Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Čas sa nedá skladovať - včerajší čas je nenávratne za horami a už nikdy sa nevráti. Najhoršie však je, že všetko chce svoj čas.

Hlavným prínosom odborného pracovníka nie je produkcia hmotných vecí, ale generovanie nových myšlienok a odovzdávanie znalostí.

Vyložiť na činnosť naraz menej času ako je minimum, je bohapustým mrhaním času.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Veci sa kazia

Čo majú spoločné ojazdené auto a vlastná manželka? Oboje spoľahlivo slúži, ale v spoločnosti sa s tým človek radšej nechváli...

Nezamestnaný otec piatich detí dá posledné peniaze jasnovidke, aby mu vyveštila, aká budúcnosť ho čaká. Jasnovidka začne: Ste otcom troch detí... Nie troch, piatich – opravuje ju zákazník. To si myslíte vy.

Zdravím susedko, kam máte tak naponáhlo? – žoviálne sa pýta sused suseda. Ale, žena ma vydurila s deťmi púšťať šarkana. A kam sa chystáte vy? Ja idem na stanicu čakať šarkana. čakať Príde k nám svokra.

(Murphyho zrnká II)
Hlúposti sa medze nekladú

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

Aj malá vec môže byť príčinou veľkej katastrofy. Opatrnosti preto nikdy nie je nazvyš - hlavne vtedy nie, ak má človek dobré miesto.

(Murphyho zákony v bájkach)
Kapitola: Murphyho desatoro

2. Nič nejde tak ľahko, ako si človek predstavuje.

8. Ak teoreticky existuje 50 % pravdepodobnosť, že sa niečo zlé stane, potom sa to stane v deviatich prípadoch z desiatich.

7. Pravdepodobnosť, že sa niečo stane, je tým vyššia, čím väčšia škoda tým vznikne.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Inflácia v eurozóne zostane nad cieľom ECB, má však klesať rýchlejšie ako sa čakalo

22. 8. 2023 Experti teraz podľa prieskumu očakávajú, že priemerná inflácia v eurozóne sa v budúcom roku zníži na 3,3 percenta z tohtoročných 5,5 percenta. Inflácia v eurozóne by mala klesať o niečo výraznejšie, ako sa predpokladalo. V nasledujúcich dvoch rokoch by sa však mala ďalej držať nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky. Vyplýva to podľa agentúry DPA z výsledkov prieskumu inštitútu ZEW medzi 125 odborníkmi na finančný trh.
Experti teraz podľa prieskumu očakávajú, že priemerná inflácia v eurozóne sa v budúcom roku zníži na 3,3 percenta z tohtoročných 5,5 percenta. V roku 2025 potom počítajú s poklesom na 2,5 percenta. V máji pritom predpovedali, že priemerná inflácia tento rok dosiahne 5,8 percenta a na budúci rok bude predstavovať 3,7 percenta.
"Po tom, čo v máji po prvý raz nedošlo k nárastu inflačných očakávaní finančných expertíz a expertov, zaznamenali tieto očakávania v auguste prvý znateľný pokles," poznamenal výskumný pracovník inštitútu ZEW Frank Brückbauer.
ECB vlani v júli v reakcii na nárast inflácie začala zvyšovanie úrokových sadzieb. Predtým základnú sadzbu niekoľko rokov držala na rekordnom minime nula percent. Minulý mesiac banka zvýšila svoju základnú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,25 percenta.
Štatistický úrad Eurostat tento týždeň potvrdil, že inflácia v eurozóne minulý mesiac klesla na 5,3 percenta z júnových 5,5 percenta. Vlani v júli pritom inflácia dosahovala 8,9 percenta.
B
(Zdroj: hnonline.sk)

Ohrozenie Lisabonskej zmluvy v Čechách

30. 1. 2009 Analytik inštitútu Europeum tvrdí, že rozhodnutie prezidenta Obamu zastaviť plány predchádzajúcej administratívy na stavbu protiraketového systému v Česku a Poľsku blokuje ratifikáciu Lisabonskej zmluvy v českom parlamente.
Snaha spojiť ratifikáciu s hlasovaním o súhlase so stavbou amerického radaru spôsobila terajšie zdržanie. Nakoľko je raketový štít v súčasnosti blokovaný, blokovaná je aj Lisabonská zmluva. Ozývajú sa hlasy, aby sa o ratifikácii Lisabonskej zmluvy rozhodlo až na konci českého predsedníctva EÚ.  
(Zdroj: EURACTIV)

IRENA pre obnoviteľnú energiu

29. 1. 2009 V pondelok začala v Bonne fungovať nová globálna agentúra pre obnoviteľnú energiu IRENA (International Renewable Energy Angency).
Agentúra má radiť rozvojovým i rozvinutým krajinám ako zvýšiť využívanie obnoviteľných zdrojov a podporovať lepšie mechanizmy financovania a technologické transfery do rozvojových krajín. IRENA vznikla ako protiváha Medzinárodnej energetickej agentúre, ktorá údajne uprednostňovala fosílne palivá pred "zelenou" energiou. Iniciatívu silne presadzovalo Nemecko. Zakladajúci dokument podpísalo 75 krajín, Slovensko medzi nimi nie je. Zatiaľ sa nepridali ani Spojené štáty a Veľká Británia.
(Zdroj: EURACTIV)

Celonárodný štrajk vo Francúzsku

29. 1. 2009 Masové prepúšťanie vo Francúzsku vyvolalo masový generálny štrajk, vyhlásený na dnes. Čierny štvrtok má byť najväčším protestom zamestnancov proti hospodárskej kríze a nezamestnanosti.
Počet nezamestnaných prekročil hranicu 2,1 milióna ľudí a miera nezamestnanosti má dosiahnuť desať percent. Štrajkovať sa chystajú pracovníci, združení  v ôsmich odborových hnutiach, aerolínie, železnice, učitelia, lekári, poštoví úradníci, novinári z verejnoprávnych médií, zamestnanci automobiliek aj operátori lyžiarskych vlekov.  Francúzi očakávajú, že vláda zamedzí prepúšťaniu, udrží mzdy a posilní kúpyschopnosť. Štrajk podporuje až 69 percent obyvateľov. Štrajkujú aj obyvatelia v Taliansku a v Grécku. Grécke odbory tlačia na vládu vo viacerých otázkach. Odmietajú pripravované návrhy dôchodkovej reformy, ktorá by mala zvýšiť odvody. Takisto sú proti chystanej privatizácii.
(Zdroj: SME)

Náhrada za nevyčerpanú dovolenku

28. 1. 2009 Podľa rozsudku Európskeho súdneho dvora, ak zamestnanec nevyčerpá všetky dni platenej dovolenky v danom kalendárnom roku pre chorobu alebo hospitalizáciu, musí mu zamestnávateľ vyplatiť náhradu.
Vyplýva to zo Smernice 2003/88/ES zo 4. novembra 2003. Smernica o pracovnom čase priznáva obyvateľom členských krajín EÚ právo na platenú dovolenku, ktoré nezaniká v prípade, ak zamestnanec nemôže vyčerpať celú ročnú kvótu pre lekárom potvrdenú práceneschopnosť alebo hospitalizáciu. Zamestnanec má v duchu smernice nárok, aby mu za nevyčerpané dni platenej dovolenky bola vyplatená finančná náhrada.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viola
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner