Mimoriadne opatrenia pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete
13. 5. 2024
Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné. Jednotlivé strategicky významné projekty zamerané na investície v rôznych oblastiach ako sú doprava, hospodárstvo, zdravotníctvo, energetika, obrana a bezpečnosť Slovenskej republiky nie sú uskutočňované v takých časových intervaloch, ktoré sú želateľné a nevyhnutné na riadne plnenie úloh Slovenskej republiky. Jedným z dôvodov je aj to, že povoľovacie procesy a verejné obstarávanie sú neprimerane časovo náročné.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry z uvedených oblastí bráni Slovenskej republike v riadnom zabezpečovaní jej úloh, ako sú zabezpečenie potrebnej dopravnej infraštruktúry, hospodárstva, zdravotníctva, energetickej infraštruktúry, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky na kvalitatívnej a kvantitatívnej úrovni.
Nedobudovanie potrebnej infraštruktúry na území Slovenskej republiky zároveň oslabuje aj záujem investorov investovať na Slovensku, čo neprospieva ekonomike Slovenska a v konečnom dôsledku spomaľuje celkový blahobyt obyvateľstva Slovenska.
Zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a pre výstavbu transeurópskej dopravnej siete je opatrením, ktoré by malo uľahčiť investorom, ktorými môžu byť len Slovenská republika zastúpená štátnym orgánom a vybrané subjekty verejnej správy, ako obce, vyššie územné celky, právnické osoby so 100 % majetkovou účasťou štátu, vyššieho územného celku alebo obce, právnické osoby zriadené zákonom alebo štátnym orgánom a združenia právnických osôb, ktorého členmi sú výlučne uvedené právnické osoby realizáciu investícií, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Jedným z jeho základných cieľov je urobiť priechodným a efektívnym:
a) majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov a stavieb na prípravu výstavby strategických projektov, ktoré sú významné z hľadiska dopravy, hospodárstva, zdravotníctva, energetiky, obrany a bezpečnosti Slovenskej republiky,
b) povoľovacie procesy potrebné na schválenie strategických významných projektov,
c) verejné obstarávanie strategických významných projektov.
Ukázalo sa totiž, že nevyhnutné majetkovoprávne vyporiadanie pozemkov, a zdĺhavé povoľovacie procesy a verejné obstarávanie nedovoľujú v rozumnom čase pripraviť a realizovať rozsiahle stavby, prípadne ich rekonštrukcie, ktoré sú strategicky významné pre Slovenskú republiku. Bránia tomu zdĺhavé vyvlastňovacie konanie, stavebné a kolaudačné konanie, ako aj verejné obstarávanie, zdĺhavé konania na katastrálnych úradoch a na súdoch. Dôsledkom toho je, že sa nezvyšuje v dostatočnej miere blahobyt obyvateľstva Slovenska, čo zároveň odrádza aj zahraničných investorov, ktorí zamýšľané veľké investície umiestňujú v iných krajinách.
K
Nemecko musí zabrániť nedostatku plynu
8. 8. 2022
Ľudia v Nemecku budú musieť kvôli klesajúcim dodávkam ruského plynu znížiť spotrebu energie najmenej o 20 percent, aby krajina zabránila tomu, že bude mať v decembri nedostatok plynu. Povedal to v rozhovore s listom Welt am Sonntag šéf nemeckého sieťového regulátora Klaus Müller. Ruský Gazprom znížil dodávky plynu do Nemecka prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 na 20 percent kapacity. Zvýšil sa tak tlak na najväčšiu európsku ekonomiku, aby šetrila plyn na zimu.
Podľa Müllera možno v tomto prípade zabrániť nedostatku len v prípadoch, ak spotrebitelia znížia spotrebu aspoň o 20 percent. V ostatných scenároch hrozí nedostatok plynu v decembri alebo budú na konci nadchádzajúceho vykurovacieho obdobia nízke zásoby.
Podľa Müllera by Nemecko tiež malo znížiť vývoz plynu do susedných krajín o 20 percent a doviezť desať až 15 gigawatthodín plynu, aby sa vyhlo nedostatku. "Pokiaľ nebudeme veľa šetriť a nezískame žiadny ďalší plyn, budeme mať problém," vyhlásil.
Nemecko minulý mesiac zvýšilo svoj cieľ naplnenie zásobníkov plynu. Do prvého septembra chce mať zásobníky plné zo 75 percent a do prvého októbra z 85 percent. Do prvého novembra potom chce mať zásobníky plné z 95 percent. Krajina tiež predstavila opatrenia na úsporu energie.
V
EÚ smeruje k plným zásobníkom plynu
5. 8. 2022
Európske krajiny sú na ceste k dosiahnutiu cieľa v oblasti naplnenosti zásobníkov plynu pred blížiacou sa zimou, náklady by však mohli byť 10-násobne vyššie než zvyčajne. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Európska únia plánuje do prvého novembra naplniť zásobníky plynu na 80 percent kapacity. Na základe vo štvrtok zverejnených údajov organizácie Gas Infrastructure Europe boli európske zásobníky naplnené k utorku druhého augusta na 70,54 percenta kapacity, čím prekročili 5-ročný priemer, ktorý predstavuje 70,32 percenta kapacity.
Navyše, zverejnená úroveň naplnenosti nebola ani príliš ďaleko od 10-ročného priemeru na úrovni 71,40 percenta. "Európska únia už začiatkom júla prekonala predbežný cieľ naplnenosti k prvému septembru a je stále na ceste k dosiahnutiu cieľa k prvému novembru," povedal Jacob Mandel zo spoločnosti Aurora Energy Research.
V
Inflácia v eurozóne pokračuje v prelamovaní rekordov
1. 8. 2022
Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne v júli zrýchlil na 8,9 percenta z júnovej hodnoty 8,6 percenta. Inflácia tak vystúpila na ďalší rekord.
V rýchlom odhade to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Za vysokou infláciou stojí najmä prudký rast cien energií. Údaje za celú Európsku úniu odhad neobsahuje.
Inflácia v eurozóne sa nachádza vysoko nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky. Minulý týždeň ECB v reakcii na prudký rast inflácie prvýkrát od roku 2011 zvýšila základné úrokové sadzby, a to výraznejšie, než pôvodne avizovala. Jej základný úrok sa dostal na 0,50 percenta z rekordného minima nula percent, na ktorom sa držal od roku 2016.
V
Európska únia usiluje o dodatočné dodávky plynu z Nigérie
25. 7. 2022
Nigéria vlani do EÚ vyviezla 23 miliárd kubických metrov plynu. Objem nigérijských dodávok do EÚ však v posledných rokoch klesal. Produkciu ropy a plynu v krajine narúšajú krádeže a poškodzovanie potrubia.
Európska únia usiluje o dodatočné dodávky plynu z Nigérie. Uviedol to námestník generálneho riaditeľa energetického odboru Európskej komisie Matthew Baldwin, ktorý tento týždeň rokoval s nigérijskými predstaviteľmi. EÚ sa teraz v súvislosti s vojnou na Ukrajine snaží zbaviť závislosti od ruského plynu.
EÚ dovozom z Nigérie zabezpečuje 14 percent svojich celkových dodávok skvapalneného zemného plynu LNG a tento podiel by sa mohol viac ako zdvojnásobiť, povedal Baldwin agentúre Reuters.
V