Inflácia v EÚ znova láme rekordy. Vyrástla na 8,8 percenta
17. 6. 2022
Miera inflácie v krajinách Európskej únie v máji opäť prekonala rekord a vystúpila na 8,8 percenta. Doteraz najvyššiu hodnotu z apríla prevýšila o sedem desatín percentuálneho bodu, oznámil dnes európsky štatistický úrad Eurostat. Česká republika mala podľa jeho údajov po trojici pobaltských štátov najvyššiu infláciu z celej únie dvadsaťsedmičky, a to 15,2 percenta.
V rámci 19 krajín eurozóny inflácia oproti aprílu vzrástla rovnako o sedem desatín bodu a dostala sa na 8,1 percenta. Rast cien aj naďalej spôsobujú predovšetkým drahšie energie a nedostatok niektorých komodít.
Tohtoročný rast cien výrazne prevyšuje inflačné údaje z vlaňajšieho mája, keď na ekonomiku dopadali doznievajúce koronavírusové obmedzenia. V celej EÚ vtedy ceny vzrástli o 2,3 percenta, v krajinách používajúcich euro o dve percentá.
Najväčší podiel na medziročnej inflácii mali v máji v eurozóne energie (+3,87 percentuálneho bodu), potraviny, alkohol a tabak (+1,59 bodu) a služby (+1,46 bodu).
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Eurokomisiu znepokojuje finančná situácia Talianska
15. 11. 2017
Európska komisia (EK) v utorok prejavila znepokojenie zo stagnujúcej talianskej ekonomickej a finančnej situácie. „Z údajov môže každý jasne vidieť, že sa situácia v Taliansku nezlepšuje,“ uviedol po jej zasadnutí podpredseda EK Jyrki Katainen.
EK pravdepodobne na budúci týždeň prvýkrát posúdi návrhy rozpočtov 19 členov eurozóny na rok 2018 a ich hodnotenie zverejní. Proces bude trvať do leta a v najvážnejších prípadoch môže prísť aj na sankcie. Ale v praxi ich Komisia ešte nikdy neudelila, hoci bod o prekračovaní limitu na výšku verejného dlhu voči hodnote hrubého domáceho produktu (HDP) niektorí členovia už roky neplnia. Talianska vláda nedávno informovala, že znižovanie nového zadlženia v krajine nepôjde tak rýchlo, ako mala v úmysle. Napriek tomu rozpočtový deficit v tomto roku klesne na 2,1 percenta HDP a na budúci rok by sa mal znížiť na 1,6 percenta. Pôvodne sa mal v roku 2018 dostať na 1,2 percenta. Taliansko má po Grécku v eurozóne najvyšší verejný dlh. EK očakáva, že zo súčasných 132,1 percenta HDP sa v nasledujúcom roku zníži na 130,8 percenta. Najneskoršie na jar 2018 budú na Apeninskom polostrove parlamentné voľby. Podľa prieskumov má euroskeptické Hnutie piatich hviezd najvyššie preferencie voličov.
Vysoký európsky úradník vyčíslil účet za brexit
13. 11. 2017
Británia by mala zaplatiť najmenej 60 miliárd eur v rámci finančného vyrovnania pri odchode z Európskej únie (EÚ), aby si splnila svoje záväzky. Uviedol to predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani v rozhovore pre noviny z mediálnej skupiny Funke.
Takzvaný zákon o rozvode je najväčšou prekážkou rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z bloku, ktoré je naplánované na marec 2019. EÚ požaduje, aby Británia sľúbila, že si splní svoje finančné povinnosti v rámci konkrétnych záväzkov. Tajani na otázku mediálnej skupiny Funke, akú sumu má Británia zaplatiť, povedal: "Podľa môjho názoru by to malo byť aspoň 60 miliárd eur." "Ak by EÚ akceptovala menšiu sumu, európski občania by museli vyrovnať rozdiel. Ale prečo by Nemci, Taliani, Španieli alebo Holanďania platili za britský zákon?" spýtal sa v rozhovore, ktorý mediálna skupiny Funke zverejnila v pondelok.
zdroj: hnonline.sk
Presný dátum uskutočnenia brexitu
10. 11. 2017
Dátum brexitu, teda odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie, bude zakotvený v dodatku k príslušnému zákonu, ktorý práve prerokúva parlament. Tento okamih nastane 29. marca 2019 o 23.00 h greenwichského času (o polnoci SEČ), oznámil vo štvrtok večer britský minister pre brexit David Davis.
Spomínaný dátum vyplýva z dvojročného vyjednávacieho obdobia, ktoré začalo plynúť 29. marca 2017, keď premiérka Theresa Mayová oficiálne spustila proces brexitu, avšak doteraz nebol zakotvený v zákone. Zástancovia brexitu sa preto obávali, že by kvôli vlečúcim sa rozhovorom mohlo dôjsť k odkladu. Britský parlament bude rokovať o zmenách návrhu zákona o brexite opäť na budúci týždeň. Do záverečného hlasovania však môže uplynúť niekoľko mesiacov. Lord John Kerr, autor článku 50 Lisabonskej zmluvy, však tvrdí, že premiérka Theresa Mayová by mala prestať zavádzať voličov a pripustiť, že brexitu je stále možné zabrániť. "V skutočnosti máme stále slobodnú voľbu, ako postupovať. A v článku 50 nie je nič, čo by tomu bránilo," povie Kerr podľa britských médií v prejave, s ktorým vystúpi v piatok v Londýne na podujatí proeurópskej nátlakovej skupiny Open Britain.
Európski ministri financií si hľadajú nového šéfa
6. 11. 2017
Slovenský minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) je na užšom zozname favoritov, ktorí by v decembri mohli vymeniť Jeroena Dijsselbloema vo funkcii predsedu Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny. Konštatuje to spravodajský server Politico pri príležitosti dnešného zasadnutia ministrov financií EÚ v Bruseli.
Ministri financií sa dnes stretnú vo formáte EÚ27, bez predstaviteľa Británie, aby prediskutovali posilnenie bankového systému a fiškálnych pravidiel v Únii. Popoludní dôjde aj k stretnutiu 19 ministrov krajín eurozóny, ku ktorým sa ako pozorovatelia pridajú ministri financií z Českej republiky a Chorvátska. Politico pripomína, že už v decembri bude zvolený nový šéf Euroskupiny. Pre voľbu do tejto funkcie neexistujú žiadne formálne pravidlá. Aj napriek tomu sa črtá istá skupina favoritov na tento post. "Politickú matematiku" uľahčuje fakt, že náhradník Dijsselbloema by mal byť z menšej členskej krajiny EÚ a nemôže byť z politickej skupiny európskych ľudovcov (EPP), lebo tá už obsadila všetky najdôležitejšie posty v euroinštitúciách. Preto prichádzajú do úvahy ministri z tábora sociálnej demokracie, liberálov či zelených.