Investori v eurozóne majú nižšiu dôveru v ekonomiku, rastú však ich očakávania
11. 10. 2023
K zlepšujúcim sa očakávaniam prispeli vyššie teploty a s tým spojený pokles cien energií, čo vyvoláva nádej, že plyn nebude túto zimu na prídel. Investorom v eurozóne sa v októbri zhoršila nálada a ich dôvera v ekonomiku klesla. Dôvodom sú obavy z recesie v regióne a najmä v Nemecku, kde je ekonomická situácia naďalej slabá. No zároveň sa objavil malý lúč nádeje v podobe zlepšujúcich sa očakávaní.
Prispeli k tomu vyššie teploty a s tým spojený pokles cien energií, čo vyvoláva nádej, že plyn nebude túto zimu na prídel. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix, píše RTTNews. Podľa prieskumu sa index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 20 štátoch menovej únie, v októbri 2023 znížil na -21,9 bodu z -21,5 bodu v septembri, uviedol inštitút. Prieskum sa uskutočnil medzi 5. a 7. októbrom a zúčastnilo sa na ňom 1222 investorov.
Anketa ďalej ukázala, že čiastkový index očakávaní investorov v eurozóne tento mesiac vzrástol na -16,8 bodu z -21 bodov pred mesiacom. Je to jeho najvyššia hodnota od apríla. Toto zvýšenie však ešte nenaznačuje obrat k lepšiemu, upozornil Sentix. Záporná hodnota indexu znamená totiž, že investori považujú vyhliadky ekonomiky v nasledujúcich šiestich mesiacoch za slabé.
Ale zároveň, čiastkový index súčasnej situácie v októbri klesol na -27 z -22 bodov v septembri. Dosiahol tak najnižšiu úroveň od novembra 2022. To signalizuje, že tendencie k recesii v eurozóne naďalej pretrvávajú, uviedol Sentix.
Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka sa medzitým v októbri zlepšila na -31,1 z -33,1 bodu v septembri. Ale Sentix poznamenal, že dvojbodový nárast indexu by sa nemal preceňovať, keďže situácia v najväčšej európskej ekonomike zostáva napätá a nachádza sa vo fáze recesie.
Svedčí o tom aj ďalší pokles indexu súčasnej ekonomickej situácie v Nemecku, už šiesty mesiac po sebe, a to zo septembrových -38,3 bodu na -39,5 bodu v októbri, čo je najmenšia hodnota od júla 2020. Index očakávaní sa však zvýšil na -22,3 z -27,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Vysoká inflácia trápi aj východnú Európu
13. 12. 2021
Vysoká miera inflácie trápi mnohé štáty sveta. Obyvatelia východnej Európy nie sú výnimkou. Musia si tiež riadne pritiahnuť opasky pred Vianocami, ktoré aj bez inflácie predstavujú nápor na peňaženky.
Matei Susnea prešiel krížom-krážom Bukurešť, aby našiel vianočný stromček, ktorý by si mohol dovoliť. Ale vzhľadom na prudký nárast cien tovarov každodennej potreby sa obáva, že sa bez neho on a jeho rodina budú musieť tento rok zaobísť. Rovnako ako milióny iných, aj tento 42-ročný rumunský stavebný robotník pociťuje tlak v dôsledku nárastu inflácie, ktorá naberá na tempe v strednej a východnej Európe. Dôvodom sú problémy v dodávateľských reťazcoch, napätý trh práce a tlak na zvyšovanie miezd.
Ceny základných tovarov v regióne rastú najrýchlejšie za uplynulých 10 rokov. Sú v priemere približne o 7 percent vyššie ako pred rokom a v niektorých prípadoch aj oveľa viac. V hlavnom meste Rumunska sú vianočné stromčeky o 20 až 30 percent drahšie.
V
Európske ceny plynu výrazne stúpli
8. 12. 2021
Európske ceny plynu v utorok výrazne vzrástli. USA totiž uvažujú o ďalších sankciách proti Moskve a projektu plynovodu Nord Stream 2, ak Rusko napadne Ukrajinu.
USA budú tlačiť na Nemecko, aby zastavilo projekt plynovodu Nord Stream 2, ak Rusko napadne Ukrajinu, uviedla agentúra Bloomberg.
Referenčný európsky kontrakt na dodávku plynu v najbližšom mesiaci na burze v Amsterdame vyskočil až o 7,9 percenta. Kontrakt uzavrel s plusom 6,6 percenta na 95,88 eura za megawatthodinu (MWh). Ekvivalentný britský kontrakt na plyn zdražel o 6 percent.
Zvýšené geopolitické napätie sa pridalo k existujúcim obavám týkajúcim sa ruských dodávok, ktoré boli v uplynulých mesiacoch nízke, čo spôsobilo, že európske zásoby plynu sú pre toto ročné obdobie netradične nízke.
V
Slovensko uhradí do rozpočtu Európskej únie viac ako 277 miliónov eur
8. 12. 2021
Slovensko uhradí do rozpočtu Európskej únie 277,25 milióna eur za údajný výpadok výnosu z cla v súvislosti s dovozom podhodnoteného čínskeho textilu a obuvi. Rozhodla o tom vláda premiéra Eduarda Hegera, ktorá ale samotnú výšku spomínaného výpadku naďalej spochybňuje. Európska komisia v súvislosti s dovozom tovaru z Číny požaduje peniaze aj od iných členských štátov Európskej únie vrátane Česka.
Podozrenie na podhodnotenie dovážaného čínskeho textilu a obuvi na Slovensko sa týkalo rokov 2012 až 2019. To podľa dostupných informácií viedlo k zníženiu vybraného cla ako príjmu spoločného rozpočtu Európskej únie. Prípad vyšetrovalo generálne riaditeľstvo Európska komisia pre rozpočet a Európsky úrad pre boj proti podvodom. Slovenská vláda sa rozhodla uhradiť spomínanú čiastku kvôli tomu, aby ďalej nerástli úroky z omeškania. Platbu, ktorá zhruba zodpovedá desatine ročného príjmu Slovenska z rozpočtu Európskej únie, krajina uskutoční s výhradou.
V
Nezamestnanosť v eurozóne mierne klesá
3. 12. 2021
Miera nezamestnanosti v eurozóne zaznamenala v októbri mierny pokles. Dosiahla 7,3 percenta, čo v porovnaní so septembrom predstavuje zníženie o 0,1 percentuálneho bodu. Poukázali na to vo štvrtok zverejnené údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat, ktorými úrad potvrdil očakávania ekonómov.
V širšej Európskej únii sa miera nezamestnanosti nemenila, ukázali údaje Eurostatu. Aj v októbri tak dosiahla 6,7 percent, čo je úroveň, na ktorú klesla v septembri z augustovej hodnoty 6,9 percent. V medziročnom porovnaní však pokles zaznamenali obidva bloky. V októbri minulého roka dosiahla nezamestnanosť v eurozóne 8,4 percent a v celej Európskej únii 7,5 percenta. Znížila sa aj nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi. Ako ukázali údaje Eurostatu, miera nezamestnanosti vo vekovej kategórii do 25 rokov dosiahla v októbri v eurozóne aj v celej Európskej únii 15,9 percent. V predchádzajúcom mesiaci zaznamenala v rámci eurozóny 16,1 % a v rámci širšej Európskej únie 16 percent.
V