Investori v eurozóne majú nižšiu dôveru v ekonomiku, rastú však ich očakávania
11. 10. 2023
K zlepšujúcim sa očakávaniam prispeli vyššie teploty a s tým spojený pokles cien energií, čo vyvoláva nádej, že plyn nebude túto zimu na prídel. Investorom v eurozóne sa v októbri zhoršila nálada a ich dôvera v ekonomiku klesla. Dôvodom sú obavy z recesie v regióne a najmä v Nemecku, kde je ekonomická situácia naďalej slabá. No zároveň sa objavil malý lúč nádeje v podobe zlepšujúcich sa očakávaní.
Prispeli k tomu vyššie teploty a s tým spojený pokles cien energií, čo vyvoláva nádej, že plyn nebude túto zimu na prídel. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix, píše RTTNews. Podľa prieskumu sa index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 20 štátoch menovej únie, v októbri 2023 znížil na -21,9 bodu z -21,5 bodu v septembri, uviedol inštitút. Prieskum sa uskutočnil medzi 5. a 7. októbrom a zúčastnilo sa na ňom 1222 investorov.
Anketa ďalej ukázala, že čiastkový index očakávaní investorov v eurozóne tento mesiac vzrástol na -16,8 bodu z -21 bodov pred mesiacom. Je to jeho najvyššia hodnota od apríla. Toto zvýšenie však ešte nenaznačuje obrat k lepšiemu, upozornil Sentix. Záporná hodnota indexu znamená totiž, že investori považujú vyhliadky ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch za slabé.
Ale zároveň, čiastkový index súčasnej situácie v októbri klesol na -27 z -22 bodov v septembri. Dosiahol tak najnižšiu úroveň od novembra 2022. To signalizuje, že tendencie k recesii v eurozóne naďalej pretrvávajú, uviedol Sentix.
Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka sa medzitým v októbri zlepšila na -31,1 z -33,1 bodu v septembri. Ale Sentix poznamenal, že dvojbodový nárast indexu by sa nemal preceňovať, keďže situácia v najväčšej európskej ekonomike zostáva napätá a nachádza sa vo fáze recesie.
Svedčí o tom aj ďalší pokles indexu súčasnej ekonomickej situácie v Nemecku, už šiesty mesiac po sebe, a to zo septembrových -38,3 bodu na -39,5 bodu v októbri, čo je najmenšia hodnota od júla 2020. Index očakávaní sa však zvýšil na -22,3 z -27,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Predaj áut v Európe klesol najviac od roku 1990
17. 4. 2020
Predaj áut v Európe klesol minulý mesiac o takmer 52 percent. Uviedlo to v piatok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Výsledok predstavuje najvýraznejší pokles predaja za posledných 30 rokov.
Podľa ACEA sa v Európskej únii, Británii a v krajinách Európskeho združenia voľného obchodu prepadol predaj áut v marci oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 51,8 percenta na 853 077 vozidiel. To je najvýraznejší pokles predaja od začatia zverejňovania príslušných údajov v roku 1990. Čo sa týka Európskej únie, predaj klesol o 55,1 percenta na 567-tisíc vozidiel, informovala agentúra DPA. Pokles zaznamenali všetky trhy EÚ, keď predaj ovplyvnili opatrenia vlád určené na zmiernenie šírenia nového koronavírusu. Tie zahrnovali aj zatvorenie viacerých predajní v druhej polovici marca.
Európske akcie zaznamenali rast
15. 4. 2020
Európske akciové indexy v utorok po začiatku obchodovania vzrástli. Podporil ich optimizmus z postupného uvoľňovania reštrikcií v niektorých krajinách, aj keď ide o pomalý a opatrný proces.
Paneurópsky index Stoxx Europe 600 SXXP sa v utorok, prvý deň obchodovania po veľkonočných sviatkoch, zvýšil o 0,9 percenta po náraste o viac ako sedem percent minulý týždeň. Frankfurtský index DAX si po začiatku obchodovania v Európe pripísal zisk 1,2 percenta, parížsky CAC aj milánsky index stúpli zhodne o 0,5 percenta, zatiaľ čo mimo eurozónu vzrástol londýnsky FTSE o 0,1 percenta.
Eurozóna sa v najbližších mesiacoch dostane do recesie
13. 4. 2020
Experti nemeckého inštitútu Ifo a švajčiarskej univerzity ETH Zürich očakávajú, že eurozóna sa v najbližších mesiacoch dostane do recesie, a varujú pred dlhovou krízou.
Odhaduje sa, že už v prvom kvartáli ekonomika klesla o 2,3 percenta. V prebehajúcom druhom štvrťroku sa očakáva ďalší prepad hrubého domáceho produktu (HDP) o 10,5 percenta, uviedli experti Ifo a ETH. V treťom štvrťroku počítajú s oživením a medzikvartálnym nárastom o 8,7 eprcenta. "Možnosť, že pandémia sa zoslabí skôr, než sa očakáva, je len malá. Preto predstavuje opätovné vzplanutie európskej dlhovej krízy vo veľkom rozsahu nezanedbateľné riziko pre túto prognózu." Mimoriadne je kolísanie priemyselnej produkcie v eurozóne.
Ministri financií EÚ sa zhodli na pláne pre oživenie ekonomík
13. 4. 2020
Ministri financií krajín Európskej únie sa dnes dohodli na tom, že krajiny eurozóny budú môcť k oživeniu ekonomík postihnutých koronavírusovou krízou využívať záchranný fond ESM.
Po dnešnej videokonferencii Euroskupiny to oznámilo niekoľko ministrov. Zhodu na vydaní spoločných dlhopisov, o ktoré stáli zvlášť jpostihnutejšie krajiny ako Taliansko a Španielsko, naproti tomu ministri nedosiahli. O ďalších možných nástrojoch majú podľa nich rozhodnúť lídri únijných krajín. Podľa francúzskeho ministra financií Bruna Le Maira dospeli ministri k "excelentnej dohode", ktorá umožní krajinám okamžite využiť pol bilióna eur z ESM. Podobná suma by mala byť k dispozícii neskôr v novom fonde pre zotavenie ekonomík. O jeho financovaní však kvôli vzájomným nezhodám ministri nerozhodli.