Nemecká ekonomika vzrástla o 0,4 percenta
25. 11. 2022
Nemecká ekonomika rástla v uplynulo kvartáli rýchlejšie, než sa predpokladalo. Hrubý domáci produkt sa počas troch mesiacoch od júla do konca septembra 2022 po úprave o cenové, sezónne a kalendárne vplyvy medzikvartálne zvýšil o 0,4 percenta po náraste o 0,1 percenta v 2. štvrťroku, uviedol spolkový štatistický úrad Destatis a revidoval svoj prvý odhad, ktorý počítal s expanziou o 0,3 percenta.
V medziročnom porovnaní najväčšia európska ekonomika v 3. kvartáli po úprave o cenové vplyvy vzrástla o 1,2 percenta a po úprave o cenové a kalendárne vplyvy o 1,3 percenta. Motorom expanzie v uplynulom kvartáli boli podľa Destatisu predovšetkým výdavky na súkromnú spotrebu. Aj napriek pokračujúcej vysokej inflácii a energetickej kríze spotrebitelia využili zrušenie takmer všetkých protipadnemických reštrikcií, aby napríklad viac cestovali či nakupovali.
Výdavky na súkromnú spotrebu v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom celkovo stúpli o jedno percento. Verejné výdavky stagnovali. Stavebné výdavky klesli o 1,4 percenta a výdavky do vybavenia, ako sú stroje či vozidlá, stúpli o 2,7 percenta.
Zahraničný obchod sa aj napriek napätej medzinárodnej situácii oživil vďaka vysokým objednávkam a zlepšenému fungovaniu globálnych dodávateľských reťazcov. Export medzikvartálne vzrástol o dve percentá a import až o 2,4 percenta.
HDP bol v porovnaní so 4. kvartálom 2019, ktorý bol posledným štvrťrokom pred začiatkom koronakrízy, vyšší o 0,3 percenta sa prvýkrát sa dostal nad predkrízovú úroveň.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Barroso vyzval štáty EÚ k ďalším reformám
7. 9. 2010
Predseda Európskej komisie José Barroso predniesol v utorok prvú správu o stave únie.
Pred europoslancami vyzval štáty EÚ k boju s nadmernými deficitmi, ako aj k prijímaniu ďalších reforiem potrebných na zabezpečenie dlhodobého hospodárskeho rastu. J. Barroso uviedol, že ekonomika EÚ tento rok naberá na tempe a jej rast bude rýchlejší, ako sa pôvodne očakávalo. Podľa posledných oficiálnych prognóz by ekonomika únie mala tento rok vzrásť o 1 % a ekonomika eurozóny o 0,9 %.
Rada EÚ a EP sa dohodli na reforme finančného dohľadu
6. 9. 2010
Po niekoľko hodinových rokovaniach sa predstavitelia Rady Európskej únie a Európskeho parlamentu spoločne dohodli na forme lepšieho zabezpečenia finančného dohľadu.
Od budúceho roka, by sa mali podľa tejto dohody vytvoriť štyri nové orgány, ktoré by mali včas alarmovať EÚ v prípade, že nastane neprehľadná a netransparentná situácia na trhoch, burzách, poisťovacom sektore ako aj v obchodovaniach jednotlivých finančných inštitúcií.
Grécko sa dočká ďalšej finančnej pomoci
3. 9. 2010
Berlín -Nemecká vláda schválila ďalšiu finančnú pomoc Grécku, po tom čo Atény splnili úlohy úsporného programu, ktoré boli načasované do konca 2. štvrťroku.
Druhá finančná pomoc by mala odísť do Grécka 13. septembra. Na poskytnutí prvej tranže sa nepodieľalo päť krajín eurozóny, ktoré na seba v súčastnosti prevzali väčšie záväzky, okrem Slovenska. Vláda SR totiž odmietla účasť na pomoci Grécku. Finančná pôžička pre Grécko v druhej etape predstavuje 15,5 miliard eur, z nich bude 9 miliard od MMF.
Odborári chystajú protest v Bruseli
2. 9. 2010
Európskym odborárom sa nepáčia úsporné opatrenia, ktoré niektoré krajiny EÚ prijímajú.
Na 29. septembra, preto Európska odborová konfederácia zvoláva do Bruselu demonštráciu. Organizátori očakávajú, že do ulíc belgickej metropoly vyrazí okolo 100 00 ľudí. Odborári zdôraznili, že protesty budú organizované aj v ďalších krajinách. „Zamestnanci nemôžu byť tými jedinými, ktorí budú platiť za nezodpovedné špekulácie niektorých finančných inštitúcií, "usudzuje konfederácia. Súčasne s demonštráciou v Bruseli by sa mal uskutočniť generálny štrajk v Španielsku. Protestné akcie chystajú aj odborári v Portugalsku, Taliansku, Lotyšsku a Poľsku.