Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Ako si komplikovať život - II. večer

Všetko sa dá robiť ľahšie.

Ak pokus vyjde hneď na prvý raz, niekde sa stala chyba.

Ak dostatočne dlho trpezlivo niečo opakovane rozoberáš a skladáš, dostaneš nakoniec dve veci.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Ja nič, to Murphy

O vašom mieste pod Slnkom bude rozhodovať len a len to, akú veľkú informáciu budete mať. V živote prestane platiť: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ a začne platiť nové: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale byť prvý!

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

Aj keď pochopíte princíp, ktorý hýbe vesmírom, ženská logika pre vás navždy zostane tajomstvom.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Všetko má svoj koniec

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

Ak človeku všetko hrá do karát, ide po zlej ceste.

Život je najrozšírenejšia a najchytľavejšia pohlavná choroba, ktorá sa v sto percentách prípadov končí smrťou.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Bezproblémové riadenie - IV. večer

V každej organizácii sa vždy nájde niekto, kto dobre pozná pozadie jej fungovania.

Snažte sa dvere svojej kancelárie mať vždy zamknuté! Návštevníkom to naháňa strach a pôsobí to dojmom akoby ste stále boli na dôležitej porade.

V hierarchických organizáciách je jediná užitočná vedomosť to, kto na koho čo vie.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Medzinárodné právo súkromné a procesné po novom

5. 4. 2022 Účelom novely zákona č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom je reagovať na novú európsku úpravu, odstrániť problémy vyplývajúce z aplikačnej praxe a modernizovať niektoré ustanovenia zákona, ktoré sú v súčasnosti zastarané.
Európskej únie ako právne akty komunitárneho práva sú vo všeobecnosti v členských štátoch priamo aplikovateľné bez nutnosti prijatia vnútroštátnej transpozičnej normy. Avšak s cieľom predísť v budúcnosti možným interpretačným problémom a z toho prameniacim nejednotným postupom v aplikačnej praxi, teda v záujme zabezpečenia správneho a jednotného uplatňovania citovaných nariadení v podmienkach slovenskej aplikačnej praxe sa javí ako žiaduce a účelné vykonať vybrané vnútroštátne legislatívne zmeny, ktoré zabezpečia ich bezproblémovú implementáciu v Slovenskej republike. Na relevantné procesné ustanovenia zákona č. 97/1963 Zb. sa primerane resp. subsidiárne použijú ustanovenia Civilného sporového poriadku a Civilného mimosporového poriadku.
Upravuje sa miestna príslušnosť súdov v konaniach vo veciach starostlivosti súdu o maloletých, tak aby o úprave výkonu rodičovských práv a povinností mohol za podmienok ustanovených v
nariadení rozhodnúť ten súd, ktorý rozhoduje o návrate maloletého do cudziny pri neoprávnenom premiestnení alebo zadržaní. Vzhľadom na zrušenie konania o vyhlásenie vykonateľnosti sa javilo ako vhodné upraviť verejný dohľad nad prípadným rozporom cudzieho rozhodnutia s verejným poriadkom, keďže účastníci nemusia mať záujem predložiť vec súdu.
Pri výkone rozhodnutia sa precíznejšie upravilo doručovanie osvedčenia, nakoľko platná vnútroštátna právna úprava nie je plne v súlade so znením príslušného článku nariadenia (EÚ) 2019/1111. Ďalej sa zavádza možnosť podania odvolania proti rozhodnutiu, ktorým slovenský súd rozhodol o postúpení právomoci, doplnilo sa ustanovenie o miestnej príslušnosti súdu pre vybavenie dožiadania týkajúceho sa zistenia adresy a explicitne sa upravil spôsob doručenia tých písomností, ktoré nie sú preložené do slovenského jazyka. Dopĺňa sa úprava postupu pri priamom výkone dôkazu cudzím justičným orgánom. Ďalej sa dopĺňa úprava o osobnom doručovaní a o prítomnosti zástupcov cudzích orgánov. Upravuje sa tiež doručovanie osobám do zahraničia a zavádza sa fikcia doručenia aj pre prípady, kedy sa osobe v zahraničí nepodarilo písomnosť doručiť alebo, keď je doručenie písomnosti spojené s ťažko prekonateľnými prekážkami.
K

Nový zákon o odpadoch má zlepšiť naše renomé v Európe

12. 5. 2016 Slovensko recykluje tak málo, že sa musí dívať na ostatných členov Európskej únie z chvosta rebríčka. Menej odpadu než my zrecyklovali v roku 2014 len Lotyši, ukazujú posledné dáta európskeho štatistického úradu.
Z takmer dvoch miliónov ton odpadu, ktoré ročne vyprodukujeme, sa na Slovensku zrecykluje a skompostuje len 12 percent. Pre porovnanie: napríklad také Nemecko vytvorí na hlavu bezmála dvakrát toľko odpadu ako my, ale takmer dve tretiny z toho zrecykluje a skompostuje. Odpoveďou na zlepšenie nášho renomé by mohol byť nový zákon o odpadoch, z ktorého niektoré body vošli do platnosti už v januári tohto roku, niektoré začnú platiť od júla.
zdroj: hnonline.sk

Siemens zaplatí Izraelu desiatky miliónov eur

3. 5. 2016 Nemecký priemyselný koncern Siemens zaplatí pokutu vyše 37 miliónov eur s cieľom urovnať úplatkársku kauzu v Izraeli. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA, ktoré sa odvolali na pondelkové informácie izraelských médií.
Siemens zaplatí Izraelu celkovo 160 miliónov šekelov (37,16 milióna eur) za vyše 10 rokov starú úplatkárskú kauzu, v rámci ktorej nemecká spoločnosť údajne podplácala zástupcov izraelskej štátnej firmy s cieľom získať v krajine kontrakty. Dohodu o urovnaní kauzy oznámilo v pondelok (2.5.) izraelské ministerstvo spravodlivosti. Práve to preverovalo podozrenia, či Siemens v rokoch 1999 až 2005 podplácal zástupcov izraelskej energetickej spoločnosti Israel Electric Corporation. Siemens uviedol, že na prípade s izraelskými úradmi v plnej miere spolupracoval. V krajine plánuje pôsobiť na súčasnej úrovni aj naďalej, čo znamená, že ďalej bude nakupovať izraelské produkty a služby a investovať do izraelských firiem.
Zdroj: hnonline.sk

Cezhraničné zamestnávanie

28. 4. 2016 Zo zákona č. 351/2015 Z. Z. o cezhraničnej spolupráci, ktorý nadobudol účinnosť 18. 6. 2016 vyplýva,že:
1. Príslušným orgánom Slovenskej republiky pri cezhraničnej spolupráci s príslušným orgánom iného členského štátu (t.j. štátu, ktorý je členom EHS) je Národný inšpektorát práce a príslušné (krajské) inšpektoráty práce. 2. Príslušným orgánom iného členského štátu je ten orgán, ktorý je ustanovený obdobnou právnou normou vo vlastnom štáte. 3. Zákon ukladá povinnosť a oprávňuje Národný inšpektorát práce spolupracovať s príslušným orgánom iného členského štátu a tiež na kontrolu dodržiavania pravidiel vysielania zamestnancov na výkon prác pri poskytovaní služieb, na identifikáciu vyslania a na vymáhanie pokút. 4. Pravidlami vyslania sa rozumejú : - pracovné podmienky a podmienky zamestnávania – v zmysle § 5, ods. 2, 3 a 7 Zákonníka práce ide o nasledovné podmienky, ktoré je potrebné dodržať: a) dĺžku pracovného času a odpočinok, b) dĺžku dovolenky, c) minimálnu mzdu, minimálne mzdové nároky a mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas, d) bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, e) pracovné podmienky žien, mladistvých a zamestnancov starajúcich sa o dieťa mladšie ako tri roky, f) rovnaké zaobchádzanie s mužmi a so ženami a zákaz diskriminácie, g) pracovné podmienky pri zamestnávaní agentúrou dočasného zamestnávania. Uvedené podmienky majú byť najmenej rovnaké, aké patria zamestnancom v zmysle slovenských právnych predpisov. Zákon umožňuje stanoviť tieto podmienky lepšie ako podľa našich právnych predpisov, napr. podľa predpisov platných v štáte, z ktorého sú zamestnanci vyslaní. - administratívne povinnosti (povinnosti podľa článku I § 4 zákona – viď ďalej ), ktoré musí zamestnávateľ vysielajúci zamestnancov na územie Slovenskej republiky splniť, aby inšpektoráty práce mohli účinne vykonávať dozor nad dodržiavaním právnych predpisov, - povinnosť podľa ustanovenia § 5 ods. 10 Zákonníka práce (nový odsek v ZP – viď časť ...) Zákon zároveň doplnil a pozmenil súvisiace právne predpisy, konkrétne: - zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce - zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní - zákon č. 125/2006 Z. z. o inšpekcii práce.

Zásahy do českej koruny budú zrejme pokračovať

26. 4. 2016 Česká národná banka (ČNB) mala korunu oslabiť skôr a razantnejšie ako v novembri 2013. Myslí si to jej guvernér Miroslav Singer. Oslabením meny, ktorú sa ČNB rozhodla brániť v posilňovaní cez 27 korún za euro, chcela banka dostať českú ekonomiku z najdlhšej recesie v histórii a ubrániť ju pred defláciou.
Ukončenie režimu intervencií banková rada už niekoľkokrát odložila, naposledy na konci marca, kedy uviedla, že ako pravdepodobné vidí ukončenie "blízko k polovici roka 2017". Rada tak spresnila možný koniec intervenčného režimu, keď tento rok na začiatku februára hovorila o prvej polovici roka 2017. Dôvodom je inflácia, ktorá sa nachádza pod dvojpercentným cieľom. Ten by mala ČNB plniť až na začiatku roku 2017.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner