Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako bojovať s klebetou

Ak dozrel čas, klebetu nič nezastaví.

Sedem osmín každej klebety je logickými argumentami nevyvrátiteľných.

Žiadna klebeta nie je natoľko malá, aby nedokázala zničiť veľkú lásku.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Dobrá rada stojí groš

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

(Zrnká úsmevu)
Oheň a voda

Dôstojník, aby povzbudil vo vojakoch bojového ducha, zápalisto reční: - Vojaci! Teraz nadišiel veľký a slávny okamih. Dnes pôjde muž proti mužovi! Tu sa opatrne ozve vojak Ábeles: - S dovolením, nemohli by ste mi ukázať toho môjho? Ja by som sa s ním hádam aj dohodol...!

Poznanie je poklad, ale kľúčom k nemu je prax. (Fuller)

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

(Zrnká úsmevu)
Kde končí pozemská púť

Smrť sa neriadi našim plánmi. (Moliére)

Kým človek chodí po matičke zemi, robí hlúposti a tára hlúposti. Keď zomrie, píšu mu zasa príbuzní hlúposti na náhrobný kameň. Možno preto, aby nebožtíka trochu pobavili.

Človek počas svojej pozemskej púte narobí svojim blízkym často starosti. A zo zotrvačnosti v tejto zábave pokračuje aj po smrti.

(Zrnká úsmevu)

Nákupy z Británie sú už značne drahšie

12. 2. 2021 Naplniť virtuálny košík v e-shope, potvrdiť objednávku, zaplatiť a už len čakať na kuriéra. Takto fungovali nákupy z Británie až do brexitu. Teraz už kuriér pri dverách nezazvoní. Najprv doručovateľ klienta vyzve, aby si splnil daňové a colné povinnosti súvisiace s objednaným tovarom. Pre nákup tovaru zo Spojeného kráľovstva totiž platia rovnaké pravidlá ako pri tretích krajinách, akými sú napríklad Čína alebo USA.
„Znamená to, že zákazník musí vypísať potrebné dokumenty a dať ich colnému úradu. Clo sa síce vďaka dohode neplatí, pri dovoze z Británie sa však aplikuje daň z pridanej hodnoty.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

OECD vyradila Slovensko zo zoznamu tzv. klasifikovaných krajín

10. 2. 2009 Podľa najnovšieho hodnotenia OECD Slovensko dosiahlo pri meraní rizika splácania úverov pre zahraničných obchodných partnerov rating "0". Vďaka tomu nie je viac v zozname tzv. klasifikovaných krajín. Slovensko dosiahlo maximálnu úroveň ratingu.
Krajiny dostávajú pri hodnotení rating od 1 do 7, pričom platí, že čím nižšia hodnota, tým menšie riziko. Z 32 hodnotených krajín je Slovenskou jedinou krajinou, ktorá si polepšila. Podľa generálneho sekretára OECD napriek zníženiu odhadu rastu Slovensko bude jednou z mála krajín, ktorých ekonomika zaznamená pozitívnu hodnotu rastu napriek prebiehajúcej kríze.
(Zdroj: EURACTIV)

EÚ žiada revízia mobilných poplatkov

9. 2. 2009 Európska komisia chce požiadať národných regulátorov telekomunikácií, aby obmedzili výšku poplatkov za posielanie textových správ a ukončenie hovorov medzi konkurenčnými mobilnými sieťami.
Očakáva, že oklieštenie zisku za bezdrôtové služby prinúti mobilné telekomunikačné spoločnosti investovať viac do optických sietí. Brusel sa chce týmito  skutočnosťami zaoberať v apríli alebo v máji. Malo by ísť o širšiu   revíziu súčasného systému vzájomného spoplatňovania služieb konkurenčnými mobilnými operátormi. Hoci stanovisko Komisie bude mať pravdepodobne iba charakter odporúčania, pôjde o silné politické gesto a impulz. Mobilní operátori sa bráni a tvrdia, že drastické zníženie poplatkov za ukončenie hovoru môže naopak služby zdražieť. Brusel je presvedčený, že zníženie ukončovacích poplatkov bude stimulom, aby mobilní operátori viac investovali do  tzv. sietí ďalšej generácie (NGN), ktoré umožnia poskytovať kvalitné vysokorýchlostné dátové služby, ako i celú paletu ďalších  služieb, ako sú napríklad sofistikovaná tele-práca, či digitálne internetové TV vysielanie.
(Zdroj: EURACTIV)

Lídri EÚ a USA chcú posilňovať vzťahy s Ruskom

9. 2. 2009 Lídri EÚ a USA chcú posilniť vzťahy s Ruskom a budovať novú bezpečnostnú architektúru. Vyhlásili to cez víkend na 45. ročníku Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.
Zišlo sa na nej viac ako 300 účastníkov, medzi nimi asi tucet premiérov a hláv štátov a približne 50 ministrov.  Ameriku zastupoval nový americký viceprezident Joe Biden a Rusko prvý vicepremiér Sergej Ivanov. Diskusie boli zamerané  na kontroverzné regionálne i globálne bezpečnostné témy: transatlantické vzťahy, izraelsko-palestínsky konflikt, Irak, boj proti Talibanu v Afganistane, iránsky jadrový program, či vzťahy Ruska so Západom. Zatiaľ najväčším ústupkom je zdržanie plánov na výstavbu protiraketového systému          v Poľsku a Českej republike.
(Zdroj: EURACTIV)

Poľský obrat v energetike

6. 2. 2009 Zásadný obrat vo svojej energetickej politike robí Poľsko. Do roku 2025 chce mať dve funkčné jadrové elektrárne a tým sa zbaviť závislosti na uhlí.
Poľsko patrilo medzi krajiny, ktoré nesúhlasili so zavádzaním plného obchodovania emisných povoleniek v energetickom sektore. Vo výrobe energie totiž až na 95 % závisí na uhlí. Dve nové elektrárne by túto závislosť mali znížiť.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner