Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Nebo je v nebi

O Bohu je známe, že je všemohúci a vševediaci. Napriek tomu sa nikdy nemieša do obchodov, ktoré robia medzi sebou smrteľníci. Zlé jazyky tvrdia, že preto, lebo raz sa už popálil.

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

Narieka chorý Kohn: Cítim, že sa blíži moja posledná hodina! Sára, daj mi ešte pohár vody! Vody? Ale veď ty si vodu nikdy nemohol zniesť! No áno, ale na smrteľnej posteli sa teba pomeriť aj s úhlavným nepriateľom!

(Zrnká úsmevu)
Veci sa kazia

Zdravím susedko, kam máte tak naponáhlo? – žoviálne sa pýta sused suseda. Ale, žena ma vydurila s deťmi púšťať šarkana. A kam sa chystáte vy? Ja idem na stanicu čakať šarkana. čakať Príde k nám svokra.

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

Čo majú spoločné ojazdené auto a vlastná manželka? Oboje spoľahlivo slúži, ale v spoločnosti sa s tým človek radšej nechváli...

(Murphyho zrnká II)
Čas a história

Všetci ideme po tej istej ceste, ibaže rôznymi smermi...

Z minulosti sa nedá získať oheň, iba popol.

Raz musí prísť aj to najhoršie. A potom bude už iba zle.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a veci

Najdôležitejšia noha na trojnohom stole je tá, ktorá chýba.

Ak sa veci nezmenia, prehráte. Ak sa veci zmenia, nachytajú vás nepripraveného.

Veci idú najlepšie vtedy, keď je to najmenej potrebné.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphy a byrokrati

Prázdny stôl prináša pocit úľavy a tušenie, že sa blíži katastrofa.

Tuctový človiečik si zaslúži tuctovú metódu obsluhy.

Čím menší vplyv máš, tým dlhšie ťa nechajú čakať.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Inflácia v eurozóne pokračuje v prelamovaní rekordov

1. 8. 2022 Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne v júli zrýchlil na 8,9 percenta z júnovej hodnoty 8,6 percenta. Inflácia tak vystúpila na ďalší rekord.
V rýchlom odhade to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Za vysokou infláciou stojí najmä prudký rast cien energií. Údaje za celú Európsku úniu odhad neobsahuje.
Inflácia v eurozóne sa nachádza vysoko nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky. Minulý týždeň ECB v reakcii na prudký rast inflácie prvýkrát od roku 2011 zvýšila základné úrokové sadzby, a to výraznejšie, než pôvodne avizovala. Jej základný úrok sa dostal na 0,50 percenta z rekordného minima nula percent, na ktorom sa držal od roku 2016.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Zdvojnásobenie krízového balíčka

20. 3. 2009 Európski lídri odsúhlasili navýšenie objemu financií v Medzinárodnom menovom fonde (MMF). Schválili aj zdvojnásobenie financií v krízovom fonde pre členské krajiny EÚ, ktoré nie sú v eurozóne.
Navýšením financií sa má  MMF umožniť, aby rýchlo a flexibilne pomohol krajinám, ktoré čelia problémom. Spoločným postojom EÚ pre nadchádzajúcu aprílovú londýnsku schôdzku krajín G20, kde sa bude debatovať o novej finančnej architektúre, je tiež zlepšenie dozornej funkcie MMF s cieľom posilniť jeho úlohu pri predchádzaní krízam.     
Zlepšiť sa má aj spolupráca medzi MMF a Finančným fórom stability (FSF), aby sa tak mohli ľahšie zisťovať systematické riziká a problémy vo finančnom sektore a zaistila sa náprava zo strany členských krajín. Rýchlo sa má uskutočniť aj reforma MMF dohodnutá v minulom roku.
(Zdroj: HNONLINE)

Centrálne banky v EÚ budú ďalej znižovať úrokové sadzby

20. 3. 2009 Centrálne banky v strednej a východnej Európe v tomto roku znížia úrokové sadzby na minimá blížiace sa rekordu. Banky sa týmto znížením snažia bojovať s najhlbšou recesiou od pádu komunizmu aj napriek poklesu ich mien.
Centrálni bankári z regiónu sa dnes stretnú v Budapešti, aby diskutovali o spoločných problémoch. Centrálne banky v Maďarsku, Poľsku a ČR budú rokovať o nastavení úrokových sadzieb na budúci týždeň a v Rumunsku koncom marca.
Menám regiónu sa počas posledného polroka nedarilo. Z 26 mien rozvíjajúcich sa ekonomík najviac stratil polský zlotý, ktorý oslabil voči euru o 28 %. Treťou najviac oslabujúcou menou bol maďarský forint, ktorý klesol o 20 %. Rumunský lei klesol o 16 percent a česká koruna o 10 %.
V tomto roku región čaká recesia kvôli prudkému prepadu dopytu na exportných trhoch a podľa MMF aj pokles ekonimiky o 0,4 %. Veľké bankové spoločnosti naprieč ekonomikou sa pokúšajú šetriť a škrtajú pracovné miesta.
(Zdroj: SME)

Spor o pracovný čas v EÚ pokračuje

19. 3. 2009 Európsky parlament kritizoval nečinnosť európskej exekutívy po tom, čo poslanci a Európska rada zlyhávajú pri riešení dlhodobého sporu pre smernicu o pracovnom čase. Pracovný čas je spornou otázkou na úrovni EÚ dlhodobo.

Smernica o pracovnom čase z roku 1993 zaväzuje, že pracovný čas nemôže presahovať 48 hodín týždenne (pri štvormesačnom priemere). Smernica zároveň  umožňuje široké možnosti pre výnimky.
Iniciatívy na zmenu textu vznikli po niekoľkých sťažnostiach. V júni 2008 členské štáty dospeli ku kompromisu, že týždenné maximum je 48 hodín, no sociálni partneri môžu nájsť iné flexibilné spôsoby. Na základe nich je za určitých okolností umožnené pracovať až 60, resp. 65 hodín týždenne.
V decembri 2008 však Európsky parlament  zvolil zrušenie národných výnimiek, čo viedlo k zmierovaciemu konaniu s členskými štátmi, ktoré trvali na ich zachovaní.
Zmierovacie konanie v utorok 17. marca trvalo až do neskorých nočných hodín, napriek tomu poslanci nedospeli k dohode.  Poslanci však súhlasili, že budú akceptovať diferenciáciu medzi "aktívnou pohotovosťou" (čas, kedy zamestnanec musí byť dostupný na pracovisku, aby mohol pracovať vždy, keď to bude vyžadovať zamestnávateľ) a "pasívnou pohotovosťou" (čas, kedy je zamestnanec dostupný, no zamestnávateľ od neho nevyžaduje, aby pracoval).
Priestor na vytvorenie nového návrhu má Európska komisia znovu. Ďalšie stretnutie zmierovacieho výboru bude 1. apríla. O prijatí či neprijatí návrhu sa musí rozhodnúť do začiatku mája.
(Zdroj: EURACTIV)

Rokovania o radare opäť stiahnuté z programu ČNR

19. 3. 2009 Český premiér po rokovaní vlády oznámil stiahnutie zmluvy o protiraketovom americkom radare z programu rokovania snemovne. Opätovne sa rozhodne na zaradenie zmluvy na program rokovania až po rokovaniach s novom americkou administratívou.

Nie je tajomstvom, že nový americký prezident je voči tomuto systému veľmi obozretný. V spoločnosti vládnu na umiestnenie radaru veľmi rozdielne názory.
Od roku 2007, keď Česko dostalo od USA oficálnu žiadosť o umiestnenie radaru na svojom území, počet jeho odporcov neklesol pod 50 %.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gizela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner