Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Životné pravdy

Len slovo, ktoré nebolo dané, bude dodržané.

Odpustite a nezabudnite.

Ak má byť človek majstrovským dielom, ako potom, preboha, vyzerá nepodarok?

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Mnohí si trúfajú na viac, ako v skutočnosti dokážu.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

Nič nie je väčšie a silnejšie ako strach.

(Murphyho zákony v bájkach)
Kde končí pozemská púť

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

Kým človek chodí po matičke zemi, robí hlúposti a tára hlúposti. Keď zomrie, píšu mu zasa príbuzní hlúposti na náhrobný kameň. Možno preto, aby nebožtíka trochu pobavili.

(Zrnká úsmevu)
Dobrá rada stojí groš

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)

Inflácia v Nemecku je na najvyššej úrovni za 70 rokov

30. 9. 2022 Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Nemecku v septembri zrýchlilo na desať percent z augustovej hodnoty 7,9 percenta. Výrazne vzrástli ceny energií a potravín, vyplýva z prvého rýchleho odhadu, ktorý dnes zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis. V samotnom jedenástom mesiaci ceny stúpli o 1,9 percenta. Inflácia v Nemecku je tak najvyššia zhruba za 70 rokov.
Podľa údajov harmonizovaných s metodikou výpočtu Európskej únie sa inflácia v septembri zvýšila na 10,9 percenta. Analytici podľa agentúry Reuters očakávali harmonizovanú infláciu desať percent. Medzimesačne ceny podľa metodiky EÚ stúpli o 2,2 percenta.
Výrazný vplyv na infláciu majú naďalej ceny energií. Tie v septembri medziročne stúpli o 43,9 percenta. Ceny potravín potom stúpli o 18,7 percenta. Celkovo sa ceny za tovar zvýšili o 17,2 percenta a ceny služieb o 3,6 percenta. Konečné údaje za september zverejní Štatistický úrad 13. októbra.
Štyri popredné nemecké ekonomické inštitúty podľa svojho dnešného odhadu očakávajú, že inflácia sa v nadchádzajúcich mesiacoch ešte zvýši a v tomto roku dosiahne priemernú hodnotu 8,4 percenta. V budúcom roku ju odhadujú na 8,8 percenta.
Podľa nedávnej správy Štatistického úradu sa výrobné ceny v Nemecku v auguste medziročne zvýšili o rekordných 45,8 percenta, najmä pre prudké zdražovanie energií.
Ich rast tak zrýchlil na 37,2 percenta. Výrobná inflácia je dôležitým ukazovateľom budúceho vývoja maloobchodných cien, jej rast sa totiž často premieta do vyšších spotrebiteľských cien.
Miera inflácie v Nemecku sa nachádza vysoko nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB). Nemecko je najväčšou ekonomikou, kde sa platí jednotnou európskou menou euro. Inflácia v celej eurozóne v auguste vystúpila na rekordných 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Výhľadový plán EK na zníženie emisií

30. 3. 2011 Európska komisia chce do roku 2050 vyhnať všetky tradičným spôsobom poháňané autá z miest. Toto a ďalších viac ako 30 opatrení predstavila EK v rámci plánovacieho dokumentu Doprava 2050 v Bruseli.
Zatiaľ to síce nie je legislatívny návrh, ale ak by členské štáty nezáväzný plán nakoniec realizovali, emisie z dopravy by mali do polovice storočia klesnúť o 60 %. Brusel totiž počíta s tým, že za 39 rokov sa bude väčšina cestujúcich na vzdialenosť väčšiu ako 300 kilometrov presúvať po koľajniciach.

EÚ posilní kontrolu na potraviny a krmivá dovážané z Japonska

28. 3. 2011 EÚ sa 24. marca rozhodla, že posilní kontrolu potravín a krmív dovážaných z Japonska, aby sa tým vyhla rádioaktívnemu zásahu.
Podľa tohto stanovenia je nutné spolu s potravinami a krmivom, ktoré sú dovážané z 12 oblastí Japonska do EÚ, predložiť aj preukaz príslušných oddelení japonskej vlády. Od dovozcov sa ďalej vyžaduje, aby upovedomili príslušné vnútroštátne orgány o každej dodávke potravín alebo krmív z Japonska dva dni pred jej dovezením.

Hotovosť vložená do nového eurovalu poslúži len ako záruka

24. 3. 2011 Hotovosť, ktorá má byť vložená do nového Európskeho stabilizačného mechanizmu ESM, ktorý má v roku 2013 nahradiť euroval, poslúži iba ako forma záruky a nie na priamu injekciu do problémovej ekonomiky.
Aj keď si Slovensko aj ďalšie krajiny budú musieť na vklad požičať, takto zvýšený deficit a dlh Európska komisia zohľadní pri posudzovaní schopnosti štátu plniť podmienky Paktu stability a rastu, uviedol Úrad vlády SR.

Pokles produkcie zemiakov v EÚ

22. 3. 2011 Produkcia zemiakov v hlavných producentských krajinách v EÚ-5 (Belgicko, Nemecko, Francúzsko, Holandsko a Veľká Británia) sa za rok 2010 odhaduje na úrovni 23,9 milióna ton.
V porovnaní s rokom 2009 to predstavuje zníženie o 4,8 %. Vyplýva to z februárovej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner