Investori v eurozóne majú nižšiu dôveru v ekonomiku, rastú však ich očakávania
11. 10. 2023
K zlepšujúcim sa očakávaniam prispeli vyššie teploty a s tým spojený pokles cien energií, čo vyvoláva nádej, že plyn nebude túto zimu na prídel. Investorom v eurozóne sa v októbri zhoršila nálada a ich dôvera v ekonomiku klesla. Dôvodom sú obavy z recesie v regióne a najmä v Nemecku, kde je ekonomická situácia naďalej slabá. No zároveň sa objavil malý lúč nádeje v podobe zlepšujúcich sa očakávaní.
Prispeli k tomu vyššie teploty a s tým spojený pokles cien energií, čo vyvoláva nádej, že plyn nebude túto zimu na prídel. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix, píše RTTNews. Podľa prieskumu sa index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 20 štátoch menovej únie, v októbri 2023 znížil na -21,9 bodu z -21,5 bodu v septembri, uviedol inštitút. Prieskum sa uskutočnil medzi 5. a 7. októbrom a zúčastnilo sa na ňom 1222 investorov.
Anketa ďalej ukázala, že čiastkový index očakávaní investorov v eurozóne tento mesiac vzrástol na -16,8 bodu z -21 bodov pred mesiacom. Je to jeho najvyššia hodnota od apríla. Toto zvýšenie však ešte nenaznačuje obrat k lepšiemu, upozornil Sentix. Záporná hodnota indexu znamená totiž, že investori považujú vyhliadky ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch za slabé.
Ale zároveň, čiastkový index súčasnej situácie v októbri klesol na -27 z -22 bodov v septembri. Dosiahol tak najnižšiu úroveň od novembra 2022. To signalizuje, že tendencie k recesii v eurozóne naďalej pretrvávajú, uviedol Sentix.
Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka sa medzitým v októbri zlepšila na -31,1 z -33,1 bodu v septembri. Ale Sentix poznamenal, že dvojbodový nárast indexu by sa nemal preceňovať, keďže situácia v najväčšej európskej ekonomike zostáva napätá a nachádza sa vo fáze recesie.
Svedčí o tom aj ďalší pokles indexu súčasnej ekonomickej situácie v Nemecku, už šiesty mesiac po sebe, a to zo septembrových -38,3 bodu na -39,5 bodu v októbri, čo je najmenšia hodnota od júla 2020. Index očakávaní sa však zvýšil na -22,3 z -27,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Výroba centových euromincí je stratová
14. 5. 2013
Od januára 2002 členské štáty eurozóny vyrobili vyše 45,8 miliardy kusov jednocentových a dvojcentových euromincí.
EK navrhla štyri scenáre budúcnosti jednocentových a dvojcentových euromincí.
Komisár EÚ pre ekonomické a finančné záležitosti uviedol, že EK uskutočnila sériu konzultácií so združeniami zamestnávateľov a spotrebiteľov, štátnymi pokladnicami a centrálnymi bankami, pričom snahou bolo zistiť výhody a nevýhody stiahnutia euromincí s najmenšou nominálnou hodnotou z obehu.
Takmer dve tretiny mladých Grékov sú bez práce
10. 5. 2013
Nezamestnanosť mladých v Grécku vo februári stúpla na rekordných 64 %, čo je dôkazom zlého stavu ekonomiky napriek známkam zlepšenia podnikateľskej nálady.
Atény už znížili minimálnu mzdu pre ľudí do 25 rokov o 32 % na približne 500 eur v snahe motivovať zamestnávateľov. Počet mladých ľudí bez práce však naďalej stúpa, a to napriek náznakom toho, že to najhoršie majú Gréci už za sebou.
Eurozóna zostane naďalej v recesii
6. 5. 2013
Ekonomika eurozóny sa tento rok prepadne o 0,4 percenta.
Predpovedá to EK, ktorá mierne zhoršila svoju prognózu.
V recesii zostane najmä juh Európy. Slovensko by si malo udržať rast, aj keď iba jednopercentný. O rok by mal byť náš rast takmer trojpercentný.
Do mínusu nemá ísť ani nemecká ekonomika. Podobne ako Nemecku aj nám Komisia zhoršila odhad rastu.
Nová päťeurovka
2. 5. 2013
Zdokonalené ochranné prvky obsahuje nová päťeurová bankovka, ktorá sa vo štvrtok 2. mája objaví v krajinách eurozóny.
V obehu bude spolu s päťeurovými bankovkami prvej série, no tie sa budú postupne sťahovať.
Bankovka v nominálnej hodnote päť eur má vo vodoznaku a holograme portrét Európy, postavy z gréckej mytológie. Smaragdové číslo mení podľa NBS farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára tak svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol.