Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Žiadna správa nie je iba dobrá

Často je lepšie nič nevedieť a vždy je rozumnejšie nič nehovoriť.

Väčšina správ sa postupne zhoršuje.

Ak sa v živote poriadne seknete, aspoň nebudú môcť povedať, že ste v živote nikdy nič poriadne neurobili.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho postrehy

Svadba je cena, ktorú zaplatia muži za sex. Sex je cena, ktorou zaplatia ženy za svadbu.

Kde pijú, pi. Kde jedia, jedz. Kde pracujú, radšej nezavadzaj.

Najlepšie, čo človek môže urobiť, je čakať, kým to zaňho neurobia iní.

(Murphyho zrnká II)
Ja nič, to Murphy

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude ešte horšie.

Keď sa konečne podarí všetko úplne popísať, objaví sa niečo, čo to všetko úplne zmení.

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Všetko má svoj koniec

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

Všetko má svoj koniec, iba veci sa kazia bez konca.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Čo bolo na počiatku?

Na počiatku som bol Nič, ale teraz som poslancom!

Ak sa veci môžu pokaziť, tak sa aj pokazia.

Ak sa môže niečo pobabrať, tak sa to pobabre.

(Murphyho zákonník)

Inflácia v Nemecku zrejme zostane vysoká ešte ďalšie dva roky

27. 12. 2022 Inflácia v Nemecku zrejme zostane vysoká ešte ďalšie dva roky, očakáva šéfka rady ekonomických expertov spolkovej vlády Monika Schnitzerová. Firmy totiž prenášajú vyššie vstupné náklady na spotrebiteľov a v niektorých prípadoch ich nafukujú. Informujeme o tom na základe správy agentúry Reuters.
Ruský útok na Ukrajinu ešte viac podporil už predtým rastúce ceny potravín a energií a nemecká inflácia sa v novembri dostala na 11,3 percenta, čo bolo najviac od začiatku 50. rokov minulého storočia.
Nemecká centrálna banka varovala, že plánovaný strop na ceny plynu a elektriny nemusí stačiť na zníženie inflácie na jednociferné úrovne.
"Inflácia bude problémom ešte v roku 2024 a až potom možno budeme vidieť návrat na dve percentá," uviedla v Schnitzerová, šéfka takzvaných piatich mudrcov. "Inflácia zostáva vysoká z dôvodu sekundárnych vplyvov, keď firmy prenášajú svoje zvýšené náklady a niektoré ich výrazne nafukujú."
V
(Zdroj: hnonline.sk)

V Európskom parlamente sa volili lídri politických skupín

25. 6. 2009 Podpredsedom skupiny európskych socialistov a demokratov v Európskom parlamente sa stala slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová.
Európska ľudová strana (EPP) si za šéfa skupiny drvivou väčšinou opätovne zvolila Francúza Josepha Daula.  Takmer v rovnakom čase si volili predsedu skupiny aj európski socialisti. Zotrvali pri starom známom Martinovi Schulzovi.
Jedno z deviatich podpredsedníckych kresiel skupiny získala slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Tá v slovenských eurovoľbách získala najviac preferenčných hlasov. V skupine európskych socialistov a demokratov bude zodpovedná za oblasť "Európa a občania", kam spadajú občianske slobody, menšinové otázky a ústavné veci. Zvyšuje to jej šance, že sa stane jedným z podpredsedov Európskeho parlamentu, ktorých bude plénum voliť  na ustanovujúcej schôdzi 14. júla 2009.
(Zdroj: EURACTIV)

Pravdepodobnosť schválenia Lisabonskej zmluvy v Írsku rastie

24. 6. 2009 Írsky europoslanec, ktorý si želal ostať v anonymite, pre EurActiv potvrdil, že druhé írske referendum o Lisabonskej zmluve sa bude konať 2. októbra. Vláda by oficiálne mala oznámiť dátum v najbližších dňoch. Pravdepodobnosť schválenia zmluvy v krajine rastie.
Ostatný prieskum verejnej mienky v Írsku ukázal výrazný posun smerom k táboru voličov podporujúcemu ratifikáciu Lisabonu. Pomer voličov je podľa prieskume  už takmer dva „za“ - jeden „proti“.
Očakáva sa, že kampaň na podporu Lisabonu bude tentokrát silnejšia a koherentnejšia. Podľa Irish Sunday Business Post boli kombinované sily odporcov Lisabonu (Libertas a pro-life skupina Coir) pred prvým referendom príliš silné na to, aby im rozštiepené skupiny podporovateľov zmluvy mohli konkurovať.
Vláda a väčšina politických strán sú odhodlané k referendu pristúpiť zodpovednejšie a zanechať partizánsky boj. Na stranu tábora "za" sa okrem politikov verejne postavilo aj viac osobností občianskej spoločnosti. Sú medzi nimi  známi biznismani, politickí komentátori, či športové hviezdy.
V niektorých aspektoch sa táto situácia podobá na opakovanie referenda o zmluve z Nice, ktorú v roku 2001 Íri  2001 odmietli 54 % hlasmi proti k 46 % za. Na druhý pokus za tú istú zmluvu hlasovalo  63 % voličov.
(Zdroj: EURACTIV)

Slovensko a Rumunsko majú najnižšie daňové zaťaženie

23. 6. 2009 Vyplýva to zo správy Eurostatu, ktorá skúmala vývoj daní medzi rokmi 2000 a 2007. Podľa správy dane najviac klesli medzi členmi Európskej únie v tomto období na Slovensku.
Ich podiel na hrubom domácom produkte v roku 2007 bol 29,4 %. V únii v rovnakom roku tvorili daňové príjmy 39,8 % HDP.
Podľa predpovedí Európskej komisie bude pravdepodobne aj v dôsledku súčasnej ekonomickej krízy daňové zaťaženie klesať.
(Zdroj: HNONLINE)

Reforma dohľadu nad finančným trhom

22. 6. 2009 Reforma by mala v priebehu budúceho roku vstúpiť do platnosti. Dohodli sa na tom lídri členských štátov únie na summite v Bruseli. Obrovských investícií do vysoko rizikových produktov by sa mali do budúcnosti finančné inštitúcie vyvarovať.
Základom návrhu komisie je vytvorenie dvoch celoeurópskych orgánov, ktoré by mali zlepšiť reguláciu a sledovanie finančných trov v únii. Významný bude predovšetkých Eurpean Systemic Risk Council, ktorý by mali tvoriť centrálni bankári jednotlivých členských štátov a národní regulátori. Úlohou tohto orgánu bude predovšetkým monitorovať situáciu a varovať úniu pred prípadnými rizikami na celom finančnom trhu.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner