Maďarsko zápasí s ťažkou ekonomickou situáciou
9. 12. 2022
Maďarská vláda v súvislosti so sankciami schválenými Európskou úniou rozhodla v prípade ropnej spoločnosti MOL o zvýšení doterajšej 40-percentnej dane z nadmerného zisku na 95 percent. Kabinet to oznámil vo štvrtok na Facebooku, informuje spravodajca TASR v Budapešti. "V dôsledku rozhodnutí Bruselu sú v celej Európe sankčné ceny palív. Odoberieme nadmerné zisky podnikom, ktorých sa to týka, a presmerujeme ich do fondu na ochranu domácností pri platení režijných nákladov," píše sa v príspevku vlády na sociálnej sieti.
Predseda vlády Viktor Orbán 25. mája avizoval, že v záujme pomoci rodinám v ťažkej ekonomickej situácii jeho kabinet založí fond na ochranu domácností pri platení ich režijných nákladov, do ktorého budú prispievať banky a korporácie zo svojho nadmerného zisku, ako aj fond obrany na posilnenie armády.
Do fondov prispievajú veľkou časťou svojho "nadmerného" zisku banky, poisťovne, obchodné reťazce a letecké spoločnosti. Opatrenie je podľa Orbána ohraničené na roky 2022 a 2023.
Vláda vzhľadom na medzinárodnú krízovú situáciu zrušila s platnosťou od utorka 23:00 hodiny cenový strop pre pohonné látky. Ten zaviedli 15. novembra 2021 pre základné druhy pohonných látok vo výške 480 forintov (1,17 eura) za liter. Zrušenie regulovanej ceny paliva odôvodnil kabinet "bruselskými sankciami" a zákazom dodávok ropy do EÚ, ktorý vstúpil do platnosti v pondelok.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Financie na Slovensku výrane pozadu za Európou
10. 12. 2013
Finančné sprostredkovanie na Slovensku za dvadsať rokov výrazne zmenilo spôsob, ako využívame finančné produkty.
Investície do životného poistenia sa takmer strojnásobili a priemerný počet zmlúv, uzavretých cez sprostredkovateľa stúpol podľa štatistík OVB Holdingu priemerne na 2,4 zmluvy a takmer sa vyrovnal susedným Čechám. Napriek tomu zostávajú Slováci voči vyspelej Európe nedostatočne poistení s rezervami vo finančnom plánovaní a finančnej gramotnosti. Jedným z dôvodov je fakt, že o finančných záležitostiach sa väčšina ľudí prioritne radí s rodinou a iba každý šiesty Slovák osloví profesionála – finančného sprostredkovateľa.
Banky budú zachraňovať veritelia, nie daňoví poplatníci
27. 6. 2013
Ministri financií Únie dohodli nové pravidlá záchrany problémových bánk.
Straty by sa mali rozdeliť medzi veriteľov.
Náklady na záchranu bánk by nemali v budúcnosti niesť daňoví poplatníci.
Pravidlá narábania s krachujúcimi bankami by mali zabezpečiť finančnú stabilitu.
Náklady na záchranu krachujúcich bánk sa rozdelia medzi akcionárov, držiteľov dlhopisov a vkladateľov, ktorí majú v banke uložených viac ako 100¬tisíc eur.
Mechanizmus by mal umožniť štátu znárodniť problémovú banku, aby sa zachovala finančná stabilita.
Slovensko môže MMF požičať 1,5 miliardy eur
12. 6. 2013
Slovensko v prípade potreby poskytne MMF bilaterálnu pôžičku v maximálnej výške 1,56 miliardy eur.
Ide o iniciatívu na posilnenie kapacity fondu o 200 miliárd eur, ku ktorej sa zaviazali členské krajiny EÚ ešte v roku 2011.
Na celkovej sume sa budú členovia eurozóny podieľať 150 miliardami eur. Výška príspevku SR je vypočítaná na základe podielu na členských kvótach MMF.
V únii je priveľa vajec
10. 6. 2013
V celej EÚ je v súčasnosti prebytok vajec, čo sa prejavilo aj na ich cenách.
Slovenskí producenti slepačích vajec sa dostavajú na úroveň roku 2011, ktorý bol vysoko stratový.
Na Slovensku je aktuálne podľa údajov ÚHS 3,350 mil. nosníc, z čoho jedna z firiem avizovala zníženie ich počtu o 700 tis. kusov. Ak sa tak stane, predpokladaný pokles produkcie vajec odhadujú hydinári o 10 až 12 percent ročne.