Inflácia sa v Únii prvýkrát vyšplhala na dvojcifernú hodnotu
16. 9. 2022
Miera inflácie v Európskej únii v auguste vystúpila na rekordných 10,1 percenta, zatiaľ čo v júli predstavovala 9,8 percenta. Vo svojej konečnej správe to dnes oznámil štatistický úrad Eurostat.
Na Slovensku miera inflácie o sedem desatín percentuálneho bodu stúpla, s hodnotou 13,4 percenta je deviata najvyššia v Únii. Ide o najvyššiu hodnotu od júna 2000, kedy dosiahla 15,7 percenta.
V eurozóne inflácia vystúpila na 9,1 percenta z júlových 8,9 percenta, potvrdil Eurostat svoj predbežný údaj zverejnený pred dvoma týždňami. Vlani v auguste bola miera inflácie výrazne nižšia, v eurozóne predstavovala tri percentá, v celej EÚ potom 3,2 percenta.
Najnižšiu infláciu malo v auguste Francúzsko, a to 6,6 percenta, ďalej Malta (7,0 percenta) a Fínsko (7,9 percenta). Naopak najvyššia zostáva inflácia v trojici pobaltských štátov - v Estónsku predstavovala 25,2 percenta, v Lotyšsku 21,4 percenta av Litve 21,1 percenta.
Výrazne sa zvyšujú ceny aj v Maďarsku, kde miera inflácie vystúpila na 18,6 percenta. To je výrazný skok proti júlu, kedy bola na 14,7 percenta. Maďarsko tak odsunulo na piatu priečku Českú republiku, ktorá sa v minulých mesiacoch držala na štvrtom mieste.
V porovnaní s júlom sa ročná miera inflácie v dvanástich členských krajinách EÚ znížila, vo zvyšných pätnástich vzrástla.
V eurozóne k inflácii najviac prispeli energie, a to podielom 3,95 percentuálneho bodu. Nasledovali potraviny, alkohol a tabak (+2,25 bodu), služby (+1,62 bodu) a neenergetický priemyselný tovar (+1,33 bodu).
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Grécko potrebuje odpísať 30% dlhu?
11. 2. 2011
Grécko by sa mohlo dostať z platobnej neschopnosti, len ak odpíše 30 % svojho dlhu.
Počas nasledujúcich dvadsiatich rokov by tak celkový dlh Grécka klesol pod 60 % HDP a splnilo by únijné rozpočtové pravidlá. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnil bruselský nezávislý výskumný ústav Bruegel. Celkový grécky dlh dosahuje 325 miliárd eur, z toho 68 miliárd eur tvoria grécke banky a 52 miliárd eur banky v eurozóne.
SR sa vyhne súdu pre letecké emisie
9. 2. 2011
Sektor leteckej dopravy sa od marca začlení do systému EÚ na obchodovanie s emisnými kvótami.
Slovensko legislatívnou zmenou reaguje na výhrady Európskej komisie. Tá koncom minulého roka siedmim členským štátom vrátane SR pohrozila súdnym konaním pred Európskym súdnym dvorom, ak nezačlenia leteckú dopravu do obchodovania. SR musí do konca septembra zaslať Európskej komisii zoznam zariadení, na ktoré sa u nás vzťahuje smernica o obchodovaní s emisnými kvótami.
Výroba v eurozóne sa v januári zrýchlila
8. 2. 2011
Tempo rastu výrobného sektora eurozóny sa v januári zrýchlilo viac, než naznačovali predbežné výsledky.
To signalizuje, že výroba ožíva už v takmer celom regióne s výnimkou Grécka. Vyplýva to z najnovšieho, spresneného prieskumu agentúry Markit.
Kríza v eurozóne môže rozdeliť Európu
27. 1. 2011
Americký miliardár maďarského pôvodu George Soros sa domnieva, že súčasná kríza v eurozóne by potenciálne mohla rozdeliť Európu ne dve časti, a to bohatú a chudobnú. Vyhlásil to v stredu na svetovom ekonomickom fóre.
Podľa Sorosa je hlavný problém eurozóny v tom, že skupina 17 krajín platiacich eurom má jednu centrálnu banku, ale nie ministerstvo financií. Eurozóna sa teraz túto chybu snaží riešiť zavedením Európskeho fondu finančnej stability. To ale nerieši fakt, že euro oddelilo bohatšie krajiny EÚ od chudobnejších a môže to mať politicky zničujúce následky.