Investorov východnej Európy už neláka lacná pracovná sila. Lákadlom je výška štátnej pomoci
25. 9. 2023
Firmy si zostavujú zoznam faktorov, na základe ktorých si robia užší zoznam krajín vhodných na investovanie. Kritériá sa líšia podnik od podniku a odvetvie od odvetvia.
Krajiny strednej a východnej Európy stále lákajú nových investorov, pričom hlavným faktorom pri ich rozhodovaní už nie je doterajšia výhoda lacnejšej pracovnej sily. Investorov zaujíma najmä výška štátnej investičnej pomoci alebo pokrok pri prechode na využívanie zelenej energie. Vyplýva to z najnovšieho vydania príručky „Investície na zelenej lúke v strednej a východnej Európe“, ktorú vydala právnická spoločnosť CMS.
„Z našich skúseností pri poradenstve pre investorov vyplýva, že berú do úvahy nielen ekonomické faktory, ale napríklad aj bezpečnosť a stabilitu krajiny, jej právny systém alebo členstvo v medzinárodných organizáciách. Slovensko má oproti okolitým štátom výhodu v tom, že už je členom eurozóny,“ uviedol partner CMS Slovensko Juraj Fuska.
O tom, či investor príde do danej krajiny, rozhoduje podľa CMS taktiež výška investičnej pomoci a jej načasovanie. Svoje požiadavky však majú aj vlády, napríklad žiadajú prísľuby pre budúce investície a ďalší rozvoj. „Okrem toho máme skúsenosť aj s tým, že vlády najmä na Slovensku žiadajú od investorov, aby do svojich projektov zabudovali aj prvok výskumu a vývoja alebo sa osobitne zamerali na vytvorenie technologických centier ako súčasť investičného projektu,“ objasnil Fuska...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Slováci majú pozitívny postoj k rozširovaniu EÚ
1. 3. 2011
Obyvatelia Slovenska majú nadpriemerne pozitívny postoj k ďalšiemu rozširovaniu EÚ.
Ako vyplýva z najnovšieho prieskumu Eurobarometer, podporuje ho 68 % populácie. Slováci sú však selektívni, pokiaľ ide o okruh štátov, ktoré by radi videli v únii. Najväčšiu podporu majú Švajčiarsko, Nórsko a Chorvátsko. Najnižšiu dostali Albánsko, Kosovo a Turecko.
Spotrebiteľská dôvera v EÚ rastie
18. 2. 2011
Spotrebiteľská dôvera v eurozóne i v celej Európskej únii sa vo februári zlepšila. Vyplýva to zo správy Európskej komisie.
Index dôvery pre eurozónu vo februári stúpol na mínus 9,9 bodu z revidovaných mínus 11,2 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Index pre EÚ sa zvýšil na mínus 12,4 bodu z januárových mínus 12,6 bodu. Podľa analytikov je silný spotrebiteľský dopyt kľúčový pre udržateľný hospodársky rast v eurozóne. Úsporné opatrenia, ktoré veľa vlád z členských krajín EÚ zaviedlo, by však mohli mať na tento dopyt negatívny vplyv.
Dohoda o voľnom obchode EÚ s Južnou Kóreou
18. 2. 2011
Európsky parlament vo štvrtok definitívne schválil dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Južnou Kóreou.
Dohoda tak vstúpi do platnosti od júla tohto roka. Vďaka zmluve by sa mal zdvojnásobiť objem obchodnej výmeny medzi EÚ a Kóreou na približne 100 mld. eur ročne.
EK chce od Poľska, aby znížilo deficit na 3 % HDP
18. 2. 2011
Európska komisia opäť vyzvala Poľsko, aby do konca r.2012 stlačilo vysoký rozpočtový deficit na 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Poľsko na to oznámilo, že na vykrytie deficitu neplánuje ďalšie zvyšovanie daní.