Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Typy ľudí - VI. večer

Fakt je, že posledné slovo má ten, kto najviac vykrikuje.

Kto nevie a chce sa učiť, ten sa aj učí.

Čím drahšia je realizácia plánu, tým menšia je šanca ho zastaviť - a to aj vtedy, ak dodatočne vyjde najavo, že je nepotrebný.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Ako sa správajú veci - VIII. večer

Ak vytočíš zlé číslo, nikdy nie je obsadené.

Neživé predmety sa vedia pohybovať len natoľko, aby ti zavadzali.

Ak budete podriadeného platiť podľa toho, či sa vám páči, alebo ako sa vie predvádzať, tak od neho nežiadajte žiaden rozumný výkon.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho inzeráty

Vymením vysávač za demižón vína. Zn.: Z titulu rozvodu som prestal vysávať a začal nasávať.

Mladý, dynamický notorik hľadá sponzora. Zn.: Vo dvojici sa to ťahá lepšie.

Hľadáme analfabeta na prácu s prísne tajnými dokumentmi. Zn.: Úrad vlády.

(Murphyho zrnká II)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

Dobré sa rýchlo pominie, bieda akoby nemala konca.

Tým, že sa človek nafúkne, ešte sa nestane balónom a nezačne lietať.

(Murphyho zákony v bájkach)
Ja nič, to Murphy

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude ešte horšie.

Keď sa konečne podarí všetko úplne popísať, objaví sa niečo, čo to všetko úplne zmení.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Libra prudko oslabila

9. 10. 2019 Britská libra v utorok prudko oslabila. Dôvodom boli správy, že britská vláda považuje nádeje na dohodu o odchode z Európskej únie (EÚ) prakticky za nulové. Nemecká kancelárka Angela Merkelová údajne varovala, že dohoda o brexite je vysoko nepravdepodobná. To podporilo obavy z chaotického a nákladného brexitu.
Kurz britskej libry voči euru padol na najnižšiu úroveň za mesiac, keď oslabil o 0,7 percenta na 1,1120 eura za britskú libru. Kurz libry voči doláru klesol o 0,6 percenta na 1,220 amerického dolára za libru. Podľa zdroja z Downing Street Merkelová v telefonickom rozhovore povedala britskému premiérovi Borisovi Johnsonovi, že dohoda je nanajvýš nepravdepodobná a že nie je možná, pokiaľ Londýn nebude súhlasiť s tým, že Severné Írsko zostane v colnej únii. Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že Johnson a jeho vláda nemajú záujem o dohodu a ich stratégiou je obviniť EÚ zo stroskotania rokovaní o dohode. Na Twitteri tvrdo skritizoval Johnsonovu stratégiu.
(Zdroj: hnonline.sk)

Všeobecné kritériá na záchranu bánk

21. 7. 2009 Jednou z priorít EÚ by v čase finančnej krízy malo byť definovanie všeobecných kritérií na záchranu bánk. Ich stanovenie by mohlo zabrániť podobnému krachu v budúcnosti. Tvrdí to aliancia najväčších finančních hráčov v dvadsaťsedemčlennom bloku.


Finančná kríza odhalila potrebu sprísniť  európsky  dohľad nad finančnými inštitúciami, ktoré kontrolujú najmä národné autority, a to i napriek tomu, že sú čoraz viac zapojené do cezhraničných aktivít. V Európe je podľa údajov Európskej komisie  viac ako osem tisíc bánk, no dve tretiny ich aktív sú v rukách okolo štyridsiatich medzinárodných inštitúcií.
V októbri 2008 vytvorila EK expertnú skupinu, ktorej úlohou bolo skúmať a navrhnúť reformné opatrenia vo finančnej supervízii. Panel viedol bývalý výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu. Svoju správu prezentoval vo februári 2009.

V máji Komisia plne podporila návrhy skupiny, pričom predstavila svoj koncept založený na zvýšení právomocí Európskej centrálnej banky pri makrodohľade na prevenciu systémového rizika a podporu spolupráce na národnej úrovni pri mikrodohľade medzinárodných finančných skupín.
(Zdroj: EURACTIV)

EÚ usiluje o dohľad nad energetickými investíciami

20. 7. 2009 Európska komisia má záujem viac monitorovať národné investície do energetickej infraštruktúry v kľúčových oblastiach. Patria k nim oblasti ako biopalivá, jadrová energia, plyn a zachytávanie a uskladňovanie CO2.


Komisia návrh nariadenia o povinnosti štátov oznamovať investičné projekty energetickej infraštruktúry  predstavila 16. júla. Komisár Piebalgs zdôraznil, že Únia by potrebovala práve tieto investície vzhľadom na záväzky EÚ v oblasti klímy.
Komisiu   zaujíma,  či sa investičné projekty stanú realitou včas na to, aby uspokojili budúci dopyt a naplnili energetické a klimatické ciele. Tento záujem je v čase, keď vážna finančná a hospodárska kríza spôsobuje škrty a meškanie energetických investícií a zvyšuje neistotu v budúcich energetických projektoch, pochopiteľný.  
EÚ v rámci plánu hospodárskej obnovy určila na investície do energetickej infraštruktúry 3,98 miliardy eur. Komisia však odhaduje, že na  zlepšenie elektrickej siete a výrobných kapacít bude potrebné investovať do roku 2030 investovať podstatne viac, a to až  jeden bilión eur, teda asi 250-krát viac. Ďalších 150 miliárd by malo smerovať do plynárenských sietí. Únia bude len tak bude schopná  reagovať na výzvy v oblasti bezpečnosti dodávok a klimatických zmien.
(Zdroj: EURACTIV)

V spore o kanadské víza Praha hľadá solidaritu EÚ

15. 7. 2009 Česko protestuje proti obnoveniu vízovej povinnosti pre svojich občanov cestujúcich do Kanady. Rozhodlo sa vyjednávať s kanadským veľvyslancom a členské štáty EÚ vyzýva k podpore v snahe o zvrátenie rozhodnutia.
Od zrušenia vízovej povinnosti v roku 2007, zaznamenala Kanada  takmer 3000 žiadostí o azyl zo strany českých občanov,  predovšetkým  Rómov. Väčšina Rómov sa podľa českých a kanadských médií odvolávala na strach z rastúceho extrémizmu vo svojej krajine.
Kanada, ktorá poskytuje azylantom  štedrý sociálny balíček tvrdí, že český exodus vyčerpáva jej kapacity a rozpočet imigračných služieb. Od včera (14. júla) sú tak  Česi cestujúci do Kanady  nútení ísť podať žiadosť do najbližšieho kanadského úradu pre víza, ktorý je vo Viedni.  

Český premiér je rozhodnutý povolať  svojho veľvyslanca v Kanade späť do Prahy, aby s ním konzultoval situáciu. Vláda sa okrem toho  dohodla, že i kanadskí diplomati a držitelia služobných pasov budú pri ceste do Českej republiky potrebovať víza.

Ako člen Európskej únie však Česko nesmie recipročne a individuálne zaviesť víza pre všetkých Kanaďanov, pretože musí rešpektovať politiku celého bloku EÚ, ktorý má s Kanadou dohodu o bezvízovom styku.

Českí diplomati preto chcú  začať rokovať s Európskou komisiou, ktorá by voči Kanade mohla zakročiť v priebehu troch mesiacov. Premiér Fischer vyhlásil, že za hromadný odchod Rómov môže kanadský azylový systém, ktorý je podľa neho veľmi náchylný k zneužívaniu.
(Zdroj: EURACTIV)

Hospodárska obnova Európy - investície do výskumu

14. 7. 2009 Od konca júla do polovice budúceho roku Európska komisia a podniky investujú 268 miliónov € na hospodársku obnovu Európy. Investície sú súčasťou plánu hospodárskej obnovy prijatého koncom minulého roku.
Prvé kolo výziev na predkladanie žiadostí o príspevok na výskumné projekty Európska komisia a podniky odštartovali  včera (13. júla).
Cieľom investovania je obnova a udržateľnosť európskeho hospodárstva založenom na znalostnej ekonomike. Prvé kolo iniciatívy bude trvať  od 30. júla do polovice roku 2010. V tomto období by sa  268 miliónov € malo investovať  v troch hlavných oblastiach:
1. Inovatívne  výrobné  technológie, materiály  a procesy, ktoré vyrobia viac pri menšej   spotreby materiálu a energie a nižšej produkcie odpadu.
2. Energeticky efektívne budovy, zefektívňovanie existujúcich stavieb, nových materiálov a stavebných techník.
3. Zelené autá,  inteligentné systémy prepravy, vrátane elektrifikácie ciest a mestskej dopravy a výskum hybridných technológií.

(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner