Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Všetko má svoj koniec

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

Ak človeku všetko hrá do karát, ide po zlej ceste.

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Informácie pre šéfa

Po zhromaždení všetkých odstupných informácií o veci môžete urobiť akýkoľvek záver a vždy preň nájdete dosť argumentov.

Ak budete dostatočne trpezliví, nakoniec vám zostanú len bezcenné informácie.

Najväčším umením je správne sa mýliť.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho zákonník

Plat vám zvýšia práve v deň, keď si súd vyžiada potvrdenie o výške príjmov.

Dve za sebou idúce rany osudu sú vždy len predzvesťou začiatku.

Keď si zle zapneš prvý gombík, už sa poriadne nepozapínaš.

(Murphyho zrnká II)
Človek očami klasikov

Never prítomnému šťastiu.

Moc sa dá skôr udržať rozvážnymi ako prísnymi rozhodnutiami.

Duševné choroby sú: nesmierna túžba po bohatstve, po sláve, po rozkošiach a po vláde.

(Myšlienky bez cla)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Existuje značný rozdiel medzi vonkajšou formou informácie a jej zmyslom.

Často je lepšie nič nevedieť a vždy je rozumnejšie nič nehovoriť.

Ani tá najväčšia kopa poloprávd nikdy nedá celú pravdu.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Majetková nerovnosť v eurozóne sa v posledných piatich rokoch znížila

10. 1. 2024 Najnovšie údaje o majetkových pomeroch domácností v menovej únii zverejnila Európska centrálna banka po tom, ako roky čelila kritike, že desaťročie mimoriadne nízkych úrokových sadzieb zvýhodňovalo najmä bohatých ľudí s dostatočnými finančnými aktívami. Majetková nerovnosť v eurozóne sa za posledných päť rokov znížila, keďže veľká stredná trieda vlastniaca nehnuteľnosti profitovala z rastu ich cien. Oznámila to v Európska centrálna banka (ECB). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Kritici tiež ECB vyčítajú, že nízke sadzby síce prospievali majiteľom domov, zároveň ale podnecovali boom v oblasti bývania, čo spôsobilo, že nehnuteľnosti vrátane nájmov sa stali nedostupnými pre najchudobnejšie domácnosti. ECB však zistila, že rozdiel medzi hornými 5 % a dolnými 50 % spoločnosti sa v skutočnosti už roky zmenšuje.
„Výrazný nárast čistého bohatstva domácností v eurozóne pozorovaný v národných účtoch za posledných päť rokov sprevádzal mierny pokles nerovnosti, čiastočne preto, lebo vlastníci bytov, ktorí tvoria viac ako 60 % populácie, profitovali z nárastu cien nehnuteľností," uviedla ECB. Čisté bohatstvo vlastníkov bytov sa podľa ECB za posledných päť rokov zvýšilo o 27 %, zatiaľ čo čisté bohatstvo ľudí, ktorí ich nevlastnia, vzrástlo o 17 %, a to najmä v dôsledku nárastu objemu vkladov zaznamenaného v tomto období.
Údaje, ktoré prichádzajú s veľkým časovým oneskorením, zatiaľ nezohľadňujú nedávny pokles cien nehnuteľností. Určitý zvrat je tak stále možný, keďže sadzby ECB sú v súčasnosti na rekordných úrovniach a ceny nehnuteľností v mnohých krajinách eurozóny klesajú.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Európska poľnohospodárska politika

19. 2. 2010 Európska poľnohospodárska politika by sa mala zamerať na zaistenie takých cien, ktoré by zabezpečili životaschopnosť farmárov. Títo čelia nestabilným trhom a klesajúcemu príjmu. V rozhovore pre Reuters to povedal francúzsky minister poľnohospodárstva.
Členské štáty sa rozhodli tento rok zintenzívniť diskusie o budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá tvorí 40 % rozpočtu Únie. Hlavným príjemcom tejto čiastky je Francúzsko, ktoré v roku 2009 získalo 20 % zo 40-miliardového balíčka vyčleneného pre farmárov. V Únii sa hovorí o súboji dvoch blokov. Na jednej strane je to Francúzsko, ktoré je za regulačné opatrenia podporované obrovským rozpočtom a na druhej strane Británia či Holandsko. Tie žiadajú tradične obmedzenie výdavkov na poľnohospodárstvo a postupné vyradenie jednotných platieb.
(Zdroj: EURACTIV)

Štátne bankroty

18. 2. 2010 Hoci štátny bankrot nie je častou udalosťou, nejde ani o udalosť výnimočnú. Vo svete sa za posledné polstoročie vyskytli celé tucty štátnych bankrotov. Napríklad v osemdesiatych rokoch zbankrotovala takmer celá Južná Amerika. Štátny bankrot neznamená, že sa územie krajiny rozkúskuje medzi veriteľov a jej obyvateľstvo rozpredá do otroctva. Znamená len, že dotyčná krajina sa ocitne v platobnej neschopnosti, pretože nemôže, alebo nechce splniť svoje zmluvné záväzky.
Bankrot môže z hľadiska vyrovnania záväzkov prebehnúť dvoma základnými spôsobmi. Najprimitívnejším je jednoduché odmietnutie zaplatenia dlhu, či jeho časti. Tento spôsob bol zaužívaný v Latinskej Amerike a Afrike. Vyspelejšie krajiny na vymazanie dlhu volia cestu vysokej inflácie. Sem patrí aj prípad Grécka, pre ktoré sa členstvo v eurozóne stalo náhle problémom. Svoje ťažkosti nemôže riešiť elegantnou cestou inflácie a/alebo devalvácie národnej meny. Hrozí mu bankrot darebáckeho typu, čo je pre vnímanie krajiny veľmi zlé.
(Zdroj: HNONLINE)

Trnava uspela ako podnikateľský región roka 2012

18. 2. 2010 Výbor regiónov vybral šesť európskych regiónov, ktoré majú najlepšiu víziu pre podnikanie a tvorbu pracovných miest v najbližších rokoch. Okrem nemeckého, írskeho, fínskeho a dvoch španielskych uspel aj jeden slovenský región, ktorým je Trnava.
Podnikateľský región roka (EER) je pilotná celoeurópska iniciatíva. Jej cieľom je oceniť regióny, ktorých jasnou víziou je podporovať dynamické a ekologické podnikateľské prostredie a to bez ohľadu na ich veľkosť, bohatstvo a aktuálnu situáciu. Regióny, ktoré predložili najrealistickejšie, do budúcnosti orientované, akčné plány na rozvoj svojho podnikateľského prostredia, mohli získať európske ocenenie „Podnikateľský región roka“. Projekt Európske regióny podnikania, ktorý Výbor regiónov rozbehol v spolupráci s Európskou komisiou, je novým odrazovým mostíkom pre rast a zamestnanosť na regionálnej úrovni. Je konkrétnou odpoveďou na naliehavú potrebu podporovať malé a stredné podniky (MSP), ktoré sú zdrojom rastu, zamestnanosti a inovácie. Výlučne na miestnej úrovni pôsobí až 98 % MSP a zo sociálno-ekonomického hľadiska sú silne späté so svojím územím. Najdôležitejším cieľom projektu je rozvíjať a čo možno najlepšie využiť podnikateľský potenciál daného regiónu. Výbor regiónov 11. februára rozhodol, že podnikateľským regiónom roka 2011 bude nemecké Brandenbursko, írske Kerry a španielska Murcia a v roku 2012 španielske Katalánsko, slovenská Trnava a fínska UUsimaa/Helsinki.
(Zdroj: EURACTIV)

EÚ chystá pomoc Grécku

11. 2. 2010 Táto skutočnosť posilnila eura. Kým sa ministri financií členských štátov nezhodli na programe koordinovaných a rozhodných opatrení na pomoc Grécku, spoločná mena oslabovala. Dnes sa črtá plán, ako sa Grécko, Portugalsko a Španielsko dostanú z vysokého rozpočtového deficitu a z hroziacej finančnej krízy.
Plán počíta s využitím odborných skúseností Medzinárodného menového fondu a Európskej centrálnej banky. Fond však Grécku nemá poskytnúť priamu finančnú pomoc. Podľa Hermana Van Rompuya existuje dohoda týkajúca sa situácie v Grécku. Teraz budú o nej informovaní ostatní lídri. Dohoda je výsledkom telekonferencie ministrov financií členských štátov EÚ, ktorí v stredu jednomyseľne vylúčili možnosť finančnej pomoci zo strany MMF. Plán bude pravdepodobne finalizovaný na budúci týždeň v utorok. Naplnenie plánu závisí od ochoty Grécka prijať a naplniť ďalšie opatrenia na stabilizáciu svojich verejných financií. Rozhodná akcia bruselského summitu by mala prispieť k utíšeniu rozbúrenej hladiny finančných trhov, Pozornosť sa sústredí na to, ako sa americká centrálna banka (FED) rozhodne skončiť s masívnou podporou bánk a ekonomiky.
(Zdroj: SME)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gertrúda
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner