva doláre na 60,14 dolára za barel.
Ceny zlata v utorok posilnili v reakcii na pokles akciových trhov a širšie zotavenie dopytu po komoditách. Záujem investorov o vzácny kov podporil aj americký dolár, ktorý oslabil voči viacerým svetovým menám.
Spotová cena zlata bola o 19:27 GMT na úrovni 1176,88 dolára za uncu, čo bolo o 0,3 percenta viac ako záverečná hodnota z pondelka. Augustové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zdraželi o štyri dolárena 1177,60 dolára za uncu.
Zdroj: webnoviny.sk
Práca načierno je stále hitom
9. 4. 2015
Práca načierno je považovaná za jeden z najväčších problémov krajiny. Neprospieva štátnej kase, takisto ani ľuďom. Prácou načierno sa najčastejšie snažia firmy ušetriť na odvodoch. Minimálna pokuta za čiernu prácu je 2 000 eur, maximálna je 200-tisíc eur.