Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Murphy v parlamente

Zákon funkčnosti: Čím má poslanec menej funkcií, tým lepšie plní svoje poslanie.

Zákon chybných počtov: Na prijatie dobrého zákona vždy chýba jeden hlas.

Akustický zákon: Kto v parlamente najviac vykrikuje, tomu nakoniec dajú za pravdu.

(Murphyho zákonník)
Všeobecné ustanovenia

Neexistuje cesta, po ktorej by sa dala chyba obísť.

Skazené veci vyzerajú vždy lepšie, ako tie neskazené.

Nevŕtajte do vecí – pokazia sa aj samy!

(Murphyho zákonník)
Murphyho postrehy

V práci sa človek nemá naháňať. Veď nie je na love!

Problém zajtrajška: „Čo človek má z toho, že zajtra bude lepšie, keď vždy, keď sa zobudí, je ešte iba dnes...“.

Žena bez mužov zvädne, muž bez žien zblbne.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Ak nemáte čas na sprchovanie, jednoducho sa obaľte izolepou a potom ju odmotajte – špina sa na ňu nalepí.

Nehorľavé zápalky sú ideálne najmä pre rodiny s malými deťmi a hasičov.

Nehlučný budík neničí nervy vyzváňaním o šiestej ráno, keď sa človeku chce najviac spať.

(Murphyho zrnká II)
Svetlá budúcnosť

Štyria slordi pravidelne kažý štvrtok hrávajú v klube bridž. Až raz namiesto slorda Cesnacka príde jeho sluha Ďuro s odkazom: „Jeho slordstvo má dámsku návštevu. Odkazuje vám, že ak bude môcť, tak nepríde, a ak nebude môcť, tak príde.“

Mladá slady vysvetľuje pokladníčke v banke: „Ja viem, že podpis môjho muža na šeku je trochu roztrasený, ale vôbec som netušila, že sa tak roztrasie, keď naňho namierim revolver.

Raz po preflámovanej noci sa slord pýta svojho služobníka Ďura: „Ďuro, povedzte mi, má náš záchod dvojkrídlové dvere?“. „Nie, pane.“ „Dofrasa, tak potom som včera použil skriňu.“

(Myšlienky bez cla)

Nemecká ekonomika by sa mala nachádzať na prahu recesie

24. 10. 2022 Nemecká ekonomika sa zrejme nachádza na prahu recesie. Hospodársky rast podkopáva pretrvávajúca vysoká inflácia aj neistota okolo dodávok a cien energií. Vyplýva to z mesačnej správy, ktorú dnes zverejnila nemecká centrálna banka. Vysoké náklady na energie by podľa správy mohli spôsobiť pokles priemyselnej výroby. Prepad kúpnej sily domácností by potom mohol viesť k zníženiu spotrebiteľských výdavkov.
Centrálna banka upozorňuje, že napätá situácia bude v najbližších mesiacoch panovať predovšetkým v oblasti zásobovania plynom, a to v dôsledku chýbajúcich dodávok z Ruska. Odborníci však podľa centrálnej banky nepredpokladajú, že v prípade dodávok plynu bude potrebné zaviesť prídelový systém.
"Vysoké náklady na energie však môžu mať podobný dopad a viesť k tomu, že sa najmä v priemysle zníži produkcia," upozorňujú.
Centrálna banka predpokladá, že inflácia by v Nemecku v nasledujúcich mesiacoch mohla zostať na dvojcifernej úrovni. V septembri medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien zrýchlilo na desať percent z augustových 7,9 percenta. Inflácia v Nemecku je tak najvyššia zhruba za 70 rokov.
Nemecká vláda minulý týždeň v aktualizovanom výhľade predpovedala, že hospodársky rast v Nemecku tento rok pre energetickú krízu výrazne spomalí a dosiahne 1,4 percenta.
V budúcom roku potom očakáva pokles hrubého domáceho produktu, a to o 0,4 percenta. Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

OECD uvítala zmiernenie pravidiel o bankovom tajomstve

17. 3. 2009 Na stretnutí skupiny G20 v apríli v Londýne by mala OECD zverejniť list nespolupracujúcich daňových zón. Podľa OECD je zlepšenie výmeny informácií o daniach súčasťou širšej agendy, ktorá prispeje k transparentnosti a znovunadobudnutiu dôvery na finančných trhoch.
Po dosiahnutí dohody s Rakúskom, Luxemburskom a Švajčiarskom sa ostatné jurisdikcie s prísnymi pravidlami o bankovom tajomstve (najmä Monako) dostanú pod oveľa väčší tlak, aby pristúpili k podobnej reforme.
Pravidlá o bankovom tajomstve, ktoré umožňovali daňové úníky, zmiernili Rakúsko, Luxembursko a Švajčiarsko pod vplyvom ostrej kritiky zo strany západných vlád. Výmena informácií garantuje spoluprácu so zahraničnými daňovými úradmi v prípadoch, keď existujú dôkazy o podvode.
Tieto krajiny prijmú  definíciu daňových únikov, ktorú používajú členovia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Majiteľov účtov, ktorí nie sú podozriví z daňových únikov, podľa asociácie švajčiarskych bankárov SBA zmena pravidiel neohrozí. Asociácia uisťuje, že automatická výmena informácií je vylúčená.
Na londýnskom summite G20 2. apríla sa očakáva zverejnenie "čiernej listiny" daňových podvodníkov, ktorú zostaví OECD. Rakúsko, Luxembursko a Švajčiarsko veria, že sa na tejto listine neobjavia.
(Zdroj: EURACTIV)

Česká koruna posilňuje najrýchlejšie

16. 3. 2009 V piatok sa česká koruna posilnila na najsilnejšie hodnoty za posledné dva mesiace. Zatvárala na hodnote 26,60 koruny za euro.

Išlo o najrýchlejšie posilnenie zo všetkých svetových mien, ktoré sleduje agentúra Bloomberg. Pozitívna nálada sa prenáša na kurzy mien v regióne. Menám pomohlo aj rozhodnutie švajčiarskej centrálnej banky, ktorá sa vo štvrtok rozhodla znížiť základné úrokové sadzby a intervenovať v neprospech švajčiarskeho franku. Pre krajiny, ktoré majú dlhy vo frankoch, sú nižšie sadzby a slabšia švajčiarska mena dobrou správou.
Ďalší vývoj českej koruny a ostatných mien sa odhaduje ťažko. Vďaka uvoľnenejšej nálade a väčšej chuti do rizika majú ešte šancu sa posilniť, na druhej strane v ich neprospech hovoria stále zlé makroekonomické čísla, ktoré poukazujú na nepriaznivý dosah hospodárskej krízy na ekonomiky okolitých štátov.
(Zdroj: HNONLINE)

Slováci viac veria EÚ ako svojej vláde

16. 3. 2009 Vyplýva to z jesenného prieskumu Eurobarometer. Únii dôveruje 70 % občanov SR, kým slovenskej vláde 46 %. Podľa výskumu menej veria aj regionálnym "vládam". Dôvera Slovákov voči regionálnym a miestnym samosprávam je u Slovákov nižšia ako 50-percentný európsky priemer. Oproti susednému Rakúsku výrazne zaostáva. Tam samosprávam dôveruje 67 % percent ľudí.
Napriek tomu si 57 % občanov SR myslí, že pri rozhodovaní na európskej úrovni nie sú regionálne a miestne samosprávy braté dostatočne do úvahy. 
V porovnaní s nízkou mierou informovanosti v iných krajinách,  má však až 36 % opýtaných Slovákov aspoň minimálne informácie o Výbore regiónov, ktorý ako poradný orgánu EÚ zastupuje záujmy regiónov, miest a obcí v rozhodovaní o politikách EÚ. Informácie o tom, kto z regionálnych a miestnych zástupcov ich vo Výbore regiónov v Bruseli reprezentuje,  by privítalo až 75 % Slovákov. Informácie o dianí v EÚ práve od týchto zástupcov očakáva 27 % Slovákov.
Miestne a regionálne orgány zavádzajú do praxe v členských štátoch EÚ približne dve tretiny právnych predpisov EÚ. Výbor regiónov bol založený v roku 1994, aby poskytol zástupcom miestnych samospráv možnosť vyjadriť sa k obsahu týchto právnych predpisov. Každoročne výbor obsahuje päť kalendárnych zasadnutí, na ktorých 344 členov výboru prijíma stanoviská obsahujúce reakciu na legislatívne návrhy.
Ďalšie právomoci udeľuje Výboru regiónov Lisabonská zmluva. Ak vojde do praxe, Európsky parlament (EP) bude musieť požiadať o konzultáciu vo všetkých otázkach, ktoré sú dôležité pre regióny a mestá. Ak sa Výbor regiónov bude domnievať, že právny predpis EÚ nerešpektuje právomoci regionálnych alebo miestnych orgánov, bude môcť podať žalobu na európskom Súdnom dvore.
Výbor má vlastnú webovú stránku www.cor.europa.eu, na ktorej informuje o svojej práci.
(Zdroj: HNONLINE)

Cena práce v EÚ vzrástla

13. 3. 2009 Celková nominálna hodinová cena práce v 15-člennej eurozóne vo štvrtom kvartáli minulého roka vzrástla na medziročnej báze o 3,8 %. V krajinách Európskej únie ukazovateľ ceny práce v posledných troch mesiacoch minulého roka vzrástol o 4,6 %.
Na Slovensku náklady na pracovnú silu medziročne vzrástli o 4,8 %. Podľa rýchlosti rastu ceny práce Slovensko v rámci EÚ vo štvrtom štvrťroku spolu s Portugalskom bolo na 9. mieste. Umiestnilo sa tak medzi Nemeckom (4,4 %) a Fínskom (5 %). Vyplýva to zo správy štatistického úradu  Eurostat, ktorú  zverejnil v piatok.
Najnižší medziročný nárast cien práce zaznamenali na Malte (0,4 %). Naopak, najvyšší medziročný prírastok evidovalo opätovne Rumunsko (21,5 %), na druhom mieste sa umiestnilo Bulharsko (17,9 %).
Pri zohľadnení jednotlivých odvetví EÚ  cena práce v priemysle vzrástla o 6 %, v stavebníctve o 5,1 % a v sektore služieb o 3,8 %. V rámci eurozóny vzrástli náklady na prácu v priemysle o 5,4 %, v stavebníctve o 5,1 % a v službách o 2,6 %.
Súčasťou celkovej ceny práce sú mzdové ukazovatele, ktoré zahŕňajú hrubé príjmy zamestnancov, ako aj nepriame náklady, ktoré predstavujú sociálne príspevky zamestnávateľa.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner