Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Hlavným prínosom odborného pracovníka nie je produkcia hmotných vecí, ale generovanie nových myšlienok a odovzdávanie znalostí.

Transformovať krízu na rutinu sa dá tak, že krok za krokom zaznamenáme činnosť šéfa pri prekonávaní pôvodnej krízy a spracujeme ho do pracovného postupu.

Ak sa zistí, že ľudia schôdzujú viac ako štvrtinu pracovného času, je to príznakom toho, že ide o organizáciu, v ktorej sa schôdzovanie stalo cieľom.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Murphyho rady

Jeden hlupák je jeden hlupák a dá sa obísť. Dvaja hlupáci sú dvaja hlupáci a dá sa im vyhnúť. Desaťtisíc hlupákov je však historická sila, ktorú treba rešpektovať.

Nežeňte sa pre peniaze, dajú sa vypožičať oveľa lacnejšie.

Ak pri predných dverách vykrikuje vaša žena, aby ste ju pustili dnu a pri zadných dverách šteká váš pes, otvorte najskôr psovi. Tým získate istotu, že aspoň ktosi stíchne.

(Murphyho zrnká II)
Zákony života

Optimisti sú ľudia, ktorí veria, že nešťastie sa valí iba na pesimistov.

Človek tým, že sa narodí, sa automaticky stáva hráčom v hre o život bez nádeje na víťazstvo či aspoň remízu.

Človek problémy nemá riešiť, ale obchádzať.

(Murphyho zákonník)
Čo bolo na počiatku?

Na počiatku nebolo Nič a vzápätí sa aj to pokazilo.

Chyba je matkou, otcom, synom i dcérou pokroku.

Na počiatku bola chyba a potom začal vývoj.

(Murphyho zákonník)
Ako sa správajú veci - VIII. večer

Ak sa nedokážete vysporiadať s vlastnými slabosťami, tak sa nikdy nestanete naozaj silnou osobnosťou.

Ak urobíte z odvolania alebo preradenia pracovníka rozsudok smrti, tak za chvíľu budete správcom cintorína.

Ak nie ste si istý, že naozaj chápete dôsledky rozhodnutia, tak radšej nečiňte žiadne rozhodnutie.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Inflácia v Nemecku zrejme zostane vysoká ešte ďalšie dva roky

27. 12. 2022 Inflácia v Nemecku zrejme zostane vysoká ešte ďalšie dva roky, očakáva šéfka rady ekonomických expertov spolkovej vlády Monika Schnitzerová. Firmy totiž prenášajú vyššie vstupné náklady na spotrebiteľov a v niektorých prípadoch ich nafukujú. Informujeme o tom na základe správy agentúry Reuters.
Ruský útok na Ukrajinu ešte viac podporil už predtým rastúce ceny potravín a energií a nemecká inflácia sa v novembri dostala na 11,3 percenta, čo bolo najviac od začiatku 50. rokov minulého storočia.
Nemecká centrálna banka varovala, že plánovaný strop na ceny plynu a elektriny nemusí stačiť na zníženie inflácie na jednociferné úrovne.
"Inflácia bude problémom ešte v roku 2024 a až potom možno budeme vidieť návrat na dve percentá," uviedla v Schnitzerová, šéfka takzvaných piatich mudrcov. "Inflácia zostáva vysoká z dôvodu sekundárnych vplyvov, keď firmy prenášajú svoje zvýšené náklady a niektoré ich výrazne nafukujú."
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Európania stále držia miliardy eur v starých menách

6. 4. 2017 Viac ako 15 miliárd eur v bankovkách a minciach starých mien členských krajín eurozóny nebolo stále vymenených za eurá. To zodpovedá zhruba ročnému dovozu do Lotyšska, jednej z členských krajín eurozóny. Takmer polovicou sa na tejto sume podieľajú Nemci, známi milovníci hotovosti, hoci majú viac ako desaťročný náskok pred novšími členskými krajinami, ako Litva a Lotyšsko, píše agentúra Bloomberg.
Zhruba tretina z celkovej sumy je teraz bezcenná. Mince bývalej meny už nemení 12 národných centrálnych bánk a lehota na výmenu bankoviek už skončila vo Francúzsku, Taliansku, Fínsku a Grécku. Nemci majú šťastie, že nemusia ponáhľať, pretože nemecká centrálna banka Bundesbank nestanovila konečný termín pre výmenu nemeckých mariek. Naopak, portugalská centrálna banka zastavila výmenu mincí za eurá na konci toho istého roka, v ktorom zaviedla euro, a zhruba 48 percent hodnoty miestnej meny escudos, ktorá zostala v obehu, tak už nemožno vymeniť. Lehoty na výmenu hotovosti tiež nahnevali niektorých obyvateľov eurozóny, ktorí si svoj majetok nestihli vymeniť. Talianska centrálna banka dostala vlani nariadené aby vykúpila líry v hodnote 2,5 milióna eura po tom, čo sa verejnosť sťažovala na ústavnom súde, že centrálna banka v roku 2011 nečakane skrátila lehotu na výmenu meny o tri mesiace. Euro je oficiálnym platidlom v 19 členských krajinách Európskej únie. Zatiaľ poslednou krajinou, ktorá zaviedla euro, bola Litva v roku 2015. Oficiálnou menou je euro tiež v Monaku, San Maríne, Vatikáne, Andorre, Čiernej Hore a Kosove.
zdroj: hnonline.sk

Obľuba digitálnych platieb rastie

4. 4. 2017 Tri štvrtiny platieb v eurozóne sú platby v hotovosti. Vyhlásil to dnes prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi. Dodal, že takéto platby preto zostávajú nenahraditeľné pre ekonomiku regiónu, napriek nárastu digitálnych platieb.
Draghiho slová by mohli upokojiť Nemecko, ktoré má obavy, že ECB si dala za cieľ postupne zredukovať svoju závislosť od platieb v hotovosti v prospech iných foriem platenia. Prezident ECB vo svojom vyhlásení pri uvedení novej 50-eurovej bankovky skonštatoval, že pre ekonomiku eurozóny je hotovosť stále nenahraditeľná, dokonca aj v súčasnej digitálnej ére. ​ECB si objednala prieskum, ktorý onedlho zverejní. Draghi však už dnes informoval, že podľa tejto ankety tri štvrtiny, teda 75 percent všetkých platieb v eurozóne, sú platby v hotovosti. Čo sa týka hodnoty všetkých transakcií, platby v hotovosti sa na nich podieľajú niečo vyše 50 percentami. Vlaňajšie rozhodnutie ECB o postupnom stiahnutí 500-eurových bankoviek z obehu nahnevalo niektorých členov predstavenstva nemeckej centrálnej banky. Podľa nich obmedzí slobodu ľudí, ktorí by si chceli peniaze držať v hotovosti doma, a nie v banke. ECB ako argument uviedla, že bankovky s vysokou nominálnou hodnotou slúžia na financovanie zločinov a terorizmu, aj keď žiadne oficiálne údaje, ktoré by to potvrdili, neexistujú.
zdroj: hnonline.sk

Miera nezamestnanosti v EÚ klesla na dlhoročné minimum

4. 4. 2017 Miera nezamestnanosti v eurozóne vo februári mierne klesla a je najnižšia za takmer osem rokov. Informoval o tom dnes štatistický úrad Európskej únie (EÚ). Podľa Eurostatu miera nezamestnanosti v euroregióne po očistení od sezónnych vplyvov vo februári 2017 klesla na 9,5 percenta z januárových 9,6 percenta a z 10,3 percenta vo februári minulého roka. Dosiahla tak najnižšiu úroveň od mája 2009.
Nezamestnanosť v celej EÚ sa vo februári znížila na 8 percent z 8,1 percenta v predchádzajúcom mesiaci a 8,9 percenta vlani. V tomto prípade ide o najnižšiu mieru nezamestnanosti od januára 2009. Eurostat odhaduje, že vo februári 2017 bolo v EÚ bez práce celkovo 19,750 milióna žien a mužov, z toho 15,439 milióna v eurozóne. V medzimesačnom porovnaní sa počet nezamestnaných v celej únii znížil o 153-tisíc a v eurozóne o 140-tisíc. Medziročne ubudlo v celom európskom bloku 1,852 milióna nezamestnaných, z toho 1,246 milióna v eurozóne. Spomedzi štátov EÚ, ktoré Eurostatu dodali údaje za február 2017, najnižšiu harmonizovanú mieru nezamestnanosti mali Česká republika (3,4 percenta) Nemecko (3,9 percenta) a Malta (4,1 percenta). Naopak, najvyššiu mieru nezamestnanosti zaznamenali Grécko (23,1 percenta v decembri 2016) a Španielsko (18 percent). V medziročnom porovnaní miera nezamestnanosti vo februári klesla v 26 štátoch EÚ a zvýšila sa len v Dánsku (zo 6 percent na 6,4 percenta) a v Litve (z 8 percent na 8,3 percenta).
zdroj: hnonline.sk

Európa stratila jeden zo svojich piliérov

30. 3. 2017 Francúzsky Le Monde hovorí o "skoku do neznáma". "Ak ekonomika doteraz prekonávala neistotu, rokovania medzi Bruselom a Londýnom môžu situáciu zmeniť," varuje denník s tým, že "protichodné požiadavky" Britov hrozia tým, že rokovania môžu stroskotať. Pripomína, že Briti si chcú niektoré výhody členstva ponechať a toho, čo považujú za nevýhodné, ako voľný pohyb osôb, sa plánujú zbaviť.
Podľa talianskeho denníka La Repubblica sa Británia a Európska únia nikdy veľmi nemilovali, takže odchod je rovnako prirodzený ako v každom manželstve, ktoré končí rozvodom. "Európa, ktorá sa zjednotila po druhej svetovej vojne, včera (v stredu) stratila jeden zo svojich pilierov," uvádza denník a pripomína slová predsedu Európskej rady Donalda Tuska, ktorý v stredu povedal: "Už teraz nám chýbate. Ďakujem a dovidenia!" "Znie to skôr ako zbohom, než ako dovidenia," poznamenáva La Repubblica. ​Španielsky denník El País dnes napísal, že "nepredstaviteľné sa stalo skutočnosťou". Zároveň označil za iróniu osudu, že Británia ohlasuje odchod z EÚ v čase, keď si spoločenstvo pripomína 60. výročie podpísania rímskych zmlúv, teda zakladajúcich dokumentov terajšej únie. Tiež kritizoval "byrokratický, studený a umelý obraz" EÚ vzdialený od záujmov európskych občanov, ktorý je zneužívaný populistickými politikmi.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner