Inflácia sa v Únii prvýkrát vyšplhala na dvojcifernú hodnotu
16. 9. 2022
Miera inflácie v Európskej únii v auguste vystúpila na rekordných 10,1 percenta, zatiaľ čo v júli predstavovala 9,8 percenta. Vo svojej konečnej správe to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat.
Na Slovensku miera inflácie o sedem desatín percentuálneho bodu stúpla, s hodnotou 13,4 percenta je deviata najvyššia v Únii. Ide o najvyššiu hodnotu od júna 2000, kedy dosiahla 15,7 percenta.
V eurozóne inflácia vystúpila na 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta, potvrdil Eurostat svoj predbežný údaj zverejnený pred dvoma týždňami. Vlani v auguste bola miera inflácie výrazne nižšia, v eurozóne predstavovala tri percentá, v celej EÚ potom 3,2 percenta.
Najnižšiu infláciu malo v auguste Francúzsko, a to 6,6 percenta, ďalej Malta (7,0 percenta) a Fínsko (7,9 percenta). Naopak najvyššia zostáva inflácia v trojici pobaltských štátov - v Estónsku predstavovala 25,2 percenta, v Lotyšsku 21,4 percenta av Litve 21,1 percenta.
Výrazne sa zvyšujú ceny aj v Maďarsku, kde miera inflácie vystúpila na 18,6 percenta. To je výrazný skok proti júlu, kedy bola na 14,7 percenta. Maďarsko tak odsunulo na piatu priečku Českú republiku, ktorá sa v minulých mesiacoch držala na štvrtom mieste.
V porovnaní s júlom sa ročná miera inflácie v dvanástich členských krajinách EÚ znížila, vo zvyšných pätnástich vzrástla.
V eurozóne k inflácii najviac prispeli energie, a to podielom 3,95 percentuálneho bodu. Nasledovali potraviny, alkohol a tabak (+2,25 bodu), služby (+1,62 bodu) a neenergetický priemyselný tovar (+1,33 bodu).
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Pomoc Portugalsku: 12 miliárd eur pre banky
5. 5. 2011
Medzinárodná finančná pomoc Portugalsku, ktorej celková výška dosahuje 78 miliárd eur, počíta až s 12 miliardami eur pre tamojšie banky. Agentúre Reuters to povedal informovaný zdroj.
Peniaze majú bankám pomôcť zvýšiť kapitálovú primeranosť. Predbežné odhady tiež podľa zdroja ukazujú, že HDP Portugalska tento rok aj na budúci rok klesne až o 2 %. Portugalsko sa v utorok dohodlo s EÚ a MMF na podmienkach finančnej pomoci na 3 roky. Krajina si ale bude musieť do roku 2013 zaistiť z privatizácie štátneho majetku asi 5,3 miliardy eur.
SRN a Rakúsko uvoľní trh práce
2. 5. 2011
Občania ČR, SR a ďalších šiestich štátov strednej a východnej Európy, ktoré vstúpili do Európskej únie v roku 2004, sa môžu od 1.5. bez akýchkoľvek prekážok uchádzať o zamestnanie v Nemecku a v Rakúsku.
Obe krajiny ako posledné zo "starej" EÚ plne liberalizovali svoj pracovný trh pre záujemcov z nových členských krajín. Žiadny veľký nápor uchádzačov o prácu z tohto regiónu ale neočakávajú.
Nemecký minister hospodárstva R. Brüderle sa domnieva, že to pomôže vyriešiť nedostatok pracovných síl a naopak Verdi F. Bsirke sa obáva, že príchod nových zamestnancov povedie k znižovaniu platov.
Priemyselná aktivita v eurozóne v apríli posilnila
2. 5. 2011
Aktivita priemyselného sektora eurozóny v apríli posilnila a podniky zároveň pokračovali v zvyšovaní cien.
Index nákupných manažérov (PMI) sektora vzrástol na 58 bodov z marcových 57,5 bodu. Vyplýva to z prieskumu agentúry Markit, ktorého výsledky zverejnili.
EK: české nátierkové maslo nevyhovuje
29. 4. 2011
Nátierkové maslo zrejme nerozšíri zoznam českých výrobkov, ktoré figurujú na zozname zaručených tradičných špecialít. Európska komisia sa totiž podľa europoslanca Jana Březinu postavila proti českej žiadosti.
Názor Európskej komisie sa dal do značnej miery očakávať. Brusel totiž v minulosti, hoci na základe inej normy, Českú republiku kvôli pomazánkovému maslu zažaloval u európskej justície. Vadilo mu, že v názve výrobku je uvedený výraz maslo, lenže to je v EÚ jasne definované, ale obľúbená česká pochutina tejto definícii nevyhovuje.