Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Ak si nevieš pomôcť sám, sotva ti pomôžu iní. Len blázni sa uchádzajú o pomoc u tých, ktorí dokážu len škodiť.

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

Tým, že sa človek nafúkne, ešte sa nestane balónom a nezačne lietať.

(Murphyho zákony v bájkach)
Kolíska práva

Nevynášaj úsudok ak neprehovorili obidve stránky.

Keď chýbajú peniaze, chýba všetko.

Dane sú nervy štátu.

(Myšlienky bez cla)
Hlúposti sa medze nekladú

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

(Murphyho zákony v bájkach)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čo nebije priamo do očí, zostane nepovšimnuté.

O čo bezpečnejšie miesto, o to rýchlejšie vás oberú.

Kto sa chce učiť rýchlo, učí sa na vlastných chybách. Kto sa chce učiť bezpečne, učí sa na chybách iných.

(Murphyho zákony v bájkach)
Žiadna správa nie je iba dobrá

V určitých situáciách je nadávanie rovnako účinné ako modlitba.

Často je lepšie nič nevedieť a vždy je rozumnejšie nič nehovoriť.

Ak sa v živote poriadne seknete, aspoň nebudú môcť povedať, že ste v živote nikdy nič poriadne neurobili.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Inflácia v eurozóne zostane nad cieľom ECB, má však klesať rýchlejšie ako sa čakalo

22. 8. 2023 Experti teraz podľa prieskumu očakávajú, že priemerná inflácia v eurozóne sa v budúcom roku zníži na 3,3 percenta z tohtoročných 5,5 percenta. Inflácia v eurozóne by mala klesať o niečo výraznejšie, ako sa predpokladalo. V nasledujúcich dvoch rokoch by sa však mala ďalej držať nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky. Vyplýva to podľa agentúry DPA z výsledkov prieskumu inštitútu ZEW medzi 125 odborníkmi na finančný trh.
Experti teraz podľa prieskumu očakávajú, že priemerná inflácia v eurozóne sa v budúcom roku zníži na 3,3 percenta z tohtoročných 5,5 percenta. V roku 2025 potom počítajú s poklesom na 2,5 percenta. V máji pritom predpovedali, že priemerná inflácia tento rok dosiahne 5,8 percenta a na budúci rok bude predstavovať 3,7 percenta.
"Po tom, čo v máji po prvý raz nedošlo k nárastu inflačných očakávaní finančných expertíz a expertov, zaznamenali tieto očakávania v auguste prvý znateľný pokles," poznamenal výskumný pracovník inštitútu ZEW Frank Brückbauer.
ECB vlani v júli v reakcii na nárast inflácie začala zvyšovanie úrokových sadzieb. Predtým základnú sadzbu niekoľko rokov držala na rekordnom minime nula percent. Minulý mesiac banka zvýšila svoju základnú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,25 percenta.
Štatistický úrad Eurostat tento týždeň potvrdil, že inflácia v eurozóne minulý mesiac klesla na 5,3 percenta z júnových 5,5 percenta. Vlani v júli pritom inflácia dosahovala 8,9 percenta.
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Euro prehráva súboj s dolárom

10. 4. 2013 Centrálne banky rozvíjajúcich sa ekonomík predali vlani 45 miliárd eur a ich devízové rezervy v tejto mene medziročne klesli o 8 percent.
Sen,že sa euro vyrovná doláru ako jednotke na poli svetových devízových rezerv, sa stráca v nedohľadne. Spoločná európska mena stratila v dôsledku krízy celú dekádu od svojho zavedenia, lebo sa jej zbavujú rozvíjajúce sa ekonomiky. Štáty, na čele ktorých sú Čína, Rusko či Brazília, disponujú dvoma tretinami celkových devízových rezerv sveta. Celkové rezervy v centrálnych bankách rozvíjajúcich sa krajín však medziročne vzrástli o 6 % a podľa údajov MMF dosiahli ekvivalent 7,25 bilióna dolárov (5,65 bilióna eur).

Nemci podporujú euro ako nikdy predtým

10. 4. 2013 Aj napriek pokračujúcej dlhovej kríze, dosiahla podpora členstva v eurozóne v Nemecku nový rekord.
Zotrvanie krajiny v menovej únii si želá 69 % Nemcov, kým návrat k marke podporuje iba 27 % obyvateľov. V čase zavedenia eura malo Nemecko povesť „chorého muža Európy“ so slabým hospodárskym rastom a vysokou nezamestnanosťou. Najväčšia európska ekonomika má však v súčasnosti nízku mieru nezamestnanosti na úrovni 7,2 % a krajina sa na rozdiel od mnohých iných členov eurozóny vyhla recesii.

Únia začína dotovať úvery pre slovenské firmy

10. 4. 2013 Zastaviť rastúcu nezamestnanosť plánuje vláda z európskych peňazí pomocou nových úverov v celkovom objeme 300 miliónov eur.
Nízko úročené pôžičky sa do ekonomiky dostanú vďaka spolupráci s bankami v priebehu dvoch rokov. Firmy vítajú lacnejšie úvery, no upozorňujú ,že to podnikom nevykompenzuje januárové zvýšenie daní z príjmu z 19 na 23 percent. Štát vyčlení 50 miliónov eur zo štrukturálnych fondov a potom v spolupráci s komerčnými bankami sa cez pákový efekt podarí dostať do ekonomiky nových tristo miliónov eur. Za európske peniaze štát bankám poskytne záruky. Tento spôsob financovania spustila EK v rámci programu Jeremie, ktorého cieľom je pomocou eurofondov zlepšiť prístup malých a stredných podnikov k financiám.

Nezamestnanosť v eurozóne je rekordná, v Únii stúpla

10. 4. 2013 Nezamestnanosť stúpla vo februári v 19 štátoch únie, klesla v ôsmich.
Miera nezamestnanosti v eurozóne stagnovala vo februári na úrovni 12 %. Miera nezamestnanosti v rámci celej EÚ bola na úrovni 10,9 % a stúpla tak z januárových 10,8 %. Na Slovensku miera nezamestnanosti vo februári stagnovala na úrovni 14,6 % a výrazne stúpla oproti februáru 2012, kedy bola na úrovni 13,6 %. Najnižšia nezamestnanosť je v Rakúsku 4,8 %). Najvyššia nezamestnanosť bola v Grécku a v Španielsku.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner