Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a informácie

Kto verí tomu, čo počuje, je šťastný. Kto pochybuje, je múdry.

Všetky počítače vedie čakať tou istou rýchlosťou.

S počítačom sa dá urobiť rýchlejšie naozaj všetko.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Veci sa kazia

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

Hlavný rozdiel medzi človekom a strojom je v tom, že dobre namazaný stroj nerobí taký hluk.

Zdravím susedko, kam máte tak naponáhlo? – žoviálne sa pýta sused suseda. Ale, žena ma vydurila s deťmi púšťať šarkana. A kam sa chystáte vy? Ja idem na stanicu čakať šarkana. čakať Príde k nám svokra.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho desatoro

Všetko na svete funguje len preto, aby sa to v najnevhodnejšom okamihu mohlo pokaziť. Že sa to pokazilo, poznáte až potom, keď na to doplatíte.

Po tom, ako sa veci zmenia zo zlého na horšie, sa cyklus začne sám od seba opakovať.

V deväťdesiatich percentách prípadov sa veci ukážu byť horšie, ako ste očakávali. Vo zvyšných desiatich percentách sa ukážu byť také zlé, že ste to ani nemohli očakávať,

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Čo bolo na počiatku?

Na počiatku som bol Nič, ale teraz som poslancom!

Ak sa veci môžu pokaziť, tak sa aj pokazia.

Na počiatku bola chyba a potom začal vývoj.

(Murphyho zákonník)
Otázky na rádio Jerevan

Aká je hodnota slovenskej koruny? Skúste si požičať v banke a uvidíte.

Čo je najčastejším dôvodom straty pamäti? Požičanie peňazí od priateľa.

Čo bolo zmyslom potopy sveta? Ochrániť know-how na stvorenie – zároveň to bol najdrahší pokus o likvidáciu konkurencie.

(Myšlienky bez cla)

Majetková nerovnosť v eurozóne sa v posledných piatich rokoch znížila

10. 1. 2024 Najnovšie údaje o majetkových pomeroch domácností v menovej únii zverejnila Európska centrálna banka po tom, ako roky čelila kritike, že desaťročie mimoriadne nízkych úrokových sadzieb zvýhodňovalo najmä bohatých ľudí s dostatočnými finančnými aktívami. Majetková nerovnosť v eurozóne sa za posledných päť rokov znížila, keďže veľká stredná trieda vlastniaca nehnuteľnosti profitovala z rastu ich cien. Oznámila to v Európska centrálna banka (ECB). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Kritici tiež ECB vyčítajú, že nízke sadzby síce prospievali majiteľom domov, zároveň ale podnecovali boom v oblasti bývania, čo spôsobilo, že nehnuteľnosti vrátane nájmov sa stali nedostupnými pre najchudobnejšie domácnosti. ECB však zistila, že rozdiel medzi hornými 5 % a dolnými 50 % spoločnosti sa v skutočnosti už roky zmenšuje.
„Výrazný nárast čistého bohatstva domácností v eurozóne pozorovaný v národných účtoch za posledných päť rokov sprevádzal mierny pokles nerovnosti, čiastočne preto, lebo vlastníci bytov, ktorí tvoria viac ako 60 % populácie, profitovali z nárastu cien nehnuteľností," uviedla ECB. Čisté bohatstvo vlastníkov bytov sa podľa ECB za posledných päť rokov zvýšilo o 27 %, zatiaľ čo čisté bohatstvo ľudí, ktorí ich nevlastnia, vzrástlo o 17 %, a to najmä v dôsledku nárastu objemu vkladov zaznamenaného v tomto období.
Údaje, ktoré prichádzajú s veľkým časovým oneskorením, zatiaľ nezohľadňujú nedávny pokles cien nehnuteľností. Určitý zvrat je tak stále možný, keďže sadzby ECB sú v súčasnosti na rekordných úrovniach a ceny nehnuteľností v mnohých krajinách eurozóny klesajú.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Nákupy z Británie sú už značne drahšie

12. 2. 2021 Naplniť virtuálny košík v e-shope, potvrdiť objednávku, zaplatiť a už len čakať na kuriéra. Takto fungovali nákupy z Británie až do brexitu. Teraz už kuriér pri dverách nezazvoní. Najprv doručovateľ klienta vyzve, aby si splnil daňové a colné povinnosti súvisiace s objednaným tovarom. Pre nákup tovaru zo Spojeného kráľovstva totiž platia rovnaké pravidlá ako pri tretích krajinách, akými sú napríklad Čína alebo USA.
„Znamená to, že zákazník musí vypísať potrebné dokumenty a dať ich colnému úradu. Clo sa síce vďaka dohode neplatí, pri dovoze z Británie sa však aplikuje daň z pridanej hodnoty.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Česko nechce naše výrobky, vývoz klesol najviac za desaťročie

10. 2. 2021 Nielen zdravie, ale aj susedské vzťahy boli naštrbené pandémiou. Aspoň tie obchodné. Slovensko si za rok 2020 zapísalo medziročný prepad exportov o šesť percent.
Jeden z našich najväčších obchodných partnerov to však sťahuje výrazne dolu. Ide o Česko. Údaje do novembra hovoria, že vývoz k našim českým susedom klesol medziročne až o 11,6 percenta.
Je to najviac od roku 2011, odkedy sú dostupné štatistiky. Čechom sa totiž vlani nechcelo dovážať od nikoho, a tak mali rekordný prebytok zahraničného obchodu.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Británia chce viac zdaňovať firmy, ktoré profitujú z pandémie

8. 2. 2021 Británia plánuje výraznejšie zdanenie maloobchodných a technologických spoločností, ktoré vďaka koronavírusovej kríze zaznamenali nárast ziskov. Informoval o tom denník The Sunday Times s odvolaním sa na uniknuté e-maily. Britská vláda podľa denníka pozvala predstaviteľa technologických firiem a maloobchodníkov na stretnutie, na ktorom chce tento mesiac diskutovať o tom, akým spôsobom by mohla fungovať daň z obratu pri internetovom predaji.
Zároveň pripravuje "daň z nadmerných ziskov" pre podniky, ktoré profitovali z pandémie. Táto daň by sa pravdepodobne týkala napríklad internetových predajcov, firiem rozvážajúcich jedlo či veľkých supermarketov, píše The Sunday Times.
Podľa denníka nie je pravdepodobné, že by minister financií Rishi Sunak predstavil tieto dane vo svojej marcovej rozpočtovej správe, ktorá by sa mala sústrediť na predĺženie programu pre zachovanie pracovných miest a podpory pre podniky.
Niektoré vládne zdroje však uviedli, že nové dane by sa mohli stať na jeseň základom plánu na zníženie britského dlhu. Vláda podľa denníka tiež verí, že daň z obratu u internetového predaja by mohla pomôcť zmierniť problémy, s ktorými sa v poslednej dobe stretávajú prevádzkovatelia kamenných obchodov.
The Sunday Times upozorňuje, že tržby internetového obchodu Amazon sa vlani v Británii zvýšili o 51 percent na 19,5 miliardy libier, pretože ľudia sa kvôli obmedzeniam pohybu viac spoliehali na doručovanie tovaru do svojich domovov. Amazon pritom v Británii platí len málo na dani zo zisku, v roku 2019 to bolo 14,5 milióna libier.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ekonomika EÚ minulý rok klesla o 6,4 percenta

3. 2. 2021 Ekonomika eurozóny vo 4. štvrťroku klesla. Hrubý domáci produkt regiónu sa v období október - december 2020 po úprave o sezónne vplyvy znížil medzikvartálne o 0,7 percenta. Uviedol to v utorok európsky štatistický úrad Eurostat vo svojom predbežnom odhade. V celej Európskej únii klesol HDP medzikvartálne o 0,5 percenta. Analytici však predpovedali eurozóne ešte horší výsledok, a to medzikvartálny pokles HDP v posledných troch mesiacoch vlaňajška o jedno percento.
K poklesu HDP prispeli obnovené blokády na zastavenie šírenia pandémie nového koronavírusu, ktoré na jeseň zaviedli mnohé štáty bloku.
Tie zvrátili silné oživenie rastu HDP v 3. štvrťroku 2020, a to medzikvartálne o 12,4 percenta v eurozóne a o 11,5 percenta v EÚ, po jeho doteraz najstrmšom poklese v histórii štatistík v 2. štvrťroku 2020 (o -11,7 percenta v eurozóne a o -11,4 percenta v EÚ).
V medziročnom porovnaní sa sezónne upravený HDP euroregiónu v období október-december 2020 znížil o 5,1 percenta po poklese o 4,3 percenta v predchádzajúcom štvrťroku. A v prípade v EÚ klesol o 4,8 percenta (o -4,2 percenta v 3. štvrťroku).
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner