Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako bojovať s klebetou

Klebety sú podobné ohnivkám reťaze. Keď ich okolo obete správne pospájate, nemá šancu uniknúť.

Ta istá klebeta jedného pochová, iného vynesie do výšin

Sedem osmín každej klebety je logickými argumentami nevyvrátiteľných.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Manželstvo je podnik

Ak sa niekomu nechce pracovať, je lenivec. Na pomenovanie tvora, ktorému sa veľmi chce pracovať, slovenčina nemá – ak vylúčime výraz hlupák – dostatočne expresívne označenie. Musíme si, tak ako sa to stáva tradíciou, požičať od Američanov. Tí namiesto hlupák hovoria workaholic...

Susedov trávnik sa nám vidí vždy zelenší ako náš. (Židovské príslovie)

Pani Kohnová vstúpi do nočného baru a pýta sa čašníka: „Prosím vás, nie je tu môj manžel?“ „Nie je, madam,“ úslužne odpovedá čašník. „Ale veď ani neviete, ako sa volá a hneď mi odpovedáte, že tu nie je!“ „Tu nikdy nie je žiadny manžel, madam“ odpovedá sucho čašník.

(Zrnká úsmevu)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

To čo chceme, je vždy o pár centimentrov ďalej, ako dosiahneme.

O čo bezpečnejšie miesto, o to rýchlejšie vás oberú.

Čím je vo väčšom bezpečí ten, kto radí, tým jeho rada za menej stojí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Ľahšie je zmeniť výzor sto ľudí ako povahu jedného z nich.

Dobré sa rýchlo pominie, bieda akoby nemala konca.

Čím menej vie človek o probléme, tým ľahšie sa mu rieši.

(Murphyho zákony v bájkach)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Najčastejšou príčinou zlyhania šéfa je jeho neochota, resp. neschopnosť adaptovať sa na nové podmienky.

Hlavným prínosom odborného pracovníka nie je produkcia hmotných vecí, ale generovanie nových myšlienok a odovzdávanie znalostí.

Transformovať krízu na rutinu sa dá tak, že krok za krokom zaznamenáme činnosť šéfa pri prekonávaní pôvodnej krízy a spracujeme ho do pracovného postupu.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Monitorovaniu bánk v eurozóne chce tak ECB predísť riziku finančných kríz.

27. 7. 2023 Európska centrálna banka (ECB) bude častejšie monitorovať likviditu bánk v eurozóne, aby znížila riziko budúcej finančnej krízy. Uviedol to predseda Rady pre dohľad ECB Andrea Enria. TASR správu prevzala z AFP.
„Od septembra sme sa rozhodli posielať bankám žiadosť o informácie na týždennej báze, aby sme mali k dispozícii najnovšie údaje, ktoré nám umožnia lepšie sledovať vývoj likvidity,“ povedal v rozhovore, ktorý bol uverejnený na stránke ECB.
Spresnil, že banky budú s väčšou frekvenciou posielať informácie o likvidite, ktoré teraz poskytujú raz za mesiac. To by malo umožniť lepšiu kontrolu vývoja „najlikvidnejších aktív a pasív, ako sú vklady“.
Obávajú sa finančnej krízy
K zmene dochádza po bankrote regionálnych bánk v USA v marci 2023, po ktorom nasledoval pád švajčiarskej Credit Suisse, čo vyvolalo obavy z globálnej finančnej krízy.
Opatrenie je reakciou na júnové odporúčanie Európskeho orgánu pre bankovníctvo (ABE). Európska únia koncom júna prijala tiež nové prísnejšie nariadenia o bankách, aby sa vyhla opakovaniu finančnej krízy z roku 2008...

(Zdroj: aktuality.sk)

Krotiteľ inflácie hosťom HNClubu

8. 1. 2009 Ani jeden z európskych komisárov nemusel tak dramaticky meniť, presnejšie povedané korigovať svoje hospodárske predpovede, ako európky komisár pre menové a hospodárske záležitosti - Joaquín Almunia. Komisár je dnes v Bratislave hosťom HNClubu.
Napriek tomu, že rok 2009 bude rokom krízy, nízkeho rastu a finančného napätia, komisár očakáva, že pre  Slovensko sa začína nová kapitola v histórii. A dúfa, že veľmi pozitívna.  Podľa jeho vyjadrenia euro poskytne ochranu všetkým členom, teda aj Slovensku. Dokonca aj členom, ktorí ešte v eurozóne nie sú, ale majú tak v pláne urobiť. Dĺžku cesty do eurozóny si nové členské krajiny zvolili sami. Nikto na ne netlačil. Európska komisia však bude strážcom kritérií, ktoré sú dané zmluvou. Ubezpečil, že Európska centrálna banka je pripravená na ďalšie "šoky" v dôsledku krízy a odmieta akýkoľvek protekcionizmus. Domnieva sa, že sa treba poučiť z ropnej krízy zo sedemdesiatych rokov, keď sa stalo, že vládne opatrenia neboli adekvátne a milióny ľudí stratili prácu. Nedôverčivý je voči suverénnym fondom. Varoval, že ak nebudú transparentné, do Európy sa "nedostanú". Jeho recept na krízu je jasný: ekonomika by mala byť založená skôr na vedomostiach ako na výrobe, mala by byť pripravená na starnutie a pokles populácie, stále viac prepojenú a konkurujúcu globálnu scénu a nárast cien spôsobený nedostatkom zdrojov. Slovensko si vďaka zavedeniu eura podľa neho vytvorilo priestor, aby sa vyhlo spomaleniu rastu a rapídnemu poklesu spotreby a investícií.
(Zdroj: HNONLINE)

Európa si musí dohodnúť spoločný postup v energetickej politike

8. 1. 2009 Slovensko má v strategických zásobníkoch asi dve miliardy kubíkov plynu. Pri regulácii najväčších priemyselných podnikov sú to zásoby približne na dva mesiace. V prípade ochladenia sa však tieto zásoby môžu minúť rýchlejšie.
Zastavenie dodávok plynu ukázalo potrebu spoločného postupu Európskej únie. Slovensko by malo viac spolupracovať v týchto otázkach s okolitými krajinami.
(Zdroj: PRAVDA)

Zmenárnici v Čechách zarábajú na slovenskej korune

7. 1. 2009 Časť zmenárnikov v Českej republike stavila na to, že Česi, ktorí majú nejaké slovenské koruny, budú ochotní zbaviť sa ich za zlomok skutočnej hodnoty, aby nemuseli vycestovať.
Niektorí zmenárnici za tisíc slovenských korún vyplácajú len 500 českých korún a lacno získané slovenské koruny vymenia na Slovensku za eurá. Jedno euro ich po tejto transakcii vyjde len na 15 Kč. Nevýhodné kurzy sú aj v zmenárňach v Prahe, Brne, Ostrave či Olomouci. Česká národná banka, ktorá spomedzi českých bánk jediná prijíma slovenské koruny, však do kurzov   v zmenárňach nezasahuje. 
(Zdroj: ATLAS)

Bratislava nedosahuje návštevnosť svetových hlavných miest

7. 1. 2009 Podľa Euromonitora sa naše hlavné mesto umiestnilo v počte navštívených turistov až na 149. mieste (navštívilo ho "len" 462 tisíc turistov). Problém s návštevnosťou mali aj maďarská Budapešť a poľská Varšava.
Najobľúbenejší je Londýn - vyše 15 miliónov turistov, nad hranicu desiatich miliónov zahraničných turistov sa dostali Hongkong, Bangkok a Singapur.  Menej ako desať miliónov turistov navštívilo Paríž (5. miesto) aj Rím (10. miesto). Prahu  (19. miesto) navštívilo vyše 4 milióny turistov.  Prognózy hovoria o tom, že ekonomická nestabilita v budúcnosti  oslabí pozície Európy              v prospech ázijských metropol.
(Zdroj: EUROMONITOR, SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gertrúda
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner