Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čím je krajší obal, tým bezcennejšie je vnútro.

Porcia v cudzom tanieri vždy vyzerá väčšia a lepšia ako v tanieri vlastnom.

Čo nebije priamo do očí, zostane nepovšimnuté.

(Murphyho zákony v bájkach)
Človek a veci

Veci sa môžu komplikovať donekonečna.

Najdôležitejšia noha na trojnohom stole je tá, ktorá chýba.

Ak sa veci nezmenia, prehráte. Ak sa veci zmenia, nachytajú vás nepripraveného.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Zákony odkladania

Najbližšie k náboženstvu má zdravotníctvo. V dnešnej dobe najúčinnejším liekom je viera. Všetko ostatné je buď finančne nedostupné, alebo to distribučné firmy nedodali.

Na to, aby sa niečo očistilo, sa iné musí zašpiniť.

Odkladanie vylučuje nudu – ten, kto všetko odkladá, nemá nikdy pocit, že nemá čo robiť.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Zákony sexu

Posteľ v živote človeka plní svoju skutočnú funkciu len počas krátkeho obdobie. Toto treba mať na pamäti a využiť ten kus nábytku naplno, ako sa len, respektíve kým sa len dá.

Je výhodnejšie byť krásna ako rozumná, pretože priemernému mužovi to lepšie vidí, ako myslí.

Je výhodnejšie byť bohatý ako krásny, lebo priemerná žena uprednostňuje inštinkt pred tým, čo vidí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Človek a úspech

Najnebezpečnejšie na šplhaní sa hore nie sú spolupracovníci, po ktorých hlavách idete hore, ale to, že posledné kroky robíte v hmle, takže sa môže stať, že cez vrchol prejdete bez zastávky dole.

S úspechom je to ako s voňavkou - akonáhle sa dostane na vzduch, vyprchá.

Kto chce nahor, musí najskôr ohnúť chrbát nadol.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Majetková nerovnosť v eurozóne sa v posledných piatich rokoch znížila

10. 1. 2024 Najnovšie údaje o majetkových pomeroch domácností v menovej únii zverejnila Európska centrálna banka po tom, ako roky čelila kritike, že desaťročie mimoriadne nízkych úrokových sadzieb zvýhodňovalo najmä bohatých ľudí s dostatočnými finančnými aktívami. Majetková nerovnosť v eurozóne sa za posledných päť rokov znížila, keďže veľká stredná trieda vlastniaca nehnuteľnosti profitovala z rastu ich cien. Oznámila to v Európska centrálna banka (ECB). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Kritici tiež ECB vyčítajú, že nízke sadzby síce prospievali majiteľom domov, zároveň ale podnecovali boom v oblasti bývania, čo spôsobilo, že nehnuteľnosti vrátane nájmov sa stali nedostupnými pre najchudobnejšie domácnosti. ECB však zistila, že rozdiel medzi hornými 5 % a dolnými 50 % spoločnosti sa v skutočnosti už roky zmenšuje.
„Výrazný nárast čistého bohatstva domácností v eurozóne pozorovaný v národných účtoch za posledných päť rokov sprevádzal mierny pokles nerovnosti, čiastočne preto, lebo vlastníci bytov, ktorí tvoria viac ako 60 % populácie, profitovali z nárastu cien nehnuteľností," uviedla ECB. Čisté bohatstvo vlastníkov bytov sa podľa ECB za posledných päť rokov zvýšilo o 27 %, zatiaľ čo čisté bohatstvo ľudí, ktorí ich nevlastnia, vzrástlo o 17 %, a to najmä v dôsledku nárastu objemu vkladov zaznamenaného v tomto období.
Údaje, ktoré prichádzajú s veľkým časovým oneskorením, zatiaľ nezohľadňujú nedávny pokles cien nehnuteľností. Určitý zvrat je tak stále možný, keďže sadzby ECB sú v súčasnosti na rekordných úrovniach a ceny nehnuteľností v mnohých krajinách eurozóny klesajú.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Britská „telenovela“ komplikuje eurovoľby

12. 4. 2019 Brusel môže byť po májových voľbách do zákonodarného orgánu Únie stále plný britských poslancov. Ak totiž Londýn neopustí európske štruktúry do 23. mája, Briti budú musieť pristúpiť k urnám a vybrať si svojich 73 zástupcov v Európskom parlamente. A to aj napriek tomu, že pre rozchod s EÚ sa rozhodli v referende už takmer pred tromi rokmi.
„Ak Veľká Británia vystúpi z Únie až po týchto voľbách, spoločne s jej odchodom zaniknú aj mandáty britských poslancov, ktorí budú nahradení poslancami z iných členských štátov,“ povedal Kryštof Kruliš, analytik českej Asociácie pre medzinárodné otázky. Jedno z týchto miest potom pripadne Slovensku, takže budeme mať v Bruseli 14 europoslancov. Britská premiérka Theresa Mayová sa už však vyjadrila, že by sa eurovoľby v Británii nemuseli konať a že by brexit mohol byť oficiálne dovŕšený ešte pred 23. májom.
(Zdroj: hnonline.sk)

Spojené štáty chcú uvaliť na EÚ nové clá

10. 4. 2019 Spojené štáty navrhujú uvaliť na produkty z Európskej únie nové clá za viac než 11 miliárd USD. Dôvodom sú dotácie Bruselu pre európskeho výrobcu lietadiel Airbus. Na zozname by mali byť okrem komerčných lietadiel a komponentov napríklad aj európske vína či mliečne produkty.
Úrad amerického obchodného splnomocnenca (USTR) oznámil, že európske dotácie spôsobili Spojeným štátom škody za 11,2 miliardy USD (9,96 miliardy eur). V tejto výške preto chce Washington uplatniť aj sankčné clá. Európska únia a Spojené štáty bojujú zhruba 14 rokov na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) za, ako uvádzajú, nelegálne dotácie druhej strany pre svojho výrobcu lietadiel. Po podaní žalôb z jednej aj druhej strany WTO zistila, že ako EÚ, tak USA poskytujú svojim výrobcom, Airbusu a Boeingu, miliardové dotácie s cieľom ukrojiť si väčšiu časť z trhu s veľkými komerčnými lietadlami. Najnovší krok USTR napätie medzi obchodnými partnermi podľa analytikov ešte zvýši. USTR však v oznámení, ktoré zverejnil v pondelok (8. 4.) tvrdí, že Európska únia aj napriek predchádzajúcim verdiktom WTO ponechala väčšinu kritizovaných dotácií v platnosti a pridala k nim ešte ďalšiu pomoc.
(Zdroj: hnonline.sk)

Brexit prinútil Slovákov presťahovať poisťovňu

8. 4. 2019 V Británii hľadali ľahšiu administratívu, vystúpenie z EÚ však slovenskej poisťovni Premium pridalo problémy. „Stále nám podsúvali, že brexit byť nemusí, alebo bude neskôr, no nemohli sme sa tým riadiť,“ vraví predseda predstavenstva Mojmír Vedej. Dodáva, že museli počítať s najhorším scenárom. Po novom sídle sa poisťovňa s gibraltárskym domicilom a štyrmi slovenskými majiteľmi začala obzerať začiatkom minulého roka. Oficiálne povolenie na presídlenie na Maltu im povolili len 25. marca, teda iba pár dní pred termínom, keď malo Spojené kráľovstvo opustiť Úniu. Ak by sa termín neposunul alebo by ho nestihli, mali by problém, keďže poisťujú v strednej Európe.
V menšej administratívnej bude v širšom centre Bratislavy zaberá poisťovňa jedno poschodie, čo je na inštitúciu tohto typu predsa len málo. Vedej zdôrazňuje, že sú startup. No pod prísnou reguláciou. „Náš biznis model je nastavený inovatívnejším spôsobom a niektoré manažérske funkcie si outsourcujeme,“ spresňuje. Napríklad služby poistného matematika, komunikáciu s hlavným regulátorom, compliance a reporting pre nich zabezpečuje externá firma – Quest, ktorú neskôr kúpila Artex Group. Podobné služby poskytuje viacerým medzinárodným poisťovniam. „Máme čas venovať sa core biznisu,“ vraví Vedej.
(Zdroj: hnonline.sk)

Rast eurozóny sa spomalil

5. 4. 2019 Komisár Európskej únie (EÚ) pre hospodárske a finančné záležitosti Pierre Moscovici je aj napriek spomaleniu rastu eurozóny proti šíreniu poplachu. Pred stretnutím ministrov financií eurozóny v Bukurešti povedal, že aktuálny vývoj mimoriadne tvrdo zasiahol dve krajiny regiónu - Nemecko a Taliansko. V prípade Nemecka to však bude mať len obmedzené trvanie. Talianska situácia je podľa neho "delikátna" a je potrebné ju pozorne monitorovať.
​Aktuálne údaje ukazujú, že talianska ekonomika stagnuje, alebo sa dokonca nachádza v recesii. "Musíme veľmi pozorne sledovať tieto čísla," uviedol Moscovici, ktorý sa v piatok stretne s talianskym ministrom financií Giovannim Triom. Európska komisia (EK) predloží nové rastové prognózy 7. mája. Vo svojej predpovedi zverejnenej vo februári počítala v tomto roku so zvýšením talianskeho HDP o 0,2 percenta.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner