Investorov východnej Európy už neláka lacná pracovná sila. Lákadlom je výška štátnej pomoci
25. 9. 2023
Firmy si zostavujú zoznam faktorov, na základe ktorých si robia užší zoznam krajín vhodných na investovanie. Kritériá sa líšia podnik od podniku a odvetvie od odvetvia.
Krajiny strednej a východnej Európy stále lákajú nových investorov, pričom hlavným faktorom pri ich rozhodovaní už nie je doterajšia výhoda lacnejšej pracovnej sily. Investorov zaujíma najmä výška štátnej investičnej pomoci alebo pokrok pri prechode na využívanie zelenej energie. Vyplýva to z najnovšieho vydania príručky „Investície na zelenej lúke v strednej a východnej Európe“, ktorú vydala právnická spoločnosť CMS.
„Z našich skúseností pri poradenstve pre investorov vyplýva, že berú do úvahy nielen ekonomické faktory, ale napríklad aj bezpečnosť a stabilitu krajiny, jej právny systém alebo členstvo v medzinárodných organizáciách. Slovensko má oproti okolitým štátom výhodu v tom, že už je členom eurozóny,“ uviedol partner CMS Slovensko Juraj Fuska.
O tom, či investor príde do danej krajiny, rozhoduje podľa CMS taktiež výška investičnej pomoci a jej načasovanie. Svoje požiadavky však majú aj vlády, napríklad žiadajú prísľuby pre budúce investície a ďalší rozvoj. „Okrem toho máme skúsenosť aj s tým, že vlády najmä na Slovensku žiadajú od investorov, aby do svojich projektov zabudovali aj prvok výskumu a vývoja alebo sa osobitne zamerali na vytvorenie technologických centier ako súčasť investičného projektu,“ objasnil Fuska...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Vysoký európsky úradník vyčíslil účet za brexit
13. 11. 2017
Británia by mala zaplatiť najmenej 60 miliárd eur v rámci finančného vyrovnania pri odchode z Európskej únie (EÚ), aby si splnila svoje záväzky. Uviedol to predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani v rozhovore pre noviny z mediálnej skupiny Funke.
Takzvaný zákon o rozvode je najväčšou prekážkou rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z bloku, ktoré je naplánované na marec 2019. EÚ požaduje, aby Británia sľúbila, že si splní svoje finančné povinnosti v rámci konkrétnych záväzkov. Tajani na otázku mediálnej skupiny Funke, akú sumu má Británia zaplatiť, povedal: "Podľa môjho názoru by to malo byť aspoň 60 miliárd eur." "Ak by EÚ akceptovala menšiu sumu, európski občania by museli vyrovnať rozdiel. Ale prečo by Nemci, Taliani, Španieli alebo Holanďania platili za britský zákon?" spýtal sa v rozhovore, ktorý mediálna skupiny Funke zverejnila v pondelok.
zdroj: hnonline.sk
Presný dátum uskutočnenia brexitu
10. 11. 2017
Dátum brexitu, teda odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie, bude zakotvený v dodatku k príslušnému zákonu, ktorý práve prerokúva parlament. Tento okamih nastane 29. marca 2019 o 23.00 h greenwichského času (o polnoci SEČ), oznámil vo štvrtok večer britský minister pre brexit David Davis.
Spomínaný dátum vyplýva z dvojročného vyjednávacieho obdobia, ktoré začalo plynúť 29. marca 2017, keď premiérka Theresa Mayová oficiálne spustila proces brexitu, avšak doteraz nebol zakotvený v zákone. Zástancovia brexitu sa preto obávali, že by kvôli vlečúcim sa rozhovorom mohlo dôjsť k odkladu. Britský parlament bude rokovať o zmenách návrhu zákona o brexite opäť na budúci týždeň. Do záverečného hlasovania však môže uplynúť niekoľko mesiacov. Lord John Kerr, autor článku 50 Lisabonskej zmluvy, však tvrdí, že premiérka Theresa Mayová by mala prestať zavádzať voličov a pripustiť, že brexitu je stále možné zabrániť. "V skutočnosti máme stále slobodnú voľbu, ako postupovať. A v článku 50 nie je nič, čo by tomu bránilo," povie Kerr podľa britských médií v prejave, s ktorým vystúpi v piatok v Londýne na podujatí proeurópskej nátlakovej skupiny Open Britain.
Európski ministri financií si hľadajú nového šéfa
6. 11. 2017
Slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) je na užšom zozname favoritov, ktorí by v decembri mohli vymeniť Jeroena Dijsselbloema vo funkcii predsedu Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny. Konštatuje to spravodajský server Politico pri príležitosti dnešného zasadnutia ministrov financií EÚ v Bruseli.
Ministri financií sa dnes stretnú vo formáte EÚ27, bez predstaviteľa Británie, aby prediskutovali posilnenie bankového systému a fiškálnych pravidiel v Únii. Popoludní dôjde aj k stretnutiu 19 ministrov krajín eurozóny, ku ktorým sa ako pozorovatelia pridajú ministri financií z Českej republiky a Chorvátska. Politico pripomína, že už v decembri bude zvolený nový šéf Euroskupiny. Pre voľbu do tejto funkcie neexistujú žiadne formálne pravidlá. Aj napriek tomu sa črtá istá skupina favoritov na tento post. "Politickú matematiku" uľahčuje fakt, že náhradník Dijsselbloema by mal byť z menšej členskej krajiny EÚ a nemôže byť z politickej skupiny európskych ľudovcov (EPP), lebo tá už obsadila všetky najdôležitejšie posty v euroinštitúciách. Preto prichádzajú do úvahy ministri z tábora sociálnej demokracie, liberálov či zelených.
ECB chystá najväčšiu zmenu v mimoriadne uvoľnenej politike
6. 11. 2017
Európska centrálna banka zmení od budúceho roka svoju politiku. Od januára zníži mesačný objem nákupov dlhopisov na polovicu: z terajších 60 miliárd na 30 miliárd eur. V nákupoch však chce naďalej pokračovať. Minimálne do septembra budúceho roka, ak to bude situácia vyžadovať, tak aj dlhšie.
Ide tak o najväčšiu zmenu v mimoriadne uvoľnenej menovej politike, ktorú banka so sídlom v nemeckom Frankfurte začala vykonávať pred tromi rokmi.
Čo vlastne tieto zmeny znamenajú? Pocítime toho rozhodnutie aj na Slovensku? Ak áno, ako? Opýtali sme sa odborníkov, prečítajte si ich odpovede. Ronald Ižip, hlavný analytik TRIM Broker: "Ekonomický rast v tomto roku prekvapil pozitívne. Centrálne banky po celom svete reagujú zmenšovaním svojich stimulov, a inak to nie je ani s ECB. Tá začala so zmenšením objemu kvantitatívneho uvoľňovania, no zatiaľ nenaznačila, že by bola ochotná aj zvyšovať úrokové sadzby. Všetko bude závisieť od prichádzajúcej inflácie. ECB neustále zdôrazňuje, že je vo svojej politike flexibilná – je ochotná rozšíriť kvantitatívne uvoľňovanie v prípade ďalších problémov, čo nevie nikto vylúčiť. Z tohto dôvodu ECB nezačne zvyšovať úrokové sadzby skôr ako o rok a pol. A to je veľmi dlhá doba, za ktorú pokojne môže prísť aj nová ekonomická recesia. Rozhodnutie ECB preto prakticky neznamená nič, iba mierne slabšie euro. A to bol asi aj cieľ ECB – aby euro neostalo nad úrovňou 1,2 amerického dolára za jedno euro."