Inflácia v Nemecku je na najvyššej úrovni za 70 rokov
30. 9. 2022
Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Nemecku v septembri zrýchlilo na desať percent z augustovej hodnoty 7,9 percenta.
Výrazne vzrástli ceny energií a potravín, vyplýva z prvého rýchleho odhadu, ktorý dnes zverejnil spolkový štatistický úrad Destatis. V samotnom jedenástom mesiaci ceny stúpli o 1,9 percenta. Inflácia v Nemecku je tak najvyššia zhruba za 70 rokov.
Podľa údajov harmonizovaných s metodikou výpočtu Európskej únie sa inflácia v septembri zvýšila na 10,9 percenta. Analytici podľa agentúry Reuters očakávali harmonizovanú infláciu desať percent. Medzimesačne ceny podľa metodiky EÚ stúpli o 2,2 percenta.
Výrazný vplyv na infláciu majú naďalej ceny energií. Tie v septembri medziročne stúpli o 43,9 percenta. Ceny potravín potom stúpli o 18,7 percenta. Celkovo sa ceny za tovar zvýšili o 17,2 percenta a ceny služieb o 3,6 percenta. Konečné údaje za september zverejní Štatistický úrad 13. októbra.
Štyri popredné nemecké ekonomické inštitúty podľa svojho dnešného odhadu očakávajú, že inflácia sa v nadchádzajúcich mesiacoch ešte zvýši a v tomto roku dosiahne priemernú hodnotu 8,4 percenta. V budúcom roku ju odhadujú na 8,8 percenta.
Podľa nedávnej správy Štatistického úradu sa výrobné ceny v Nemecku v auguste medziročne zvýšili o rekordných 45,8 percenta, najmä pre prudké zdražovanie energií.
Ich rast tak zrýchlil na 37,2 percenta. Výrobná inflácia je dôležitým ukazovateľom budúceho vývoja maloobchodných cien, jej rast sa totiž často premieta do vyšších spotrebiteľských cien.
Miera inflácie v Nemecku sa nachádza vysoko nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB). Nemecko je najväčšou ekonomikou, kde sa platí jednotnou európskou menou euro. Inflácia v celej eurozóne v auguste vystúpila na rekordných 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
EK: české nátierkové maslo nevyhovuje
29. 4. 2011
Nátierkové maslo zrejme nerozšíri zoznam českých výrobkov, ktoré figurujú na zozname zaručených tradičných špecialít. Európska komisia sa totiž podľa europoslanca Jana Březinu postavila proti českej žiadosti.
Názor Európskej komisie sa dal do značnej miery očakávať. Brusel totiž v minulosti, hoci na základe inej normy, Českú republiku kvôli pomazánkovému maslu zažaloval u európskej justície. Vadilo mu, že v názve výrobku je uvedený výraz maslo, lenže to je v EÚ jasne definované, ale obľúbená česká pochutina tejto definícii nevyhovuje.
Európska komisia prijala čierny zoznam leteckých spoločností
20. 4. 2011
Európska komisia prijala sedemnástu aktualizáciu tzv. čiernej listiny leteckých spoločností, na ktoré sa vzťahuje zákaz lietať do krajín Európskej únie z bezpečnostných dôvodov.
Na čierny zoznam sa dostali všetci dopravcovia, ktorí získali povolenie v Mozambiku na ich lety do krajín EÚ. Zákaz je vydaný aj na prevádzku dvoch konkrétnych lietadiel spoločnosti Air Madagascar.
Viac žien do vedenia firiem
18. 4. 2011
Európska komisia zvažuje, či nezaviesť povinné kvóty určujúce, koľko žien by malo byť vo vedení podnikov v Európskej únii.
Zatiaľ je ich v radách firiem v priemere v EÚ iba 12 %, čo je podľa komisie veľmi málo.Kvóty na zastúpenie žien v manažmente firiem má už Nórsko a Španielsko. Eurokomisár Michel Barnier potvrdil, že tento rok na jar predstaví vlastný návrh, ako zvýšiť zastúpenie žien vo vedení podnikov v EÚ.
Zahraničný obchod EÚ v deficite
15. 4. 2011
Bilancia zahraničného obchodu eurozóny skončila vo februári s deficitom 1,5 miliardy eur, pričom rovnakom období minulého roka bol deficit v pluse 1,4 miliardy eur, informoval Eurostat.
Zahraničný obchod v celej EÚ skončil so schodkom 9,6 miliardy eur, o rok predtým to bolo 7,5 miliardy eur. V januári v eurozóne zahraničný obchod bol v deficite 15,6 miliardy eur proti -10,4 miliardy eur v januári 2010. V celej EÚ v januári skončil v mínuse 30,2 miliardy eur, pričom rok predtým bol v zápore 23,4 miliardy eur. Ročná miera inflácie v eurozóne v marci bola 2,7 %.