Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Na čo má človek rozum

Z každého pravidla existuje aspoň jedna výnimka. Platí to aj pre Kohnovo pravidlo zdravého rozumu: „Nad všetkým rozmýšľať!“ Niekedy totiž prílišné rozumovanie môže človeka pripraviť o rozum.

Rozum a skúsenosť nemôžu byť natrvalo v opozícii. (Wilde)

Byť chudobným nie je žiadna hanba, ale to je jediná pozitívna vec, ktorá sa dá o tom povedať. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)
Život je žart...

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

Hlas v telefóne: „Vy ste si objednali budenie na 6,30?“ Rozospatý hlas odpovedá: „Eeeeech... áno...“ „Tak potom rýchlo šup-šup von z postieľky, je pol desiatej!“

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

(Myšlienky bez cla)
Murphyho postrehy

Problém zajtrajška: „Čo človek má z toho, že zajtra bude lepšie, keď vždy, keď sa zobudí, je ešte iba dnes...“.

Žena bez mužov zvädne, muž bez žien zblbne.

Kde pijú, pi. Kde jedia, jedz. Kde pracujú, radšej nezavadzaj.

(Murphyho zrnká II)
Hlúposti sa medze nekladú

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

(Murphyho zákony v bájkach)
Ako bojovať s klebetou

Ak ste sa stali predmetom klebety, nemôžete jednoducho vystúpiť z hry.

Väčšina ľudí si zaslúži povesť, ktorú majú.

Čas, potrebný na to, aby ste späť získali povesť zničenú klebetou, je nepriamo úmerný k času, potrebnému na stratu povesti.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Nemecká ekonomika by sa mala nachádzať na prahu recesie

24. 10. 2022 Nemecká ekonomika sa zrejme nachádza na prahu recesie. Hospodársky rast podkopáva pretrvávajúca vysoká inflácia aj neistota okolo dodávok a cien energií. Vyplýva to z mesačnej správy, ktorú dnes zverejnila nemecká centrálna banka. Vysoké náklady na energie by podľa správy mohli spôsobiť pokles priemyselnej výroby. Prepad kúpnej sily domácností by potom mohol viesť k zníženiu spotrebiteľských výdavkov.
Centrálna banka upozorňuje, že napätá situácia bude v najbližších mesiacoch panovať predovšetkým v oblasti zásobovania plynom, a to v dôsledku chýbajúcich dodávok z Ruska. Odborníci však podľa centrálnej banky nepredpokladajú, že v prípade dodávok plynu bude potrebné zaviesť prídelový systém.
"Vysoké náklady na energie však môžu mať podobný dopad a viesť k tomu, že sa najmä v priemysle zníži produkcia," upozorňujú.
Centrálna banka predpokladá, že inflácia by v Nemecku v nasledujúcich mesiacoch mohla zostať na dvojcifernej úrovni. V septembri medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien zrýchlilo na desať percent z augustových 7,9 percenta. Inflácia v Nemecku je tak najvyššia zhruba za 70 rokov.
Nemecká vláda minulý týždeň v aktualizovanom výhľade predpovedala, že hospodársky rast v Nemecku tento rok pre energetickú krízu výrazne spomalí a dosiahne 1,4 percenta.
V budúcom roku potom očakáva pokles hrubého domáceho produktu, a to o 0,4 percenta. Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Európska súkromná spoločnosť

22. 1. 2009 Výbor Európskeho parlamentu pre právne veci včera odhlasoval s malými ústupkami právny štatút európskej súkromnej spoločnosti (European Private Company).
Európska súkromná spoločnosť, ktorú Európska komisia považuje za kľúčový nástroj pre plnú implementáciu vnútorného trhu najmä pre malé a stredné podniky, zatiaľ nezískala podporu členských štátov. Tie sa nevedeia dohodnúť hlavne na jej právnom postavení a obávajú sa, že ohrozí národné formy obchodných spoločností.  
(Zdroj: EURACTIV)

Jednotný pracovný čas pre krajiny EÚ

22. 1. 2009 Európsky parlament v smernici o dĺžke pracovného času navrhuje 48-hodinový týždenný pracovný čas bez nadčasov. Jednotne pre všetky krajiny Európskej únie.
Tento návrh sa nepáči Európskej komisii, ktorá uprednostňuje flexibilný pracovný čas, ktorý má podľa nej pomáhať trhovej ekonomike aj v čase hospodárskej krízy. Parlament, komisiu a Európsku radu však ešte čakajú spoločné rozhovory, na základe ktorých sa rozhodne. Zamestnávatelia sú proti. Ľudia si podľa nich bez nadčasov nedokážu privyrobiť.  
(Zdroj: HNONLINE)

Zdražovanie služieb separovaného zberu odpadov

22. 1. 2009 V dôsledku svetovej finančnej krízy dochádza aj k zdražovaniu služieb separovaného zberu odpadov. Klesajúce ceny druhotných surovín v čase finančnej krízy spôsobujú, že separácia a následný predaj triedeného odpadu sa stáva menej výnosným.
Odpoveďou na súčasné výkyvy je podľa Slovenského priemyselného združenia pre obaly a životné prostredie vytvorenie systému manažmentu odpadov z obalov, ktorý bude transparentný a udržateľný. Systém vydávania potvrdení o zbere a recyklácii by mal pomôcť vniesť do separovaného zberu viac finančnej rovnováhy. Znenie zákona, ktoré sa dostalo na rokovanie Legislatívnej rady vlády SR však nezlepší finančnú situáciu samospráv a bude znamenať návrat    k úplnému vyvážaniu odpadov na skládky a potlačeniu separovaného zberu odpadu.  
(Zdroj: EURACTIV)

Európske krajiny budú robiť zodpovednú štrukturálnu politiku

22. 1. 2009 Krajiny strednej a východnej Európy, ktoré finančná kríza zasiahla výraznejšie ako sa čakalo, sa po jej skončení opäť vydajú na dráhu silného rastu. Aby sa podobným ekonomickým otrasom v budúcnosti vyhli, musia znížiť svoju zadĺženosť a závisloť od vývozu.
Zhodli sa na tom účastníci ekonomickej konferencie Euromoney vo Viedni.  Jedným z krokov je okrem znižovania deficitu robenie zodpovednej štrukturálnej politiky. Odborníci sa zhodli, že po určitom čase stredo- a východoeurópsky región bude pokračovať v raste. Prijatie jednotnej európskej meny je dôvodom približovania sa k vyspelej Európe. Väčšina rakúskych spoločností  potrvrdila snahu zostať v regióne (tehelne Winergerger, rafinéria OMV, Erste bank, ktorá vlastní Slovenskú sporiteľňu, Vig  - materská firma poisťovne Kooperatíva).   Kroky na zmiernenie krízy - znižovanie rozpočtového deficitu - znižovanie závislosti od exportu - podpora domácej spotreby - zníženie zadĺženia krajín - stabilizácia bánk - zlepšenie regulácie a legislatívy  
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner