Mimoriadne opatrenia pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné. Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry z uvedených oblastí bráni Slovenskej republike v riadnom zabezpečovaní jej úloh, ako sú zabezpečenie potrebnej dopravnej infraštruktúry, hospodárstva, zdravotníctva, energetickej infraštruktúry, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky na kvalitatívnej a kvantitatívnej úrovni.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry na území Slovenskej republiky zároveň oslabuje aj záujem investorov investovať na Slovensku, čo neprospieva ekonomike Slovenska a v konečnom dôsledku spomaľuje celkový blahobyt obyvateľstva Slovenska.
Zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete je opatrením, ktoré by malo uľahčiť investorom, ktorými môžu byť len Slovenská republika zastúpená štátnym orgánom a vybrané subjekty verejnej správy, ako obce, vyššie územné celky, právnické osoby so 100 % majetkovou účasťou štátu, vyššieho územného celku alebo obce, právnické osoby zriadené zákonom alebo štátnym orgánom a združenia právnických osôb, ktorého členmi sú výlučne uvedené právnické osoby realizáciu investícií, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Jedným z jeho základných cieľov je urobiť priechodným a efektívnym:
a) majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov a stavieb na prípravu výstavby strategických projektov, ktoré sú významné z hľadiska dopravy, hospodárstva, zdravotníctva, energetiky, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky,
b) povoľovacie procesy potrebné na schválenie strategických významných projektov,
c) verejné obstarávanie strategických významných projektov.
Ukázalo sa totiž, že nevyhnutné majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov, a zdĺhavé povoľovacie procesy a verejné obstarávanie nedovoľujú v rozumnom čase pripraviť a realizovať rozsiahle stavby, prípadne ich rekonštrukcie, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Bránia tomu zdĺhavé vyvlastňovacie konanie, stavebné a kolaudačné konanie, ako aj verejné obstarávanie, zdĺhavé konania na katastrálnych úradoch a na súdoch. Dôsledkom toho je, že sa nezvyšuje v dostatočnej miere blahobyt obyvateľstva Slovenska, čo zároveň odrádza aj zahraničných investorov, ktorí zamýšľané veľké investície umiestňujú v iných krajinách.
K
Penta mchce expandovať do Rumunska
20. 11. 2015
Penta uvažuje o nákupe nemocníc v Česku, o vstupe lekární Dr. Max do Rumunska a stávkovej firmy Fortuna do Nemecka. Pred študentmi Vysokej školy ekonomickej v Prahe to v stredu (18. 11.) večer povedal predstaviteľ Penty Marek Dospiva.
Penta približne pred piatimi rokmi zmenila stratégiu. Pôvodne nakupovala firmy so snahou zreštrukturalizovať ich, zlepšiť ich čísla a so ziskom predať. Podľa Dospivu je lepšou cestou budovať niekoľko väčších firiem, ku ktorým sa prikupuje konkurencia a expanduje sa do zahraničia, v prípade Penty sú to hlavne krajiny Vyšehradskej štvorky.
zdroj: hnonline.sk
Cestovky rušia zájazdy do Egypta.
9. 11. 2015
Letecká nehoda spoločnosti Kogalymavia, ktorá sa odohrala minulý víkend v Egypte, si už vyberá svoju daň. Z obavy pred ďalšími nehodami sa viaceré európske cestovné kancelárie rozhodli do odvolania zrušiť zájazdy do Egypta.
Charterové lety do dovolenkových destinácií v tejto krajine kompletne zrušilo Rusko, nasledovali ho aj cestovky Monarch a Thomas Cook z Veľkej Británie. Obe krajiny momentálne svojich občanov z egyptských letovísk núdzovo evakuujú, niektorých dokonca len s príručnou batožinou. Slovenské kancelárie momentálne do Egypta nelietajú, keďže je koniec dovolenkovej sezóny. Do budúcnosti však s Egyptom počítajú.
zdroj: hnonline.sk
Schengenskú hranicu bude strážiť 300 slovenských policajtov
3. 11. 2015
Slovensko v súvislosti s aktuálnym vývojom migračných tokov v Európe personálne posilní Policajný zbor a ministerstvo vnútra. Návrhom na zvýšenie počtu miest sa dnes bude zaoberať vláda SR na mimoriadnom rokovaní.
So žiadosťou prichádza minister vnútra Robert Kaliňák. Odôvodnil ju naliehavou potrebou. Posilu si podľa neho vyžiadala migračná kríza, plnenie medzinárodných záväzkov Slovenska v uplatňovaní migračnej politiky a koordinované prijímanie bezpečnostných opatrení.
zdroj: hnonline.sk
Česi by utečencom pomohli. Ponúkali nocľah aj peniaze
26. 10. 2015
Do českých miest a dedín vyslala iniciatíva HateFree sýrsku rodinu, ktorá budila dojem, že patrí k súčasnej utečenecké vlne. Ľudí sa pýtala na informácie aj na pomoc. Cieľom experimentu bolo zistiť, ako sa Česi zachovajú tvárou v tvár utečencom. Časť ľudí Sýrčanov ignorovala, nikto ich však nenapadal. Mnoho Čechov naopak ochotne radilo či ponúkalo pomoc.
Sýrsky rodák Navdar Mohamed žije so svojou ženou v Tepliciach už desať rokov, momentálne študuje medzinárodné vzťahy v Plzni. V sociálnom experimente iniciatívy HateFree Culture však zohral úlohu aktuálneho vojnového utečenca.
So svojou ženou a malým dieťaťom sa potulovali najmä po Kolíne a okolitých dedinkách. Zachytávali ich pri tom skryté kamery. Navdar sa desiatok okoloidúcich pýtal na možnosti bývania či práce. Keďže z rôznych prieskumov verejnej mienky sa zdá, že Česi majú voči utečencom jasne odmietavé postoje, výsledok experimentu bol prekvapivý.
Niektorí rodinu odbili s tým, že sami nevedia, alebo s radou, nech sa vráti do Sýrie. Nikto na Sýrčanov však fyzicky ani slovne neútočil. Naopak, väčšina ľudí sa snažila poradiť. Niektorí rodine darovali jedlo, v jednom prípade aj peniaze.
zdroj: hnonline.sk