Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Žiadna správa nie je iba dobrá

Keď už horšie správy nemôžu prísť, tak určite prídu.

Radšej byť bohatým ako hlúpym.

Väčšina správ sa postupne zhoršuje.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
O podnikateľoch

Ak ste na prvý pokus neuspeli, treba zmeniť definíciu úspechu.

Keby človek dopredu vedel, ako to dopadne, život podnikateľa by bola jedna nekonečná nuda.

Návod na riešenie problémov: Len málo vašich problémov sa nedá vyriešiť dynamitom.

(Murphyho zákonník)
Ja nič, to Murphy

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude ešte horšie.

Každý má toľko, koľko si zaslúži.

O vašom mieste pod Slnkom bude rozhodovať len a len to, akú veľkú informáciu budete mať. V živote prestane platiť: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ a začne platiť nové: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale byť prvý!

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Čím viac daní sa na človeka valí, tým viac sa im snaží uniknúť.

Nečakajte, že ľudia budú k vám dobrí preto, že vy ste dobrý. Bolo by to isté, ako očakávať, že býk na vás nezaútočí, lebo ste vegetarián.

Vždy treba počítať s tým, že raz príde deň, keď dva plus dva nebude štyri.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Veci sa kazia

Hlavný rozdiel medzi človekom a strojom je v tom, že dobre namazaný stroj nerobí taký hluk.

Nezamestnaný otec piatich detí dá posledné peniaze jasnovidke, aby mu vyveštila, aká budúcnosť ho čaká. Jasnovidka začne: Ste otcom troch detí... Nie troch, piatich – opravuje ju zákazník. To si myslíte vy.

Manželská hádka po hodine ustane a rozhostí sa ticho. Do toho ticha manžel prehovorí: Som rád, že som ťa nakoniec presvedčil o tom, že mám pravdu. Aký koniec?! Ja len chytám druhý dych!

(Murphyho zrnká II)

Inflácia sa v Únii prvýkrát vyšplhala na dvojcifernú hodnotu

16. 9. 2022 Miera inflácie v Európskej únii v auguste vystúpila na rekordných 10,1 percenta, zatiaľ čo v júli predstavovala 9,8 percenta. Vo svojej konečnej správe to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat. Na Slovensku miera inflácie o sedem desatín percentuálneho bodu stúpla, s hodnotou 13,4 percenta je deviata najvyššia v Únii. Ide o najvyššiu hodnotu od júna 2000, kedy dosiahla 15,7 percenta.
V eurozóne inflácia vystúpila na 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta, potvrdil Eurostat svoj predbežný údaj zverejnený pred dvoma týždňami. Vlani v auguste bola miera inflácie výrazne nižšia, v eurozóne predstavovala tri percentá, v celej EÚ potom 3,2 percenta.
Najnižšiu infláciu malo v auguste Francúzsko, a to 6,6 percenta, ďalej Malta (7,0 percenta) a Fínsko (7,9 percenta). Naopak najvyššia zostáva inflácia v trojici pobaltských štátov - v Estónsku predstavovala 25,2 percenta, v Lotyšsku 21,4 percenta av Litve 21,1 percenta.
Výrazne sa zvyšujú ceny aj v Maďarsku, kde miera inflácie vystúpila na 18,6 percenta. To je výrazný skok proti júlu, kedy bola na 14,7 percenta. Maďarsko tak odsunulo na piatu priečku Českú republiku, ktorá sa v minulých mesiacoch držala na štvrtom mieste.
V porovnaní s júlom sa ročná miera inflácie v dvanástich členských krajinách EÚ znížila, vo zvyšných pätnástich vzrástla.
V eurozóne k inflácii najviac prispeli energie, a to podielom 3,95 percentuálneho bodu. Nasledovali potraviny, alkohol a tabak (+2,25 bodu), služby (+1,62 bodu) a neenergetický priemyselný tovar (+1,33 bodu).
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Eurozónu ohrozuje deflácia

16. 6. 2009 Eurozóna stojí na kraji deflačnej priepasti a rizík s ňou súvisiacich. Svoju prvú defláciu by mala zaznamenať už cez leto. Inflácia na Slovensku aj ďalej klesá. Ceny tovarov a služieb podľa metodiky Európskej únie v máji spomalili tempo medziročného rastu na historické minimum 1,1 %.
Medziročná miera inflácie v eurozóne poklesla v máji na 0,0 % z aprílových 0,6 %. V máji minulého roku to bolo 3,7 %. V rámci celej Európskej únie (EÚ) sa medziročná inflácia v máji znížila na 0,7 % z aprílových 1,3 %, zatiaľ čo v máji 2008 to boli 4 %. Informoval o tom dnes Európsky štatistický úrad Eurostat.
Najväčším dôsledkom hospodárskej krízy je výrazne znížený dopyt po tovaroch a s ním prichádza podpora predaja produktov najčastejšie znižovaním cien. Leto 2009 tak bude pre Eurozónu pravdepodobne nielen letom s jednou najvážnejších povojnových recesií, ale aj letom s prvou defláciou.
(Zdroj: HNONLINE)

Európska centrálna banka varuje pred umelým udržiavaním pracovných miest

15. 6. 2009 V mnohých prípadoch ide podľa nej len o priveľkú fiškálnu záťaž bez tvorby pridanej hodnoty v podobe nových investícií, vďaka ktorým by obnova hospodárstva prebehla rýchlejšie.
Na niektoré opatrenia v podobe skráteného pracovného času či nútených dovoleniek pre krátkodobé odstavenie výroby sa ECB pozerá kriticky.  Pre firmy, ktoré sa snažia zachrániť svoju pracovnú silu sú síce "efektívnym nástrojom", ale len v prípade, že hospodársky pokles bude trvať kratšie.
Ekonomika eurozóny sa podľa prognóz ECB prepadne o 5,1 % (predchádzajúci odhad hovoril o 3,2 %).  K rastu hospodárstva môže dôjsť podľa prognóz v polovici budúceho roka. ECB preto vyzýva štáty k prehodnoteniu opatrení, ktoré sú fiškálnou záťažou a s predlžujúcou sa recesiou môžu spôsobiť, že adapatovať sa na zmenené hospodárske prostredie nebudú schopné ani firmy, ani pracovná sila. Preto je podľa ECB dôležité, aby sa zamestnanci dokázali presúvať do iných podnikov a sektorov, ktoré sa vo fáze obnovy stali výhodnou dlhodobou a stabilnou investičnou príležitosťou.
(Zdroj: EURACTIV)

Windows 7 bez internetového prehliadača

12. 6. 2009 Americký softvérový gigant Microsof sa rozhodol, že bude do krajín EÚ dodávať operačný systém Windows 7 bez internetového prehliadača MS Internet Explorer. Firma si takto chce nakloniť Európsku komisiu.
Tá v súčasnosti skúma otázku, či pravidlá hospodárskej súťaže Microsoft dlhodobo neporušuje  predajom operačných systémov s prehliadačom. 

Brusel chce, aby Microsoft  pri inštalácii systému Windows 7 ponúkal užívateľovi na výber zo zoznamu internetových prehliadačov. Zákazník by  podľa Komisie mal mať  právo slobodne si zvoliť automatickú inštaláciu akéhokoľvek prehliadača, či už Exploreru alebo produktu konkurencie.
Požiadavka Komisie sa týka najmä malopredaja operačných systémov, ktorý sa na celkovom predaji podieľa len 5 %.  Zvyšných 95 %  nakupujú výrobcovia počítačov, ktorí do svojich produktov inštalujú ako Windows, tak i ďalší softvér, ktorý ponúkajú v konfigurácii konkrétneho produktu, teda v prípade požiadavky zákazníka aj alternatívny prehliadač.
Microsoft sa rozhodol, že maloodberateľom bude predávať takú  verziu operačného systému, ktorá nebude obsahovať žiadny prehliadač.
Pokiaľ ide o ponúkanie operačného systému Windows 7 pre veľkoodberateľov,  Komisia v tejto otázke zaujala pozitívny postoj. Výrobcovia PC sa budú môcť rozhodnúť, či nainštalujú Internet Explorer, ktorý bude Microsoft distribuovať zadarmo, iný prehliadač alebo viacero prehliadačov.
Európska Exekutíva volí ostrejší tón stanoviska pokiaľ ide o súčasné skúmanie možného zneužitia dominantného postavenia. Komisia bude prihliadať predovšetkým na dlhodobé správanie sa Microsoftu.
(Zdroj: EURACTIV)

Medzinárodný rozruch okolo našich emisných povoleniek

11. 6. 2009 Problematický obchod s emisnými povolenkami nám môže zablokovať šance na post komisára pre energetiku.
Predaj slovenských emisných povoleniek tajomnej firme Interblue Group nerezonuje už iba na slovenskej vnútropolitickej scéne. Obchod s tak nízkou cenou údajne nahneval aj niektorých našich partnerov v EÚ, najmä severské krajiny.
Za tonu emisií dostala slovenská vláda 5 €.  Český exminister životného prostredia povedal, že jeho vláda Japonsku predala tonu emisií za minimálne dvojnásobok. Upozornil zároveň, že podobné transakcie za dampingovú cenu  majú negatívny vplyv na trh s CO2 a znižujú efekt Kjótskeho protokolu.
Znepokojenie podľa zdroja z prostredia EK vyvoláva  práve tento bod. Slovenský obchod je relatívne malý. K problému však dôjde,  keď ho zopakujú krajiny s omnoho väčšími objemami emisií. Napríklad  Ukrajina.
Boj proti klimatickým zmenám nastupujúce Švédske predsedníctvo zaradilo  medzi svoje priority.  Kodanské rokovania  o medzinárodnej klimatickej dohode, ktorá má nahradiť Kjóto, sa budú uzatvárať v decembri a ich úspech je pre EÚ politickou prioritou.
Ak ruch okolo nášho emisného obchodu cez leto neutíchne, témy sa v Európskom parlamente  môžu chytiť predovšetkým europoslanci zo skupiny Zelených. Keďže klimatická politika je úzko prepojená s energetikou, naše šance získať post komisára pre energetiku by sa výrazne znížili. Podľa zdroja z prostredia EK by takýto kandidát pre akéhokoľvek predsedu Komisie predstavoval prílišné riziko, pretože by nemal šancu prejsť  hearingom (vypočutím)  pred Európskym parlamentom.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner