Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život je žart...

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

Hlas v telefóne: „Vy ste si objednali budenie na 6,30?“ Rozospatý hlas odpovedá: „Eeeeech... áno...“ „Tak potom rýchlo šup-šup von z postieľky, je pol desiatej!“

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

(Myšlienky bez cla)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Unáhlené konanie máva zlé následky. Múdry si najprv zváži dôsledky každého činu, až potom sa doň pustí.

Ľudský strach z vecí rastie úmerne s ich neobvyklosťou.

Pekné prázdne hlavy často využijú tie chytrejšie hlavy.

(Murphyho zákony v bájkach)
Nebo je v nebi

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

O Bohu je známe, že je všemohúci a vševediaci. Napriek tomu sa nikdy nemieša do obchodov, ktoré robia medzi sebou smrteľníci. Zlé jazyky tvrdia, že preto, lebo raz sa už popálil.

(Zrnká úsmevu)
Bezproblémové riadenie - IV. večer

Po určitom čase je každý na takom mieste, na ktoré nemá schopnosti. Na vedúce miesta sa väčšinou dostanú tí, ktorí sú na riadenie najmenej vhodní.

Osoba na najvplyvnejšom mieste organizácie skôr či neskôr celý svoj čas spotrebuje na schôdzovanie a podpisovanie pošty.

Pod tlakom vonkajších okolností sa môže aj zo všeobecne neschopnej osoby stať osoba schopná.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Inflácia v eurozóne prekonala ďalší rekord

30. 9. 2022 Miera inflácie v eurozóne v septembri rovnako ako v predchádzajúcich mesiacoch prekonala ďalší rekord. Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v krajinách používajúcich spoločnú menu po prvý raz od jej zavedenia dosiahlo desať percent. V rýchlom odhade to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Hlavnou príčinou zrýchľujúcej sa inflácie je stále najmä prudké zdražovanie energií.
tiež očakávania analytikov, ktorí počítali s jej rastom na 9,7 percenta. Údaje za celú Európsku úniu rýchly odhad neuvádza.
Vlani v septembri, keď sa na ekonomike ešte naplno neprejavovalo postpandemické oživenie a energetická kríza, bola miera inflácie 3,4 percenta.
Ceny energií v deviatom mesiaci tohto roka stúpli o 40,8 percenta, čo je zrýchlenie oproti augustovej hodnote 38,6 percenta. Výraznejšie je aj zdražovanie potravín, alkoholu a tabakových výrobkov, ktorých ceny sa zvýšili o 11,8 percenta, zatiaľ čo v auguste to bolo 10,6 percenta.
Ceny neenergetických priemyselných tovarov stúpli v septembri o 5,6 percenta a ceny služieb o 4,3 percenta, oboch prípadov rovnako prekonali augustový rast.
Najvyššie hodnoty inflácie mala podľa dnešného odhadu trojica pobaltských krajín na čele s Estónskom (24,2 percenta). Na Slovensku rast cien zrýchlil na 13,6 percenta, v Nemecku na 10,9 percenta. Najnižšia bola vo Francúzsku, kde inflácia klesla na 6,2 percenta.
Inflácia v eurozóne sa nachádza vysoko nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB). Tá v reakcii na prudký rast spotrebiteľských cien tento rok prvýkrát od roku 2011 zvýšila základné úrokové sadzby. V septembri úrok zdvihla o bezprecedentných 0,75 percentuálneho bodu na 1,25 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Európsky súdny dvor rieši spor medzi Google a Vuitton

18. 3. 2009 Spor medzi Vuitton a vyhľadávačom Google, ktorý obvinili z predávania kľúčových slov luxusných značiek tomu, kto dá najvyššiu ponuku, rieši Európsky súdny dvor.
Ide o dlhoročný spor, v ktorom LVMH (spoločnosť, ktorá zastrešuje Louis Vuitton) a iné luxusné značky obvinila Google z poškodzovania obchodnej značky predávaním kľúčových slov  tomu, kto ponúkol najviac. Užívatelia, ktorí vyhľadávajú luxusné produkty, sa potom dostávajú na stránky konkurentov alebo firiem, ktoré ponúkajú napodobeniny. Informoval o tom spravodajský portál BBC.
(Zdroj: EURACTIV)

OECD uvítala zmiernenie pravidiel o bankovom tajomstve

17. 3. 2009 Na stretnutí skupiny G20 v apríli v Londýne by mala OECD zverejniť list nespolupracujúcich daňových zón. Podľa OECD je zlepšenie výmeny informácií o daniach súčasťou širšej agendy, ktorá prispeje k transparentnosti a znovunadobudnutiu dôvery na finančných trhoch.
Po dosiahnutí dohody s Rakúskom, Luxemburskom a Švajčiarskom sa ostatné jurisdikcie s prísnymi pravidlami o bankovom tajomstve (najmä Monako) dostanú pod oveľa väčší tlak, aby pristúpili k podobnej reforme.
Pravidlá o bankovom tajomstve, ktoré umožňovali daňové úníky, zmiernili Rakúsko, Luxembursko a Švajčiarsko pod vplyvom ostrej kritiky zo strany západných vlád. Výmena informácií garantuje spoluprácu so zahraničnými daňovými úradmi v prípadoch, keď existujú dôkazy o podvode.
Tieto krajiny prijmú  definíciu daňových únikov, ktorú používajú členovia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Majiteľov účtov, ktorí nie sú podozriví z daňových únikov, podľa asociácie švajčiarskych bankárov SBA zmena pravidiel neohrozí. Asociácia uisťuje, že automatická výmena informácií je vylúčená.
Na londýnskom summite G20 2. apríla sa očakáva zverejnenie "čiernej listiny" daňových podvodníkov, ktorú zostaví OECD. Rakúsko, Luxembursko a Švajčiarsko veria, že sa na tejto listine neobjavia.
(Zdroj: EURACTIV)

Česká koruna posilňuje najrýchlejšie

16. 3. 2009 V piatok sa česká koruna posilnila na najsilnejšie hodnoty za posledné dva mesiace. Zatvárala na hodnote 26,60 koruny za euro.

Išlo o najrýchlejšie posilnenie zo všetkých svetových mien, ktoré sleduje agentúra Bloomberg. Pozitívna nálada sa prenáša na kurzy mien v regióne. Menám pomohlo aj rozhodnutie švajčiarskej centrálnej banky, ktorá sa vo štvrtok rozhodla znížiť základné úrokové sadzby a intervenovať v neprospech švajčiarskeho franku. Pre krajiny, ktoré majú dlhy vo frankoch, sú nižšie sadzby a slabšia švajčiarska mena dobrou správou.
Ďalší vývoj českej koruny a ostatných mien sa odhaduje ťažko. Vďaka uvoľnenejšej nálade a väčšej chuti do rizika majú ešte šancu sa posilniť, na druhej strane v ich neprospech hovoria stále zlé makroekonomické čísla, ktoré poukazujú na nepriaznivý dosah hospodárskej krízy na ekonomiky okolitých štátov.
(Zdroj: HNONLINE)

Slováci viac veria EÚ ako svojej vláde

16. 3. 2009 Vyplýva to z jesenného prieskumu Eurobarometer. Únii dôveruje 70 % občanov SR, kým slovenskej vláde 46 %. Podľa výskumu menej veria aj regionálnym "vládam". Dôvera Slovákov voči regionálnym a miestnym samosprávam je u Slovákov nižšia ako 50-percentný európsky priemer. Oproti susednému Rakúsku výrazne zaostáva. Tam samosprávam dôveruje 67 % percent ľudí.
Napriek tomu si 57 % občanov SR myslí, že pri rozhodovaní na európskej úrovni nie sú regionálne a miestne samosprávy braté dostatočne do úvahy. 
V porovnaní s nízkou mierou informovanosti v iných krajinách,  má však až 36 % opýtaných Slovákov aspoň minimálne informácie o Výbore regiónov, ktorý ako poradný orgánu EÚ zastupuje záujmy regiónov, miest a obcí v rozhodovaní o politikách EÚ. Informácie o tom, kto z regionálnych a miestnych zástupcov ich vo Výbore regiónov v Bruseli reprezentuje,  by privítalo až 75 % Slovákov. Informácie o dianí v EÚ práve od týchto zástupcov očakáva 27 % Slovákov.
Miestne a regionálne orgány zavádzajú do praxe v členských štátoch EÚ približne dve tretiny právnych predpisov EÚ. Výbor regiónov bol založený v roku 1994, aby poskytol zástupcom miestnych samospráv možnosť vyjadriť sa k obsahu týchto právnych predpisov. Každoročne výbor obsahuje päť kalendárnych zasadnutí, na ktorých 344 členov výboru prijíma stanoviská obsahujúce reakciu na legislatívne návrhy.
Ďalšie právomoci udeľuje Výboru regiónov Lisabonská zmluva. Ak vojde do praxe, Európsky parlament (EP) bude musieť požiadať o konzultáciu vo všetkých otázkach, ktoré sú dôležité pre regióny a mestá. Ak sa Výbor regiónov bude domnievať, že právny predpis EÚ nerešpektuje právomoci regionálnych alebo miestnych orgánov, bude môcť podať žalobu na európskom Súdnom dvore.
Výbor má vlastnú webovú stránku www.cor.europa.eu, na ktorej informuje o svojej práci.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gizela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner