Johnson chce nasadiť armádu, Vianoce sú v ohrození
28. 9. 2021
„Zásobovacia búrka“, ktorá zúri vo Veľkej Británii, prinútila tamojšiu vládu uvažovať o ráznych krokoch. Zatiaľ čo premiér Boris Johnson v súvislosti s nedostatkom paliva na čerpacích staniciach po celej krajine hovorí o nasadení armády, britská vláda pristúpila k úpravám v novozavedenom pobrexitovom vízovom systéme.
Cieľ je jasný. Pokúsiť sa zabrániť výraznejším škodám, ktoré zásobovacia kríza môže britskej ekonomike ešte napáchať. Neznamená to však, že krajina má nedostatok potravín či paliva. Problém je v tom, že ich nemá kto rozvážať, čo naplno ukázalo enormnú závislosť Britov od pracovnej sily a dodávok zo zahraničia.
Denník Financial Times v tejto súvislosti uviedol, že počas nedele nemalo dostatok pohonných látok 50 až 85 percent čerpacích staníc, s výnimkou tých na diaľniciach či pri niektorých supermarketoch. Reuters píše, že problém sa má dokonca týkať až 90 percent staníc. Vodiči tak doslova rozpútali boj o palivo, ktoré ešte bolo k dispozícii, a na čerpacích staniciach sa vytvárali dlhé rady, čo sa v niektorých prípadoch nezaobišlo bez potýčok.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Dlhy potápajú euro. Brusel je v panike
10. 5. 2010
Európa včera zachraňovala euro.
Ministri financií sa v Bruseli stretli na mimoriadnom summite, aby ešte pred dnešným otvorením trhov dali jasný signál, že pre stabilizáciu spoločnej meny urobia aj nemožné.
Chcú zabrániť ďalšiemu poklesu eura, ktoré je na 14-mesačnom minime a takisto zabrzdiť nárast nákladov na dlhopisy zadlžených krajín.
Veľká časť EÚ podľa odborníkov schudobnie
10. 5. 2010
Veľká časť Európskej únie v nasledujúcich rokoch pre vysokú zadlženosť štátov schudobnie. Zhodli sa na tom viacerí odborníci, ktorých ČTK oslovila.
S dlhmi sa totiž podľa nich nemožno vyrovnať bez toho, aby ich splácanie nepriaznivo nepocítili obyvatelia. Politici, nielen na Slovensku, však napriek tomu neraz sľubujú zlepšenie života ľudí a viac sociálnych výhod.
Slovensko by sa podľa Karpiša mohlo s nepriaznivým trendom vyrovnať jednoduchšie než ďalšie štáty. Krajina je chudobnejšia než pôvodní členovia EÚ, čo naďalej ostáva lákadlom pre investorov. Slovensko už navyše má skúsenosti s reformami, ktoré sa negatívne dotkli niektorých ľudí. Je však otázne, či si tieto výhody udrží, povedal analytik.
Poľsko pre krízu odkladá vstup do eurozóny
7. 5. 2010
Poľsko pre grécku dlhovú krízu, ktorá otriasa eurom, odloží svoje plány na čo najskoršie zavedenie spoločnej európskej meny.
Uviedol to dnes viceguvernér Národnej banky Poľska (NBP) Witold Kozinski v rozhovore pre televíznu stanicu TVN CNBC. Odmietol zároveň špekulovať o možnom ďalšom termíne pre vstup Poľska do eurozóny.
V EÚ rastie priemerná cena nafty
7. 5. 2010
V Európskej únii rastie najmä priemerná cena nafty, keď sa za týždeň zdvihla takmer o 1,5 centu za liter.
Benzíny v krajinách zdražovali menej a na priemerných hodnotách sa to prejavilo ich polcentovým zvýšením. Ceny benzínov zlacneli len v piatich štátoch a až v 18 zdraželi.