Mimoriadne opatrenia pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné. Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry z uvedených oblastí bráni Slovenskej republike v riadnom zabezpečovaní jej úloh, ako sú zabezpečenie potrebnej dopravnej infraštruktúry, hospodárstva, zdravotníctva, energetickej infraštruktúry, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky na kvalitatívnej a kvantitatívnej úrovni.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry na území Slovenskej republiky zároveň oslabuje aj záujem investorov investovať na Slovensku, čo neprospieva ekonomike Slovenska a v konečnom dôsledku spomaľuje celkový blahobyt obyvateľstva Slovenska.
Zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete je opatrením, ktoré by malo uľahčiť investorom, ktorými môžu byť len Slovenská republika zastúpená štátnym orgánom a vybrané subjekty verejnej správy, ako obce, vyššie územné celky, právnické osoby so 100 % majetkovou účasťou štátu, vyššieho územného celku alebo obce, právnické osoby zriadené zákonom alebo štátnym orgánom a združenia právnických osôb, ktorého členmi sú výlučne uvedené právnické osoby realizáciu investícií, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Jedným z jeho základných cieľov je urobiť priechodným a efektívnym:
a) majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov a stavieb na prípravu výstavby strategických projektov, ktoré sú významné z hľadiska dopravy, hospodárstva, zdravotníctva, energetiky, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky,
b) povoľovacie procesy potrebné na schválenie strategických významných projektov,
c) verejné obstarávanie strategických významných projektov.
Ukázalo sa totiž, že nevyhnutné majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov, a zdĺhavé povoľovacie procesy a verejné obstarávanie nedovoľujú v rozumnom čase pripraviť a realizovať rozsiahle stavby, prípadne ich rekonštrukcie, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Bránia tomu zdĺhavé vyvlastňovacie konanie, stavebné a kolaudačné konanie, ako aj verejné obstarávanie, zdĺhavé konania na katastrálnych úradoch a na súdoch. Dôsledkom toho je, že sa nezvyšuje v dostatočnej miere blahobyt obyvateľstva Slovenska, čo zároveň odrádza aj zahraničných investorov, ktorí zamýšľané veľké investície umiestňujú v iných krajinách.
K
Čínska banka napumpovala na trh miliardy eur
26. 8. 2015
People's Bank of China dnes podporila medzibankový peňažný trh prostredníctvom programu na poskytnutie krátkodobej likvidity- SLO. Banka prostredníctvom týchto operácií napumpovala na trh takmer 19 miliárd eur. Tieto úvery majú splatnosť 6 dní a priemernú sadzbu 2,3 percenta. Banka spustila SLO v roku 2013, aby rozšírila svoje monetárne nástroje.
PBOC v utorok skresala kľúčový úrok už piatykrát od novembra 2014. Banka znížila tiež povinné rezervy bánk, aby finančné inštitúty mali viac voľných prostriedkov na poskytovanie úverov, čo by malo podporiť druhú najväčšiu svetovú ekonomiku, ktorej rast sa spomaľuje. Turbulencie na čínskych burzách majú aktuálne negatívny vplyv na finančné trhy po celom svete.
zdroj: hnonline.sk
V Bratislave pribudnú štyri nové letecké linky
18. 8. 2015
Bratislavské letisko bude mať od októbra tohto roku opäť denné letecké spojenie s Moskvou. Moskva je pre bratislavské letisko dôležitou destináciou.
Turisti zo Slovenska budú môcť totiž cez Moskvu a sieť jej liniek cestovať do vzdialenejších častí Ruskej federácie a vôbec na ázijský kontinent. Na jar budúceho roku by mali zase pribudnúť nové letecké linky do Sofie, Tbilisi či Tel Avivu.
zdroj: hnonline.sk
Ruskp rozširuje zákaz importu na ďalšie krajiny
12. 8. 2015
Rusko plánuje pridať ďalšie krajiny na zoznam tých, na ktoré sa vzťahuje zákaz importu potravín. Toto opatrenie je odpoveďou na sankcie, ktoré uplatňujú západné krajiny voči Moskve pre ukrajinskú krízu.
Rusko pripíše pravdepodobne na zoznam sedem krajín. Väčšinu dovozu potravín zo západných krajín Rusko zakázalo v auguste minulého roka. Proti Nórsku už sú namierené odvetné opatrenia Moskvy týkajúce sa potravín. To platí aj pre USA, Austráliu, Kanadu a krajiny EÚ. Ruský zákaz na import potravín je aktuálne platný do 5. augusta 2016. Týka sa napríklad mäsa, rýb, ovocia, zeleniny, ale aj mliečnych výrobkov.
zdroj: hnonline.sk
V Rusku sa sformovali vzdušno-kozmické sily. Reforma pokračuje.
5. 8. 2015
Rusko zlúčilo niekoľko zložiek svojej armády v záujme zlepšenia koordinácie a efektívnosti do vzdušno-kozmických síl. Novú armádnu zložku tvoria doterajšie vojenské letectvo, sily protivzdušnej a protiraketovej obrany a takzvané kozmické vojská.
Zlúčenie je odpoveďou na rastúcu dôležitosť vzdušných a kozmických prvkov v modernom vojenstve. Vrchným veliteľom novovytvorených síl sa stal doterajší šéf armádneho letectva generálplukovník Viktor Bondarev. Ruský prezident Vladimir Putin už dávnejšie predstavil ambiciózny program modernizácie armády, ktorý Moskva realizuje v období napätých vzťahov so Západom pre konflikt na Ukrajine.
zdroj: hnonline.sk