Investorov východnej Európy už neláka lacná pracovná sila. Lákadlom je výška štátnej pomoci
25. 9. 2023
Firmy si zostavujú zoznam faktorov, na základe ktorých si robia užší zoznam krajín vhodných na investovanie. Kritériá sa líšia podnik od podniku a odvetvie od odvetvia.
Krajiny strednej a východnej Európy stále lákajú nových investorov, pričom hlavným faktorom pri ich rozhodovaní už nie je doterajšia výhoda lacnejšej pracovnej sily. Investorov zaujíma najmä výška štátnej investičnej pomoci alebo pokrok pri prechode na využívanie zelenej energie. Vyplýva to z najnovšieho vydania príručky „Investície na zelenej lúke v strednej a východnej Európe“, ktorú vydala právnická spoločnosť CMS.
„Z našich skúseností pri poradenstve pre investorov vyplýva, že berú do úvahy nielen ekonomické faktory, ale napríklad aj bezpečnosť a stabilitu krajiny, jej právny systém alebo členstvo v medzinárodných organizáciách. Slovensko má oproti okolitým štátom výhodu v tom, že už je členom eurozóny,“ uviedol partner CMS Slovensko Juraj Fuska.
O tom, či investor príde do danej krajiny, rozhoduje podľa CMS taktiež výška investičnej pomoci a jej načasovanie. Svoje požiadavky však majú aj vlády, napríklad žiadajú prísľuby pre budúce investície a ďalší rozvoj. „Okrem toho máme skúsenosť aj s tým, že vlády najmä na Slovensku žiadajú od investorov, aby do svojich projektov zabudovali aj prvok výskumu a vývoja alebo sa osobitne zamerali na vytvorenie technologických centier ako súčasť investičného projektu,“ objasnil Fuska...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Pomoc Portugalsku: 12 miliárd eur pre banky
5. 5. 2011
Medzinárodná finančná pomoc Portugalsku, ktorej celková výška dosahuje 78 miliárd eur, počíta až s 12 miliardami eur pre tamojšie banky. Agentúre Reuters to povedal informovaný zdroj.
Peniaze majú bankám pomôcť zvýšiť kapitálovú primeranosť. Predbežné odhady tiež podľa zdroja ukazujú, že HDP Portugalska tento rok aj na budúci rok klesne až o 2 %. Portugalsko sa v utorok dohodlo s EÚ a MMF na podmienkach finančnej pomoci na 3 roky. Krajina si ale bude musieť do roku 2013 zaistiť z privatizácie štátneho majetku asi 5,3 miliardy eur.
SRN a Rakúsko uvoľní trh práce
2. 5. 2011
Občania ČR, SR a ďalších šiestich štátov strednej a východnej Európy, ktoré vstúpili do Európskej únie v roku 2004, sa môžu od 1.5. bez akýchkoľvek prekážok uchádzať o zamestnanie v Nemecku a v Rakúsku.
Obe krajiny ako posledné zo "starej" EÚ plne liberalizovali svoj pracovný trh pre záujemcov z nových členských krajín. Žiadny veľký nápor uchádzačov o prácu z tohto regiónu ale neočakávajú.
Nemecký minister hospodárstva R. Brüderle sa domnieva, že to pomôže vyriešiť nedostatok pracovných síl a naopak Verdi F. Bsirke sa obáva, že príchod nových zamestnancov povedie k znižovaniu platov.
Priemyselná aktivita v eurozóne v apríli posilnila
2. 5. 2011
Aktivita priemyselného sektora eurozóny v apríli posilnila a podniky zároveň pokračovali v zvyšovaní cien.
Index nákupných manažérov (PMI) sektora vzrástol na 58 bodov z marcových 57,5 bodu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Markit, ktorého výsledky zverejnili.
EK: české nátierkové maslo nevyhovuje
29. 4. 2011
Nátierkové maslo zrejme nerozšíri zoznam českých výrobkov, ktoré figurujú na zozname zaručených tradičných špecialít. Európska komisia sa totiž podľa europoslanca Jana Březinu postavila proti českej žiadosti.
Názor Európskej komisie sa dal do značnej miery očakávať. Brusel totiž v minulosti, hoci na základe inej normy, Českú republiku kvôli pomazánkovému maslu zažaloval u európskej justície. Vadilo mu, že v názve výrobku je uvedený výraz maslo, lenže to je v EÚ jasne definované, ale obľúbená česká pochutina tejto definícii nevyhovuje.