Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Kapitola: Murphyho desatoro

3. V krásny slnečný deň je ťažké uveriť, že práve vás stihne nešťastie – ale už sa to na vás valí.

1. Nič nie je v živote také dobré, ako sa to zdá na prvý pohľad.

5. Ak sa môže pokaziť viacero vecí naraz, tak sa pokazia v najhoršom možnom poradí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphyho zákony po slovensky

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

Nešťastie nechodí po horách ale medzi ľuďmi.

Nešťastie čaká na teba za rohom.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Dobrá rada stojí groš

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

Pýta sa mladý študent učeného profesora Kohna na rôzne náboženské záhady a nechápe hlavne jednu vec: - Ako to, že rabín má aj deti? Veď on nerobí nič iné, len študuje, vzdeláva sa a rozjíma. – To ti môžem vysvetliť. Večer, keď študuje a je už veľmi unavený, pristúpi k nemu štyridsaťtisíc anjelov. Dvetisíc anjelov ho vezme za hlavu, dvetisíc za nohy, dvetisíc za ruky a potom ho odnesú do postele k jeho manželke. – A čo robí tých ostatných tridsaťštyritisíc anjelov? – Tí sú na to, aby ho dotiahli z postele znovu ku knihe.

(Zrnká úsmevu)
Životné pravdy

Múdrosť vám veľa nepomôže, ak vás opustí šťastie.

Nepokúšajte sa mať posledné slovo. Mohlo by sa vám to vyplniť.

Dobrý začiatok vedie k zlému koncu. Zlý začiatok asi nemá koniec.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Inflácia sa v Únii prvýkrát vyšplhala na dvojcifernú hodnotu

16. 9. 2022 Miera inflácie v Európskej únii v auguste vystúpila na rekordných 10,1 percenta, zatiaľ čo v júli predstavovala 9,8 percenta. Vo svojej konečnej správe to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat. Na Slovensku miera inflácie o sedem desatín percentuálneho bodu stúpla, s hodnotou 13,4 percenta je deviata najvyššia v Únii. Ide o najvyššiu hodnotu od júna 2000, kedy dosiahla 15,7 percenta.
V eurozóne inflácia vystúpila na 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta, potvrdil Eurostat svoj predbežný údaj zverejnený pred dvoma týždňami. Vlani v auguste bola miera inflácie výrazne nižšia, v eurozóne predstavovala tri percentá, v celej EÚ potom 3,2 percenta.
Najnižšiu infláciu malo v auguste Francúzsko, a to 6,6 percenta, ďalej Malta (7,0 percenta) a Fínsko (7,9 percenta). Naopak najvyššia zostáva inflácia v trojici pobaltských štátov - v Estónsku predstavovala 25,2 percenta, v Lotyšsku 21,4 percenta av Litve 21,1 percenta.
Výrazne sa zvyšujú ceny aj v Maďarsku, kde miera inflácie vystúpila na 18,6 percenta. To je výrazný skok proti júlu, kedy bola na 14,7 percenta. Maďarsko tak odsunulo na piatu priečku Českú republiku, ktorá sa v minulých mesiacoch držala na štvrtom mieste.
V porovnaní s júlom sa ročná miera inflácie v dvanástich členských krajinách EÚ znížila, vo zvyšných pätnástich vzrástla.
V eurozóne k inflácii najviac prispeli energie, a to podielom 3,95 percentuálneho bodu. Nasledovali potraviny, alkohol a tabak (+2,25 bodu), služby (+1,62 bodu) a neenergetický priemyselný tovar (+1,33 bodu).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Euro aj EÚ chce nové islandská premíérka

4. 2. 2009 Island globálna finančná kríza zasiahla mimoriadne tvrdo. Nová islandská premiérka presadzuje, aby sa Island stal súčasťou Európskej únie a prijal jednotnú európsku menu euro.
Nový minister financií však s ňou názor nezdieľa a uvažuje o vytvorení menovej únie                     s Nórskom. Prechodná vláda bude spravovať krajinu do predčasných parlamentných volieb, ktoré by sa mali konať 9. mája.
(Zdroj: HNONLINE)

Českí poslanci prerušili debatu o Lisabonskej zmluve do 17. februára

4. 2. 2009 Vládna ODS však chce v Poslaneckej snemovni najskôr presadiť schválenie českých vojenských misií v zahraničí na rok 2009 a ratifikovať dve česko-americké radarové dohody.
Odklad debaty ODS oficiálne zdôvodňuje potrebou pripraviť zmenu zákona o rokovacom poriadku dolnej komory a tzv. "stykového" zákona, ktorý by zaručil, že po schválení Lisabonskej zmluvy bude vláda v prípade presúvania ďalších kompetencií na EÚ žiadať český parlament o súhlas.
(Zdroj: TASR)

Európski spotrebitelia nemajú vždy férové podmienky

3. 2. 2009 Ťažko sa im menia dodávatelia energií, poisťovne, internetové a telekomunikačné služby.
Preto sa Európska komisia zameria najmä na preskúmanie maloobchodného predaja elektrickej energie a zjednodušenie možnosti zmeniť energetického operátora. Komisárka zodpovedná za ochranu spotrebiteľa zistila, že náklady na energie sa zvýšili až 60-im percentám domácností.       Z priemerného rozpočtu domácností putuje 5,7 % na zaplatenie energií. Najväčšie položky tvoria účty za elektrinu. Európska spotrebiteľská organizácia BEUC konštatovala, že nástrojom, ktorý umožní spotrebiteľom mať dostatok informácií o svojej energetickej spotrebe je doručenie jasného a zrozumiteľného účtu. Nedostatok informácií a tým aj neochota meniť dodávateľa sa netýka len sektora elektrickej energie a zemného plynu, ale tiež služieb v poisťovníctve motorových vozidiel, poskytovaní pripojenia na internet a využívania mobilných telekomunikačných služieb. 
(Zdroj: EURACTIV)

Európa potrebuje nové energetické kapacity

2. 2. 2009 To je hlavný odkaz konferencie o energetickej bezpečnosti. Zúčastnili sa na nej zástupcovia lídrov európskej energetiky - výrobcov energie, operátorov sietí i regulačných úradov.
Diskusia o energetickej bezpečnosti bola väčšinou zameraná na témy týkajúce sa diverzifikácie zdrojov a prepravných koridorov ropy a zemného plynu.  Európa by mala mať spoločnú energetickú politiku, energetickú bezpečnosť a emisné ciele.  Zloženie energetického mixu by však malo ostať na rozhodnutiach štátov. Koordinácia medzi členskými krajinami by mala zvšiť efektívnosť modernizovania aj starších kapacít. Mali by sa tiež zjednodušiť a harmonizovať procedúry pre stavbu nových vedení. České predsedníctvo navrhlo jednotnú tarifu pre medzinárodnú energetickú transmisiu. Cezhraničné prenosy elektrickej energie nie sú podľa súčasných pravidiel kryté kupujúcou stranou.  Platia ich spotrebitelia krajiny, cez ktorú prebieha transmisia. Toto pravidlo účastníci konferencie považujú za neférové. Česká republika by chcela veci riešiť v rámci diskusií o treťom liberalizačnom balíku, ktorý by mal byť uzavretý do konca českého predsedníctva, teda do júla 2009.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner